Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dach do remontu. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Materiał Partnera Zewnętrznego
Przez nieocieplony dach i poddasze może uciekać z naszego domu nawet 20% energii przeznaczonej na ogrzewanie. Dbając o ocieplenie tych części budynku zmniejszymy rachunki za energię. Może „przy okazji” zyskamy coś jeszcze?

Obowiązujące dziś normy dotyczące izolacji cieplnej dachu wymagają zastosowania min. 25 cm warstwy wełny mineralnej lub styropianu. Dostosowanie się do tych wymogów nie jest jednak trudne ponieważ w tych miejscach położenie materiałów izolacyjnych zwykle nie jest kłopotliwe.

O czym trzeba pamiętać rozpoczynając prace termomodernizacyjne
Przystępując do remontu koniecznie należy wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcji dachu i stropu na dodatkowe obciążenie. W wykonaniu potrzebnych obliczeń powinien wesprzeć nas specjalista. Konieczne jest też zabezpieczenie warstwy zewnętrznej przed działaniem wiatru czy śniegu oraz uwzględnienie dodatkowych funkcji dachu (jeśli np.jest jednocześnie tarasem, czy ogrodem). Do wielkości budynku trzeba dobrać stosowną ilość materiału izolacyjnego. Przy pracach wykończeniowych nie można zapomnieć o zabezpieczeniu całości konstrukcji przed wnikaniem i skraplaniem się pary wodnej.

Ocieplenie stropodachu lub poddasza nieużytkowego nie przysparza większych kłopotów. Można w tym celu wykorzystać np. materiał izolacyjny granulowany, wtłaczany przy pomocy specjalnych urządzeń - także w przestrzenie trudno dostępne. Na poddaszu nieużytkowym wystarczy położyć odpowiednio grube (np.30 cm.) maty z wełny mineralnej.

Jeśli wysokość poddasza na to pozwala możemy podczas remontu przerobić je na poddasze użytkowe. Wtedy należy zadbać nie tylko o estetyczne wykończenie powierzchni ścian i podłóg, maskujące warstwę materiałów izolacyjnych, ale także o dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Do wyboru mamy wiele rodzajów okien dachowych - również tych, o niskim współczynniku przenikania ciepła U (czyli energooszczędnych, np. o współczynniku U poniżej 1,0 W/m2K).

Okazuje się, że współczesne poddasza są bardziej narażone na przegrzewanie niż niedogrzanie! Dlatego, umieszczając okno na poddaszu, warto od razu wyposażyć je w urządzenia zacieniające (żaluzje, rolety itp.). Najlepiej umieścić takie urządzenia od strony zewnętrznej.

To jednak nie wszystko o czym powinniśmy pamiętać. Duże znaczenie ma też zabezpieczenie konstrukcji przed wnikającą parą wodną. Można to zrobić poprzez np. ułożenie foli paroszczelnej od strony wewnętrznej poddasza lub pozostawienie szczeliny wentylacyjnej (w środku konstrukcji dachowej -bezpośrednio pod wierzchnią warstwą pokrycia dachowego).

W przypadkach, gdy nie ma możliwości ułożenia materiałów izolacyjnych na stropodachu lub poddaszu, pozostaje ocieplenie dachu „od góry”. To oczywiście wymaga demontażu poszycia dachowego. W takim wypadku warto rozważyć równoczesny remont wierzchniej warstwy dachu.

Oszczędność energii, estetyka i komfort użytkowania budynku oraz dodatkowa powierzchnia użytkowa na poddaszu – to wszystko możemy zyskać, dzięki termomodernizacji.

dr Maciej Mijakowski
Politechnika Warszawska

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki