Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy program profilaktyki cukrzycy dla mieszkańców Pomorza. Sprawdź, gdzie jest realizowany!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W dobie epidemii koronawirusa warto zadbać o profilaktykę cukrzycy typu 2. Ta choroba w Polsce dotyka nawet 10 proc. populacji, a co czwarty chory nie jest świadomy tego zagrożenia. Mieszkańcy wybranych, pomorskich powiatów mogą wziąć udział w specjalnym programie opieki, który polega na monitorowaniu czynników ryzyka i wdrożeniu warsztatów edukacyjnych i konsultacji medycznych. Sprawdź, gdzie można się bezpłatnie przebadać!

Coraz więcej pomorskich powiatów aktywnie włącza się do metropolitalnego programu profilaktyki cukrzycy typu 2, który zapewnia szereg działań prozdrowotnych, począwszy od oceny stanu ryzyka rozwoju choroby, po - w razie takiej konieczności - wdrożenie konsultacji medycznych ze specjalistami.

- Z bezpłatnych badań mogą już korzystać mieszkańcy Gdańska, Sopotu, Stegny, gminy i miasta Tczew oraz powiatu gdańskiego. Wkrótce program zostanie uruchomiony również w Gdyni oraz powiatach kartuskim, puckim i wejherowskim - informuje Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Program profilaktyki jest skierowany do mieszkańców aktywnych zawodowo. Chętni powinni w pierwszej kolejności wypełnić internetową ankietę FINDRISK (dostępną na powiatowych stronach projektu) oceniającą możliwość rozwoju cukrzycy i stopień zagrożenia. W przypadku, w którym wyniki badania będą świadczyć o potencjalnym ryzyku choroby, ankietowani po dostarczeniu formularza do wybranych przychodni biorących udział w projekcie, będą kwalifikowani do rocznego programu edukacyjnego. To działanie ma przede wszystkim poszerzyć wiedzę i zwiększyć świadomość o chorobie.

Cele projektu:

  • zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • podniesienie świadomości zdrowotnej,
  • redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na udział w programie będą mogli skorzystać z szeregu konsultacji i warsztatów między innymi z diabetologiem i dietetykiem, a także zapisać się na zajęcia aktywności fizycznej.

Czym jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 to schorzenie, które w dużej mierze jest zależne od naszych własnych decyzji i wyborów życiowych. Najistotniejszym elementem walki z tych schorzeniem jest pamiętanie o regularnych aktywnościach fizycznych, wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych, a przede wszystkim bycie świadomym zagrożenia. Eksperci zaznaczają, że to właśnie wprowadzenie odpowiedniej diety oraz unikanie używek, powinno być pierwszym krokiem poprzedzającym wdrożenie terapii farmakologicznej.

Niestety statystyki pozostają nieubłagane. W naszym kraju na cukrzycę choruje przeszło 3,5 mln osób, a nawet 25 proc. chorych nie jest tego świadoma, co dodatkowo ogranicza możliwość podjęcia działań terapeutycznych, a przede wszystkim ograniczenia czynników ryzyka. Tymczasem nieleczona cukrzyca może prowadzić do ostrych stanów zagrożenia zdrowia i życia, a także do przewlekłych powikłań - obciążenia układu krwionośnego i podniesienia ryzyka udaru czy zwału, degeneracji narządów w tym nerek czy uszkodzenia wzroku.

- Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 35-64 - podkreśla Jarosław Maciejewski.

Pomysłodawcy projektu zakładają, że z internetowymi ankietami oceniającymi ryzyko rozwoju cukrzycy uda się dotrzeć do nawet 180 tys. osób. Prognozuje się, że nawet 20 tys. mieszkańców zostanie objętych dalszymi badaniami profilaktycznymi.

Realizacja programu, który na terenie Pomorza składa się łącznie z sześciu projektów, jest możliwa dzięki współfinansowaniu z funduszy europejskich.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki