Daleka droga Vistalu Łączpolu Gdynia do finału. Zagłębie Lubin prowadzi już 2:0

Janusz Woźniak
Przemek Swiderski/Polskapresse
Szczypiornistki Vistalu Łączpolu Gdynia nadal nie potrafią w tym sezonie znaleźć recepty na Zagłębie Lubin. Potwierdziły to pierwsze mecze play-off w półfinale PGNiG Superligi kobiet. Gdynianki, w grze do trzech zwycięstw, mają już na koncie dwie porażki 15:20 i 22:30. Teraz rywalizacja przenosi się do Lubina, ale wszystko wskazuje na to, że ciągle jeszcze aktualnych mistrzyń Polski w rywalizacji o złote medale zabraknie.

Sobotni mecz w Gdyni zaczął się od dobrej gry w obronie obu zespołów i bardzo dobrej Małgorzaty Gapskiej w bramce Vistalu Łączpolu. Nic jednak nie trwa wiecznie. Pomiędzy 5 a 10 minutą gry gdynianki straciły trzy bramki i przegrywały 0:3. Później sprawy w swoje ręce wzięła 20-letnia rozgrywająca gospodyń Aleksandra Zych i najpierw doprowadziła do wyrównania, a w 25 minucie meczu jej bramka - już 5 w tym spotkaniu - pozwoliła gdyniankom wyjść na pierwsze prowadzenie (6:5).

Druga połowa stała pod znakiem walki z obu stron. Niestety, tylko do 47 minuty, wówczas był remis 13:13, bo przez kilka następnych minut drogę do bramki znajdywały tylko przyjezdne. Pięć kolejnych bramek, na tablicy wyników 13:18 i koniec marzeń podopiecznych Jensa Steffensena o korzystnym wyniku. Niedzielna potyczka tylko do przerwy była wyrównana. Grano bramka za bramkę i na przerwę oba zespoły schodziły przy wyniku 15:15. Po wznowieniu gry dwie z rzędu bramki Zagłębia pozwoliły zespołowi gości na większą swobodę.

Wprawdzie jeszcze na kwadrans przed końcem gdynianki przegrywały nadal dwoma bramkami (18:20), ale kolejne minuty gry i bramki zdobywane przez rywalki odebrały im nadzieję na sukces. Zagłębie wygrało w Gdyni po raz drugi.

Vistal Łączpol Gdynia - Metraco Zagłębie Lubin 15:20 (8:5) i 22:30 (15:15)

Vistal Łączpol: Gapska, Kowalczyk - Kalska 1 i 3, Ziemienowicz, Białek, Krnić 0 i 3, Pawłowska, Zych 7 i 0, Duran 1 i 1, Koniuszaniec 2 i 7, Petrinja 2 i 1, Kulwińska 2 i 3, Andrzejewska 0 i 3

Zagłębie: Maliczkiewicz 0 i 1, Tsvirko - Załęczna 2 i 2, Piekarz, Pałgan 2 i 5, Semeniuk-Olchawa 3 i 9, Paluch, Jelić 1 i 0, Bader 3 i 1, Jochymek 2 i 3, Pielesz 3 i 2, Byzdra 4 i 6

W drugiej parze półfinałowej play-off SPR Lublin prowadzi 2:0, po dwóch zwycięstwach nad AZS Politechniką Koszalińską 37:25 i 33:24