reklama

Darmowa rehabilitacja kardiologiczna! Pierwszy taki projekt na Pomorzu. Zadbaj o swoje serce! Zgłoś się na konsultacje i zajęcia

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Do wzięcia udziału w rehabilitacji kardiologicznej mogą zgłaszać się pacjenci aktywni zawodowo, którzy borykają się z chorobami naczyniowymi (np. z nadciśnieniem tętniczym) lub są po incydencie sercowo - naczyniowym.
Do wzięcia udziału w rehabilitacji kardiologicznej mogą zgłaszać się pacjenci aktywni zawodowo, którzy borykają się z chorobami naczyniowymi (np. z nadciśnieniem tętniczym) lub są po incydencie sercowo - naczyniowym. 123rf
“Na układy są rady” - to hasło nowej kampanii edukacyjnej i programu rehabilitacji kardiologicznej, które startują na Pomorzu. Nawet 9,5 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców naszego regionu weźmie udział w konsultacjach medycznych i zajęciach aktywności fizycznej.

Pomimo zwiększania świadomości społecznej i wdrażania programów profilaktycznych w Polsce cały czas choroby sercowo - naczyniowe są uważane za główne zagrożenie dla zdrowia i stanowią przyczynę około 40% zgonów. Narastające objawy rozwijającej się miażdżycy sprawiają również, że aktywne osoby bardzo często przerywają swoją karierę zawodową i muszą skupić się na leczeniu.

Trwa głosowanie...

Jak często chodzisz do kardiologa?

To właśnie z myślą o pacjentach pracujących powstał darmowy program rehabilitacji kardiologicznej, który ma zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i tym samym zapobiec wystąpieniu groźnych powikłań.

– To program nie tyle dla chorych, ale przede wszystkim dla osób, które mogą dopiero mieć problemy kardiologiczne. Szacuje się, że w 2025 r. liczba pacjentów chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych wyniesie prawie pół miliona – tłumaczył dr Jacek Hincz, kardiolog.

Czytaj także

Do wzięcia udziału w rehabilitacji kardiologicznej mogą zgłaszać się pacjenci aktywni zawodowo, którzy borykają się z chorobami naczyniowymi (np. z nadciśnieniem tętniczym) lub są po incydencie sercowo - naczyniowym.

Wystarczy zarejestrować się do programu poprzez stronę internetową www.radynauklady.pl, gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy. Pacjenci znajdą tu także test określający 10-letnie ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego.

Niespełna 10 tys. uczestników

– Z programu skorzysta 9,5 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego, w tym 7,7 tys. osób ze stwierdzoną chorobą układu krążenia oraz 1,8 tys. po incydencie kardiologicznym np. zawał serca, udar mózgu. To osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbliżsi powrotowi na rynek pracy w wyniku rehabilitacji – mówiła Aleksandra Kacprzak, konsultant merytoryczna ds. realizacji projektu.

Czytaj także

Po zgłoszeniu należy udać się do najbliższego podmiotu medycznego, który jest realizatorem programu (wykaz placówek znajduje się na portalu). Obecnie pacjenci są przyjmowani w 10 punktach funkcjonujących na terenie Pomorza.

W razie braku aktualnych badań, wymagane będzie uzupełnienie dokumentacji medycznej. Następnie specjaliści ustalą indywidualny program rehabilitacji opierającej się na konsultacjach i ćwiczeniach.

To lekarze zdecydują o tym, przez jaki czas pacjent będzie objęty opieką.

- Każda osoba będzie mogła skorzystać z minimum 16 sesji, w skład których wejdzie konsultacja z dietetykiem, psychologie i kardiologiem, a także zajęcia fizyczne. Ponadto pacjenci będą mogli skorzystać z terapii grupowej wraz z rodzinami - powiedziała Aleksandra Kacprzak.

Realizacja projektu, który będzie koordynowany przez spółkę Copernicus, pochłonie 35 mln zł, natomiast zdecydowana większość, bowiem aż 30 mln zł, zostanie wyłożona programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pieniądze zostaną również wykorzystane na szkolenie personelu medycznego, przygotowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych, a także zakup sprzętu i aparatury medycznej. Co ciekawe, pomysłodawcy projektu zapowiadają wdrożenie narzędzi z zakresu teleopieki, aby pacjenci mogli ćwiczyć z domu i być jednocześnie pod opieką specjalistów.

Eksperci podkreślają, że sama rehabilitacja nie wystarczy, jeżeli sami pacjenci nie zmienią swojego trybu życia i nie zmodyfikują swoich nawyków żywieniowych.

Czytaj także

- Ważna jest m.in. zmiana stylu życia, czyli zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce z mniejszą ilość mięsa, niepalenie i nienadużywanie alkoholu oraz aktywność fizyczna. Program skierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, szczególnie że coraz więcej z nich ma problemy kardiologiczne – powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Pierwsi uczestnicy już rozpoczęli ćwiczenia w ramach rehabilitacji.

Rak. Fakty i mity. Prof. Jacek Jassem o witaminie C

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie