Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daniel Obajtek: Orlen inwestuje w energetykę zeroemisyjną: fotowoltaikę i farmy na morzu

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Daniel Obajtek: Budujemy stabilną firmę, która niezależnie od inflacji będzie inwestowała w rozwój
Daniel Obajtek: Budujemy stabilną firmę, która niezależnie od inflacji będzie inwestowała w rozwój fot. Dariusz Bloch/Polska Press
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek opowiedział o planach energetycznych spółki. Do 2030 r. ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W pierwszym kwartale br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Daniel Obajtek.

– Do 2030 r. wydamy na energetykę zero- i niskoemisyjną 47 mld zł. Już teraz stawiamy na intensywny rozwój naszych aktywów, tylko w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 15 mld zł. Od początku mówiłem, że nie podpisuję listów intencyjnych tylko realizuję ważne projekty – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek podkreślił, że Orlen bardzo mocno inwestuje w energetykę zero emisyjną: fotowoltaikę i farmy na morzu. – Liczymy też na szybką liberalizację ustawy 10H, bo nasza strategia zakłada realizację zdywersyfikowanego portfela inwestycji w OZE – dodał.

– Posiadamy już 10 farm na lądzie o mocy 353 MW, inwestujemy też w offshore, przygotowujemy się, jako pierwsza polska spółka, do uruchomienia inwestycji o mocy do 1200 MW na Bałtyku. Rozpocznie ona pracę już w 2026 r. – mówił Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen już kontraktuje elementy do farmy, która ma powstać na Bałtyku. – Proces inwestycyjny możemy zacząć za 1-1,5 roku. Zespoły, podzespoły dla tej inwestycji już są kontraktowane. Organizujemy kwestie związane z portem serwisowym i z portem instalacyjnym. Niebawem przedstawimy szczegóły – przekazał.

Prezes PKN Orlen poinformował również, że Grupa ubiega się o kolejne koncesje. – Obecnie do pozyskania jest 11 koncesji i to są koncesje o łącznej mocy 10,5 GW. Oczywiście chcielibyśmy tych koncesji pozyskać jak najwięcej, ale to jest już kwestia konkurencyjności i czekamy na rozstrzygnięcie (postępowania koncesyjnego – red.). Sądzę, że może ono niebawem nastąpić – zaznaczył.

Daniel Obajtek przekazał, że od rozstrzygnięcia będzie zależał dalszy procesy inwestycyjny związany z montażem technologicznym i logistyką, firmami serwisującymi oraz obsługą tych farm.

Jak zaznaczył, zeroemisyjna energetyka nie może funkcjonować bez wsparcia energetyki niskoemisyjnej, czyli gazowej. Orlen ma już dwie elektrownie CCGT – we Włocławku i w Płocku.

– To nie wszystko, realizujemy kolejne projekty. W przypadku elektrowni gazowej w Ostrołęce, jak i w Grudziądzu, już mamy wybrane firmy do realizacji tych inwestycji. Analizujemy następny projekt elektrowni gazowej w Gdańsku – przekazał Obajtek.

Podkreślił, że Orlen pracuje nad projektami mikro i małych reaktorów jądrowych SMR i MMR. – Mamy podpisaną umowę z Synthos Green Energy i pozyskaliśmy na wyłączność w Polsce technologię firmy GE Hitachi. Firma ta wybudowała ponad 60 reaktorów atomowych na świecie. Od początku zależało nam na pozyskaniu doświadczonego i sprawdzonego partnera, bo on gwarantuje szybkie i sprawne przeprowadzenie inwestycji. Tą samą drogą poszły firmy kanadyjskie Ontario Power Generation i SaskPower, a także amerykańska TVA, nawiązując współpracę właśnie z GE Hitachi – mówił Daniel Obajtek.

Poinformował, że Orlen Synthos Green Energy prowadzi obecnie analizy. – Liczba reaktorów zależy od tego, jak będzie wyglądał nasz bilans po połączeniu z pozostałymi firmami (PGNiG, Grupą Lotos). Możliwa jest budowa kilku, a może nawet kilkunastu reaktorów o mocy 300 MW każdy. Energię chcielibyśmy wykorzystać nie tylko na potrzeby zakładów produkcyjnych, ale też do zasilania polskiej sieci – zaznaczył.

Prezes PKN Orlen uważa, że pierwszy SMR może powstać jeszcze przed 2030 r. – To są tak zwane granice górne, uzależnione od kwestii regulacyjnej, certyfikacyjnej, przyjęcia rozwiązań prawnych w tym zakresie – przekazał Obajtek.

– Nasze inwestycje są uzupełniające do projektu dużej elektrowni atomowej (przygotowanej przez rząd), bo w Polsce jest miejsce i na SMR-y, i na MMR-y, jak też na „duży atom” – dodał szef PKN Orlen.

Zaznaczył, że sieci energetyczne muszą być przygotowane na przyjęcie energii z innych źródeł. – System powinien być do tego czasu dostosowany i przygotowany na uruchomienie mocy z małych reaktorów jądrowych. Po stronie Polskich Sieci Energetycznych widzimy zrozumienie dla konieczności rozwoju infrastruktury, więc ja sobie nie wyobrażam, że ta współpraca dalej nie będzie szła w dobrym kierunku – przyznał Daniel Obajtek.

Transformacja energetyczna przyszłością polskiej gospodarki

Według prezesa Orlenu transformacja energetyczna to przyszłość naszej gospodarki. – Jest jeszcze jedna rzecz: atom i zeroemisyjna energetyka uniezależniają nas od importu węglowodorów, co jest bardzo istotne nie tylko ze względu na wojnę, ale również na rozwój technologii. Powinniśmy inwestować w technologie, implementować je w Polsce, a nie inwestować w węglowodory, w wypadku których strumień środków musi wypływać na zewnątrz – przekazał Daniel Obajtek.

Obajtek zauważył, że uwzględnienie przez Parlament Europejski w planie transformacji energetycznej Unii Europejskiej energetyki opartej o źródła gazowe i atom może ułatwić finansowanie takich projektów. – Ta decyzja, jeśli przejdzie całą ścieżkę legislacyjną, otworzy drogę do pozyskania różnych modeli finansowania. Dla inwestorów to będzie sygnał, że ta technologia jest akceptowana, że nie będzie za bardzo obciążona kwestiami regulacyjnymi, które mogłyby ograniczać stopę zwrotu z tej inwestycji – stwierdził Obajtek.

Transformacja energetyczna dotyczy również rynku paliw

– Inwestujemy w rozwój paliw alternatywnych. Jeden hub wodorowy już działa, kolejne projekty są w realizacji. Pracuje już hub w Orlen Południe w Trzebini, drugi powstaje we Włocławku. Przygotowujemy się też do inwestycji w Płocku. Inwestujemy w infrastrukturę ładowania, ze stoma stacjami wodorowymi, które mają działać do 2030 roku, 57 ma powstać w Polsce, 28 na Słowacji i 26 w Czechach – powiedział Daniel Obajtek.

Przypomniał, że Orlen chce być aktywny także na rynku produkcji biogazu. – Prowadzimy proces inwestycyjny następnej biogazowni. Proces rozwoju biogazowni zaczęliśmy półtora roku temu i już mamy trzy, więc tu też nasza aktywność jest bardzo duża i będzie bardzo duża, planujemy kolejną inwestycję w najbliższym czasie – podkreślił Obajtek.

Pytany o inflację i jej wpływ na strategię PKN Orlen, stwierdził, że najważniejsze w tym momencie jest zapewnienie stabilności inwestycyjnej. – A tutaj zdecydowanie pomoże powstanie koncernu multienergetycznego, dlatego ten proces realizowany jest z determinacją – przekazał. – To będzie możliwe dzięki dalszej dywersyfikacji naszych działań, połączeniu biznesu uzależnionego od makro z biznesem regulowanym. W ten sposób zbudujemy stabilną firmę, która niezależnie od inflacji będzie inwestowała w rozwój, wzmacniając tym samym krajową gospodarkę, nawet przy niestabilnym otoczeniu – wskazał Daniel Obajtek.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Daniel Obajtek: Orlen inwestuje w energetykę zeroemisyjną: fotowoltaikę i farmy na morzu - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki