Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytanie regulaminów to za dużo. Polacy rezygnują przez to z udziału w wydarzeniach. Wyniki nowych badań mogą zaskakiwać

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Dziennik Bałtycki
Dziennik Bałtycki Pawel Dubiel/Polska Press
Wydarzenie online ma za długi regulamin? Co czwarty Polak zrezygnuje przez to z udziału w nim - tak wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting. Nasi rodacy nie tylko odpuszczają ciekawe webinary i spotkania, ale nawet jeśli się na nie decydują, nie czytają ich regulaminów. To może powodować problemy związane z bezpieczeństwem w sieci.

Kto by czytał regulaminy...

Jeden na czterech Polaków nie zwraca uwagi na politykę prywatności i regulaminy wydarzeń online - tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę ClickMeeting. Aż 37 procent badanych przyznaje, że czyta je czasami. Prawie 40 procent deklaruje, że przywiązuje wagę do tych kwestii. ClickMeeting przeprowadził podobne badanie na początku 2022 roku. Wtedy ponad połowa ankietowanych twierdziła, że nie robi tego zawsze, ale od czasu do czasu stara się przeczytać zasady.

CZYTAJ TAKŻE: Sepsa - to może spotkać każdego z nas. Warto się szczepić

Oznacza to, że chociaż coraz więcej Polaków (wzrost o 3 proc.) sprawdza informacje związane z regulaminem i polityką prywatności, to jest mniej osób, które robią to tylko czasami (spadek z 52 proc. na 37 proc.). To, co może być niepokojące, to fakt, że w zeszłym roku 10 proc. ankietowanych deklarowało, że nie sprawdza tych kwestii, bo nie ma na to czasu, w tym roku taką odpowiedź wybrało już 25 proc.

RODO jest już dla nas istotne

Ankietowani zostali zapytani również o to, jakie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w sieci biorą pod uwagę, decydując o udziale w webinarze. Jak się okazało, blisko połowa z nas (48 proc.) rezygnuje z takiego wydarzenia, jeśli organizator wymaga podania dużej ilości danych użytkownika. Inne rzeczy, na które Polacy zwracają uwagę to: regulamin (29 proc.), czy każdy ma dostęp do danego wydarzenia bez konieczności zarejestrowania się (27 proc.), możliwość ukrycia swojego imienia i nazwiska (25 proc.). Natomiast 18 proc. badanych stwierdziło, że nie zastanawia się nad tym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W drugim kwartale 2023 roku rząd planuje zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego akwenów portów. Zyska Trójmiasto i Władysławowo?

Co ciekawe, dla 62 proc. badanych ważne jest przestrzeganie zasad RODO, a dla ponad połowy ważna jest możliwość ukrycia swoich danych podczas wydarzenia (54 proc.). Trzecia najczęściej wybierana odpowiedź to jasny i przejrzysty regulamin (52 proc.). Poza tym ankietowani chcą wiedzieć, czy webinar będzie nagrywany, czy też nie (35 proc.).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki