Danuta Wałęsa Człowiekiem Roku 2011 "Dziennika Bałtyckiego"

  Danuta Wałęsa Człowiekiem Roku 2011 "Dziennika Bałtyckiego"

  Ryszarda Wojciechowska, Anna Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Danuta Wałęsa Człowiekiem Roku 2011
  Danuta Wałęsa Człowiekiem Roku 2011
  1/34

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Danuta Wałęsa została Człowiekiem Roku 2011 "Dziennika Bałtyckiego". Kapituła nagrodziła żonę byłego prezydenta, Lecha Wałęsy, za przełamanie stereotypu matki Polki. Niestety, laureatka nie mogła odebrać nagrody osobiście. Podczas poniedziałkowej gali w Akademii Muzycznej w Gdańsku statuetkę w jej imieniu odebrali córka Magda Wałęsa oraz Piotr Adamowicz, który opracował niedawno wydaną biografię Danuty Wałęsy - "Marzenia i tajemnice".
  Wybór Człowieka Roku "Dziennika Bałtyckiego", podobnie jak w ubiegłych latach, nie był zadaniem łatwym. Spośród setek osobowości z Pomorza, które zasługują na uznanie, kolegium redakcyjne musiało bowiem wyłonić dziesięć najciekawszych i najbardziej zasłużonych dla Pomorza. Laureata w tajnym głosowaniu wyłoniła kapituła, w której zasiedli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, prezes zarządu Grupy Lotos Paweł Olechnowicz , prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

  Największe uznanie kapituły zdobyła Danuta Wałęsa, która kilka miesięcy temu wydała głośną autobiografię "Marzenia i tajemnice". Została nominowana do tytułu Człowieka Roku 2011 za "przełamanie stereotypu matki Polki gotującej i sprzątającej".

  Danuta Wałęsa nie mogła przybyć na poniedziałkową galę, ponieważ rozchorowała się po ubiegłotygodniowej podróży do USA.

  - Kilka dni temu lecieliśmy do Nowego Jorku, podróż była długa i męcząca, do tego doszła zmiana temperatur i klimatyzacja - tłumaczył Piotr Adamowicz.

  ***

  To było najefektowniejsze i najgłośniejsze wyjście z cienia ostatnich miesięcy. Autobiografię "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy okrzyknięto bestsellerem. Sprzedano ponad 300 tys. egzemplarzy. Była pierwsza dama stała się pierwszą celebrytką RP, którą nigdy wcześniej nie starała się być. Kobiety podczas spotkań składały jej hołdy i podziękowania. A mąż, pierwszy raz w życiu, musiał się pogodzić z tym, że to on znalazł się w jej cieniu. I że to ona teraz odbiera nagrody.

  Czytaj także: Małżeństwo Danuty i Lecha Wałęsów w filmie Andrzeja Wajdy

  Kiedy zaprzyjaźniony z domem Wałęsów Ryszard Kokoszka dzwoni, a telefon odbiera Danuta, żartuje: - Witaj gwiazda. I wtedy słyszy jak za dawnych lat: - Idź, bo jak ci zaraz przyłożę...

  - Cała Danka. Ta sama - śmieje się. Sukces jej absolutnie nie zmienił. No, może niezupełnie - poprawia się po chwili. - Te "Marzenia" dały jej "kopa" w życiu. Jest bardziej ożywiona, weselsza, otwarta i wylewna. A zmiany, jeśli było widać, to po Lechu. Bo on zawsze chciał być z przodu, a teraz musiał stanąć z tyłu - śmieje się Kokoszka.

  ZOBACZ KONIECZNIE: Lista osoób nominowanych do tytułu Człowiek Roku 2011


  Anna Ziemiańska, znająca byłą pierwszą damę od lat, zazdrości jej tego, że jest tak wyluzowana, że tak bez tremy występuje przed tłumem ludzi.

  - Pamiętam, jak jeszcze przed publikacją książki Danusia nam mówiła, że skoro minęło jej już 60 lat, dzieci ma odchowane, to teraz chciałaby pożyć trochę dla siebie. I żyje.

  Czytaj także: Promocja książki "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy w Gdańsku (ZDJĘCIA)

  Ten nowy rytm życia ostatnich miesięcy wyznaczał byłej prezydentowej wydawca, no i media. Danuta Wałęsa sama jednak zaczęła to kontrolować. Po pierwszych tygodniach książkowego szaleństwa twardo zapowiedziała: jak wywiad, to tylko raz w miesiącu. Nie może być tak, że z każdego telewizora i z każdej lodówki wychodzi Wałęsowa.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo