Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dar Młodzieży" wyruszył z Gdyni w morze, mimo problemów załogi z koronawirusem

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
"Dar Młodzieży" to jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie. Po tym, jak udało mu się w końcu wyjść po raz pierwszy w tym roku w morze, szkolą się na nim studenci z Belgii.
"Dar Młodzieży" to jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie. Po tym, jak udało mu się w końcu wyjść po raz pierwszy w tym roku w morze, szkolą się na nim studenci z Belgii. Polska Press
Z ponad dwutygodniowym opóźnieniem "Dar Młodzieży", żaglowiec szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wyruszył w swój pierwszy w tym roku rejs szkoleniowy. Powodem problemów były pozytywne wyniki testów na koronawirusa u czterech członków załogi jednej z najpiękniejszych fregat na świecie.

Ze względu na sytuację epidemiczną w Europie skorygować trzeba było także plany, dotyczące zaplanowanego na okres niecałego miesiąca, inauguracyjnego rejsu w 2021 roku.

"Dar Młodzieży" wyruszył w morze

- Musieliśmy zrezygnować z wizyty w Hiszpanii - mówi Rafał Szymański, komendant "Daru Młodzieży" - Rejs prowadzi z Gdyni do Antwerpii. Będziemy przepływać przez cieśniny duńskie, pływać po Morzu Północnym, tak żeby studenci mieli możliwość prowadzenia nawigacji w różnych warunkach, zarówno na żaglach, jak i pod silnikiem.

Rafał Szymański, ma też nadzieję, że po konieczności zmiany trasy i opóźnieniu terminu wypłynięcia w morze limit pecha już się wyczerpał i uda się uniknąć kolejnych perturbacji.

- Na „Darze Młodzieży” nie da się zachować dystansu, czy prowadzić życia w maseczkach - wyjaśnia komendant żaglowca. - Jemy razem w jednej mesie, śpimy w dziesięcioosobowych kubrykach. Zakładamy, że jesteśmy negatywni, i że przez ten miesiąc nic się nie wydarzy.

Nie oznacza to oczywiście, że przy okazji inauguracyjnego rejsu zrezygnowano z jakichkolwiek środków ostrożności. Z racji tego, że podczas pierwszego wyjścia w tym roku w morze na "Darze Młodzieży" szkoli się 120 belgijskich studentów z Hogere Zeevart School z Antwerpii, wszyscy oni musieli uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa. Żacy przeszli również tygodniową kwarantannę. Dopiero po tym okresie przewiezieni zostali autokarami do Gdyni i weszli na pokład "Daru Młodzieży".

Nie przewidziano też żadnych zawinięć do portów na trasie rejsu oraz schodzenia załogi i żaków na ląd. "Dar Młodzieży" przybije ponownie do nabrzeża dopiero 16 kwietnia, kiedy zawita do Antwerpii.

Zgodnie z harmonogramem praktyk morskich w belgijskim mieście studentów Hogere Zeevart School zmienią na pokładzie uczniowie ze szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia, Kędzierzyna-Koźla i Gdańska. Z nimi "Dar Młodzieży" ponownie ma pojawić się w Gdyni 24 kwietnia.

Następnie przez dwa tygodnie będzie jeszcze pływał po Zatoce Gdańskiej, by w końcu powrócić na swoje stałe miejsce cumowania przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Ale nie na długo. Zabierze kolejną grupę uczniów, którzy przez 30 dni będą szkolić się na wodach Zatoki Gdańskiej. 14 czerwca żaglowiec wypłynie z Gdyni i powróci do miasta dopiero 10 października. W drugiej części sezonu na „Darze Młodzieży” praktyki odbędą kolejne grupy studentów Wydziałów Nawigacyjnego i Mechanicznego gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego oraz adepci z Kędzierzyna-Koźla. W planach są zawinięcia do Kłajpedy, Turku, Tallina, Mariehamnu, Szczecina, Rostocku, Bremerhaven, La Coruny, Lizbony i Kadyksu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki