Nasza Loteria

Dawni więzniowie przyjechali do Muzeum Stutthof

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Cykl obchodów z okazji 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Muzeum Stutthof, rozpoczęły sobotnie uroczystości po pomnikiem Walki i Męczeństwa. W obchodach, z roku na rok, bierze udział coraz mniejsza liczba byłych więźniów niemieckiego obozu zagłady. W tym roku była ich niecała dwudziestka.

Zobacz także:Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

- Przeżyłem obóz chyba tylko dlatego, że byłem młody, miałem siłę i szczęście - mówi Bernard Szczeblewski, były więzień Stutthofu. - No i byłem harcerzem. To mnie zobowiązywało do wytrwałości.

- My, pokolenie Kolumbów, byliśmy wychowani na haśle "Bóg, Honor, Ojczyzna" - powiedziała Janina Keller, która przeżyła Stutthof. - Byliśmy gotowi poświęcić życie dla Ojczyzny.

- Nie jesteśmy bezsilni wobec upływu czasu - dodał dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski. - Musimy uczyć młodzież historii, przekazywać świadectwo byłych więźniów obozów zagłady tak, by przetrwała pamięć. Pamięć o tym, do czego może doprowadzić żądza władzy i nienawiść. Obiecuję wszystkim, którzy cierpieli w nazistowskich obozach zagłady, że wychowam moich synów tak, by pamiętali.

W czasie obchodów odbył się również Apel Poległych. Odczytano także listy od ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav Nera i szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej Katarzyny Hall. Obchody będą kontynuowane. Dziś w Sztutowie rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa "Forum Pamięci".

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pomorzanin
tych co martwia sie o Polskie nazywa sie rasistami faszystami
P
Piotr
Mam pytanie, czy prezydent Adamowicz był obecny na tych uroczystosciach, wszak pierwszymi więzniami byli gdanszczanie ?
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki