Czynniki stymulujące inwestycje.

Partner cyklu: PKN ORLEN Zaktualizowano 
Czynniki stymulujące inwestycje były jednym z tematów gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego. W dyskusji uczestniczyli specjaliści z różnych branż.

Wszyscy oni podkreślali, że nowym inwestycjom sprzyja rozwijająca się gospodarka i wzrost PKB, prognozowany na ten rok na pięć procent. Jednocześnie zaznaczali, że inwestowanie środków powinno być przemyślane, rozsądne i obliczone nie na doraźne korzyści, lecz zyski płynące w długim okresie.

- Wspólnie z grupą PGE i Tauronem jesteśmy w gronie trzech największych inwestorów w Polsce. Łącznie zainwestowaliśmy w ubiegłym roku 14,4 miliarda złotych, co daje cztery procent wszystkich inwestycji w tym czasie w Polsce. Gdybyśmy więc jako zarząd PKN ORLEN podejmowali złe decyzje, lub z opóźnieniem, to mogłoby to się przełożyć rzeczywiście na spowolnienie wzrostu gospodarczego.

PKN ORLEN tylko do 2023 roku zamierza zainwestować w Polsce ponad 8 miliarda złotych w rozwój aktywów petrochemicznych.

- Zamierzamy rozbudować nasze zdolności produkcyjne w obszarze petrochemii i dzięki temu poprawić naszą konkurencyjność - mówi Patrycja Klarecka. Dzięki realizacji inwestycji poprawi się bilans handlowy Polski w tym obszarze. A jest obecnie duże zapotrzebowanie zarówno w naszym kraju, jak i ościennych na produkty petrochemiczne.

Patrycja Klarecka dodała, że zarząd PKN ORLEN czuje się także odpowiedzialny za przyszłość pracowników i chce poprzez inwestycje zapewnić również im możliwość rozwoju.

- W grupie kapitałowej PKN ORLEN pracuje 22 tysiące osób - mówi Patrycja Klarecka.- Dlatego przy każdej decyzji dość mocno nam przyświeca także tzw. czynnik ludzki. Musimy być odpowiedzialni, ale też działać bardzo konkurencyjnie i dbać o to, aby produkować w oparciu o najnowsze technologie. To dlatego, że handlujemy na globalnym rynku. Stoimy jako sektor paliwowy i energetyczny przed bardzo dużymi wyzwaniami, które kształtują nasze spojrzenie na inwestycje. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasz horyzont inwestycyjny to nie jest perspektywa najbliższych trzech, czy pięciu lat. Podejmując decyzje inwestycyjne musimy myśleć w kategoriach co najmniej dwudziestu lat, lub jeszcze więcej.

Podobnego zdania byli reprezentanci innej, państwowej spółki, będącej krajowym liderem w swojej branży, czyli KGHM Polska Miedź.

- Jeśli zaczynamy nową inwestycję i jutro wbijamy łopatę, to jej efekty widzimy zazwyczaj najwcześniej ze siedem, osiem lat - przekonywał Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. - Dla przykładu szyb drąży się od pięciu, do ośmiu lat. Tego się nie przyspieszy. Dlatego też planując inwestycje trzeba patrzeć na perspektywy długoterminowe. Tymczasem te dla takich firm, jak nasza, są bardzo dobre.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie