Dalajlama zaczarował młodych ludzi spokojem i humorem

  Dalajlama zaczarował młodych ludzi spokojem i humorem

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  O Polce wegetariance, która była dla Dalajlamy jak druga matka. O tym, że w RPA istnieje związek zawodowy o nazwie Solidarność. O irańskim "hurra" dla zwycięstwa polskiej Solidarności - o tym wszystkim rozmawiali nobliści z młodzieżą na Forum Młodych w Gdańsku.
  Piątkowa debata zorganizowana została z rozmachem. Noblistów słuchało i pytania zadawało im 800 młodych osób z całego świata. Największe emocje wzbudził wyczekiwany przez wszystkich Dalajlama. Gdy pojawił się na scenie, młodzież spontanicznie wstała z krzeseł, głośno bijąc brawo i krzycząc z radości.

  Uciszyli się dopiero na prośbę Dalajlamy, który wydawał się nieco zmieszany taką wrzawą wokół swojej osoby.
  Gestem uciszył młodych, po czym z godnością usiadł na... białej parkowej ławce - taką bowiem scenografię wymyślono dla wybitnych gości. Gdy Dalajlama zaczął mówić, zdumieni słuchacze dowiedzieli się, że gdy w 1959 roku musiał uciekać z Tybetu, zaprzyjaźnił się właśnie z... Polakami.

  - Polak pomagał w tworzeniu domów dziecka dla uchodźców, a Polka uczyła te dzieci - opowiadał Dalajlama. - Gdy w latach 60. przeszedłem na wegetarianizm, ta kobieta, która sama była wegetarianką, radziła mi, jak zdrowo się odżywiać, była mi jak druga matka - wspominał z uśmiechem.

  Opowiadając o Chinach, Dalajlama wspomniał, że Tybetańczycy chcieliby uczyć chińskich braci i siostry, by przestrzec ich przed popełnianiem błędów.

  - Mamy takie powiedzenie "Jeśli jesteś prawdziwym przyjacielem, wytykaj błędy swojemu przyjacielowi" - tłumaczył Dalajlama. - Nie wspieraj go w złych wyborach, tylko krytykuj, bo te błędy zwrócą się przeciwko niemu. Widzicie, namawiam was, byście krytykowali swoich przyjaciół - śmiał się duchowny, a młodzi razem z nim.

  Shirin Ebadi, noblistka z Iranu, wspomniała z kolei czasy, gdy śledziła poczynania polskiej Solidarności i jaki to miało na nią wpływ.

  - Gdy Solidarność zwyciężyła, wszyscy krzyczeliśmy "hurra" - opowiadała irańska noblistka. - To było nie tylko zwycięstwo jednego narodu, ale zwycięstwo wolności nad totalitaryzmem.
  Młodzi ludzie mogli też zadawać noblistom pytania. Pytali między innymi o to, co jest konieczne do uzyskania niepodległości przez Tybet i kiedy to nastąpi, jak nobliści oceniają Rosję, czy tarcza antyrakietowa jest potrzebna Polsce, a nawet czy Lech Wałęsa współpracował z SB.

  - Kiedy Tybet będzie wolny? - to pytanie musiało paść z sali i padło.
  - Nie wiem, nie jestem jasnowidzem - mówił duchowy przywódca Tybetańczyków.

  Lech Wałęsa zapewniał z kolei młodzież, że nigdy nie współpracował z tajnymi służbami.
  - Antykomunizm wyssałem z mlekiem matki - stwierdził polski noblista. - Nie wierzcie w te bzdury, które o mnie mówią.

  Młodzi chcieli też dowiedzieć się, jak argentyński obrońca praw człowieka Adolfo Perez Esquivel ocenia politykę Rosji wobec krajów Ameryki Południowej.

  - Rosja się zmieniła - zapewniał noblista. - Choć niestety nadal jest tam ogromna koncentracja kapitału w rękach nielicznych, a pozostali są biedni.

  Czas spotkania był ograniczony i uczestnicy forum mogli zadać tylko kilka pytań.
  - Szkoda, że tak szybko się skończyło, mogłabym słuchać Dalajlamy godzinami - opinie tego typu było słychać w rozmowach po zakończeniu imprezy. - Ciekawe, czy jeszcze kiedyś przyjedzie do Polski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo