Dane niemal 20 tys. gdańszczan ofiarą cyberprzestępstwa!

(KGK)Zaktualizowano 
pixabay
Uczestnicy loterii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!” mają powody do zmartwienia. Doszło do włamania na serwer firmy, która odpowiada za przeprowadzenie loterii. Znajdowały się tam dane 18500 osób.

Za przeprowadzenie zabawy PIT-owej, którą organizuje Miasto Gdańsk, odpowiada firma PlayPrint Polska Sp. z o.o. Jej przedstawiciele poinformowali Miasto, że w sobotę 27 kwietnia doszło do włamania na serwer. Wiadomo, że w chwili popełnienia przestępstwa znajdowały się tam dane 18500 osób. Serwer został już dodatkowo zabezpieczony, a firma powiadomiła o przestępstwie organy ściągania.

- Naruszenie, do którego doszło, dotyczy rejestracji przeprowadzonych do 27 kwietnia do godziny 3.00 rano. Do wszystkich osób, których dane zostały skopiowane, zostanie jeszcze dziś – 30 kwietnia – wysłany mail z informacją o zaistniałej sytuacji i ostrzeżeniem przed ewentualnymi konsekwencjami wykorzystania ich danych - zapewnia Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska Sp. z o.o.

Co zawierały dane?

Plik, który został wykradziony, zawierał dane w postaci: imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru telefonu, adresu e-mail oraz miejsca złożenia deklaracji PIT za 2018 rok.

Nie wiadomo, czy dane zostały lub zostaną w jakikolwiek sposób wykorzystane – to wyjaśni postępowanie organów ścigania.

Losowanie nagród się odbędzie
Organizator loterii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!”, którym jest Miasto Gdańsk, postanowił iż loteria odbędzie się, a losowanie nagród będzie miało miejsce zgodnie z planem 9 maja 2019 roku.

– System informatyczny był zabezpieczony, dlatego jakakolwiek zmiana w pliku ze zgłoszeniami nie była możliwa. Wszystkie upoważnione osoby wezmą udział w losowaniu nagród – podkreśla Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska Sp. z o.o.

Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać pod adresem iod@pitwgdansku.pl

Do czego mogą posłużyć te dane?

Ewentualne konsekwencje wykorzystania danych to przede wszystkim możliwość otrzymywania niechcianej korespondencji na adres e-mail, niechcianych sms-ów oraz telefonów, próby podszycia się poprzez wykorzystanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Myślicki

Polecam nie siać paniki tylko przeczytać informacje zawarte w tym artykule

https://niebezpiecznik.pl/post/pit-w-gdansku-wyciek-danych-platnikow/

G
Gość

organy ściągania :D

G
Gdańszczanin

W jaki sposób mogę domagać się odszkodowania za zaistniałą sytuację?

P
Paw30

Do więzienia idiotów, którym się włamali. Ta firme zamknać, a odpowiedzialnych do ciupy!

G
Gość
2019-04-30T18:10:48 02:00, Gość:

Ciekawe jakie były kryteria wyboru dostawcy usługi informatycznej. Może już czas wprowadzić zmiany do ustawy o przetargach publicznych.

Kryteria? Tanio taaanio ma być to są kryteria w Polsce

K
Kot

Wczoraj się zastanawiałam czy wziąć udział, ale jak przeczytałam że administratorem moich danych ma być jakaś firma prywatna to zrezygnowałam.

G
Gość

Ostatnio nawet na Facebooka się włamali.

G
Gość

Ciekawe jakie były kryteria wyboru dostawcy usługi informatycznej. Może już czas wprowadzić zmiany do ustawy o przetargach publicznych.

G
Gość

kredyt wezmą bez problemu.

Dodaj ogłoszenie