Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze sprzyja szybkiemu bieganiu. World Athletics potwierdziło to badaniami podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Peres Jepchirchir łamie w Gdyni rekord świata w biegu kobiet podczas mistrzostw świata w półmaratonie
Peres Jepchirchir łamie w Gdyni rekord świata w biegu kobiet podczas mistrzostw świata w półmaratonie Przemysław Świderski
World Athletics (Światowa Lekkoatletyka) potwierdziło, że obok warunków pogodowych to czystość powietrza wpływa na osiągane przez biegaczy rekordy. Podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni dokonywane były pomiary danych klinicznych i środowiskowych. Gdynia, jak na tak duże miasto, może pochwalić się wyjątkowo czystym powietrzem. To pozwoliło sportowcom wykrzesać z siebie więcej energii.

Mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni pokazały, że nawet w dobie pandemii i związanymi z nią zaburzeniami treningów sportowcy potrafią wspiąć się na wyżyny umiejętności. Pod względem rekordów były to niesamowite zawody. Kenijka Peres Jepchirchir ustanowiła nowy rekord świata w biegu kobiet, padły cztery rekordy mistrzostw, dwa rekordy kontynentalne oraz 22 rekordów narodowych. Dlaczego aż tyle barier sportowych zostało w Gdyni przełamanych?

Nie bez znaczenia była temperatura, która w sobotę, 17 października w trakcie zawodów wynosiła 8 stopni Celsjusza. Wilgotność była na poziomie 87 procent. Ale nie tylko to wpływało na znakomite rezultaty na półmaratońskiej trasie.

World Athletics prowadzi pilotażowy program mierzący jakość powietrza w trakcie zawodów sportowych na całym świecie. W Gdyni zastosowano dwa monitory jakości powietrza kunak - jeden na stałej pozycji w pobliżu linii startu oraz jedno urządzenie mobilne przymocowane do roweru, które śledziło zawodników na wszystkich czterech okrążeniach obu biegów. W Gdyni zebrano ponad 70 000 cząstkowych danych dla różnych stężeń gazów zanieczyszczających, stężeń cząstek stałych i parametrów meteorologicznych w ciągu 18 godzin.

Zebrane próbki wykazały bardzo niskie stężenia zanieczyszczeń gazowych i cząstek stałych. Niski poziom wykrytych emisji antropogenicznych, w połączeniu z lokalizacją nad morzem, czasem zawodów i warunkami meteorologicznymi dnia, spowodowały najniższy poziom zanieczyszczeń, jaki do tej pory został odnotowany.

- Zebrane przez nas dane sugerują, że warunki w Gdyni były optymalne dla biegaczy i kibiców - powiedział Paolo Emilio Adami, szef działu zdrowia i nauki World Athletics. - Silne wiatry i deszcz pierwszego dnia oczyściły powietrze, a odnotowane przez nas poziomy cząstek stałych były najniższymi, jakie do tej pory zmierzyliśmy w biegach ulicznych. Poziomy gazów, ozonu i dwutlenku azotu były zgodne z warunkami środowiskowymi i lokalizacją miasta. Z własnego punktu widzenia mogę dodać, że fantastycznie było jechać obok biegaczy zarówno w wyścigu mężczyzn, jak i kobiet.​

Polscy biegacze pobiegli w mistrzostwach świata w półmaratonie w Gdyni na miarę swoich możliwości. Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski

W Gdyni padł rekord Polski w półmaratonie! Reprezentanci Pol...

Publikując informacje o jakości powietrza podczas takich zawodów, World Athletics ma nadzieję zachęcić sportowców, biegaczy rekreacyjnych, miasta, władze lokalne i krajowe oraz federacje członkowskie do zwiększenia świadomości na temat jakości powietrza i wpływu, jaki ma ona na zdrowie i wyniki.

Większość projektów była dotychczas przeprowadzana na stadionach, a monitory jakości powietrza kunak były instalowane w wielu miejscach na całym świecie. Z racji, że większość biegów ulicznych odbywa się w dużych miastach, które są na ogół podatne na znaczne ilości zanieczyszczenia powietrza, mają one wyjątkową pozycję, aby zapewnić naukowcom i badaczom bogactwo danych, biorąc pod uwagę czas, jaki biegacze spędzają na trasie, a także warunki środowiskowe, na które są narażeni podczas rywalizacji.

Po wdrożeniu programów monitorowania powietrza, World Athletics ustanowi standardy jakości powietrza dla głównych mistrzostw i wskazanych wydarzeń, wykorzystując standardy jakości powietrza WHO. Wytyczne wskazują, że zmniejszając zanieczyszczenie powietrza pyłem z 70 do 20 mikrogramów na metr sześcienny, można zmniejszyć liczbę zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o około 15 procent.

od 7 lat
Wideo

Gol z 50 metrów w 4 lidze! Ursus vs Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki