Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne biuro przepustek przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej trafiło do rejestru zabytków

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Kiosk sprzed Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej trafił do rejestru zabytków!
Kiosk sprzed Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej trafił do rejestru zabytków! Karolina Misztal
Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku objął ochroną konserwatorską niewielki kiosk z „suwenirami”, stojący od niespełna 40 lat w sąsiedztwie historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wpis do rejestru zabytków daje pewność, że w przyszłości budynek nie zniknie z krajobrazu Placu Solidarności.

Nie tylko wielkie hale, jak trasernia, montażownia u-bootów czy ciekawe budynki wzdłuż ul. Elektryków trafiają w ostatnich latach pod ochronę konserwatora. Niedawny, obszarowy wpis do rejestru znacznej części stoczniowego terenu, pozwolił zabezpieczyć los cennych z historycznego punktu widzenia pochylni, dźwigów, torowisk czy brukowanych nawierzchni. A ostatni, nieco uzupełniający, wychodzi już poza bramy dawnego zakładu przemysłowego. Chodzi o niewielki kiosk z pamiątkami, który pełnił rolę stoczniowego biura przepustek.

Kiosk na Pl. Solidarności. Stylistyka charakterystyczna dla PRL

W sentencji wpisu czytamy, że „kiosk z pamiątkami na Placu Solidarności w Gdańsku to integralny, historyczny, a także ideowy i kompozycyjno-przestrzenny element zagospodarowania Placu jako bezcennego miejsca pamięci, związanego z przełomowymi wydarzeniami w historii powojennej Polski i Europy.

Stocznia Gdańska z dawnych lat. Zobacz zbiór fotografii z po...

- Ten kiosk to przykład stosowanej w PRL stylistyki oraz standardów budowlanych i materiałowych. Przede wszystkim jednak liczy się lokalizacja tej budowli, w bezpośrednim sąsiedztwie stoczniowej Bramy nr 2 w Gdańsku – podkreśla Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku. - Napis na dachu kiosku, wystawa z pamiątkami, miały promować i przypominać gościom i przechodzącym obok pracownikom stoczni idee "Solidarności".

Urząd ochrony zabytków przypomina, że nowy wpis do rejestru to jedynie uzupełnienie dotychczasowej ochrony konserwatorskiej miejsc związanych z dziedzictwem Sierpnia 1980 r. - Plac Solidarności, mur przy północnej pierzei placu, Brama nr 2 i Pomnik Poległych Stoczniowców są w rejestrze zabytków od czerwca 1999 r. Później do rejestru trafiła także portiernia przy bramie.

- W ostatnich latach ochroną objęliśmy praktycznie całość terenów postoczniowych w Gdańsku – dodaje Marcin Tymiński.

W lipcu 2020 r. uprawomocniła się decyzja w sprawie wpisu do rejestru Stoczni Schichaua, z czym nie zgadzał się jeden z właścicieli terenu. W 2019 r. ochroną konserwatorską objęto także zespół robotniczych kamienic przy ul. Robotniczej i Stefana Jaracza. Jeszcze wcześniej do rejestru wpisano zabudowania Stoczni Cesarskiej.

Ta spektakularna i wzbudzająca ogromne zainteresowanie instalacja mieści się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, nieopodal "Mlecznego Piotra" - nowej przestrzeni tworzonej przez niezależnych artystów. Autorem "Rozbitków" - bo taką oficjalną nazwę nosi ekspozycja - jest wybitny rzeźbiarz, malarz i rysownik Czesław Podleśny.

"Rozbitkowie" w Stoczni Gdańskiej. Intrygująca instalacja ar...

Jak wyglądało codzienne życie w Stoczni Gdańskiej w PRL-u? Z...

Wyremontowane, odnowione elewacje gdańskich kamienic

Program Fasady OdNowa przechodzi do historii? Urząd Miasta i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki