Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy z powodu epidemii koronawirusa należy znieść zakaz handlu w niedzielę i zawiesić wypłatę 13 emerytur? Apelują o to Pracodawcy RP

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zniesienie zakazu handlu w niedziele ułatwi zapewnienie mniejszego zagęszczenia wśród kupujących - przekonują Pracodawcy RP
Zniesienie zakazu handlu w niedziele ułatwi zapewnienie mniejszego zagęszczenia wśród kupujących - przekonują Pracodawcy RP Andrzej Banas / Polska Press
Koronawirus w Polsce. Pracodawcy RP, organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, zaapelowała o całkowite zniesienie zakazu handlu w niedziele. Uważają oni, że w sytuacji, gdy grozi nam kryzys gospodarczy, zniesienie zakazu mogłoby pomóc wielu sklepom. Poza tym, Polacy powinni mieć teraz możliwość zaopatrywania się w najpotrzebniejsze produkty bez ograniczeń. Przedsiębiorcy chcą też zawieszenia wypłaty m.in. trzynastych emerytur.

Koronawirus w Polsce. Apel o przywrócenie handlu w niedziele

„W pakiecie ustaw tzw. Tarczy Antykryzysowej zaproponowano jedynie możliwość przyjmowania towaru w sklepach w niedziele – to tylko pozorne złagodzenie zakazu, który należy natychmiast znieść dla naszego bezpieczeństwa! Skończmy z politycznymi kalkulacjami, społeczeństwo oczekuje realnego wsparcia, a nie kombinowania, jak nie narazić się Solidarności. Nie chodzi tylko o firmy czy biznes – chodzi o bezpieczeństwo całego społeczeństwa, o możliwość zapewnienia wszystkim stałej dostępności produktów pierwszej potrzeby” - napisali w komunikacie Pracodawcy RP.

W przekazanym stronie społecznej pakiecie ustaw antykryzysowych proponuje się jedynie możliwość „wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności” w niedziele.

„Jeśli więc w małej miejscowości zabrakłoby towarów pierwszej potrzeby, a dostawa dotarłaby w niedzielę, to lokalna społeczność musiałaby czekać na możliwość zakupienia niezbędnych produktów i żywności do poniedziałku. Taki scenariusz w dobie stanu epidemii do czysty absurd. Łatwo wyobrazić sobie ponadto, jakiej presji społecznej poddani byliby pracownicy takiego sklepu – będąc w pracy nie mogliby otworzyć go i sprzedać towaru potrzebującym” - pisze organizacja.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na inne zagadnienie:

„Wszyscy apelują obecnie, abyśmy zachowywali bezpieczną odległość między sobą, aby do placówek handlowych wpuszczać po kilka osób. Zniesienie zakazu handlu w niedziele jest tu idealnym rozwiązaniem, rozszerzającym możliwość dokonywania zakupów w czasie i ułatwiającym zapewnienie mniejszego zagęszczenia wśród kupujących”.

Koronawirus. Apel o zniesienie wypłaty 13. i 14. emerytury

Organizacja zaapelowała też do rządu o zniesienie wypłaty 13. i 14. emerytury.

- Te emerytura to świadczenia dodatkowe, których wprowadzenie uzasadniano dobrą sytuacją budżetową i gospodarczą. Tyle, że dziś to już odległa historia. Dzisiejsza sytuacja wymusza jedyną rozsądną decyzję – zawieszenie tych dodatkowych świadczeń do momentu, kiedy sytuacja gospodarcza i finansowa państwa wróci do stanu sprzed recesji wywołanej koronawirusem. Już wiemy, że musimy przekroczyć regułę wydatkową, że budżet będzie nowelizowany – on wymaga nie korekty, tylko poważnej przebudowy. Potrzebne jest olbrzymie wsparcie dla gospodarki, już dziś są w naszym kraju branże, w których przychody spadły dosłownie do zera - przypomina dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach RP przypominają też, że aby ratować płynność polskich firm i miejsca pracy, Narodowy Bank Polski zdecydował się na wyjątkowe, niestandardowe działania, będące w istocie monetyzacją długu publicznego, zwaną w ekonomii drukowaniem pieniądza.

„Odpowiedzialny przedsiębiorca, któremu brakuje dziś pieniędzy na normalne wynagrodzenia czy zaliczki na podatki, zrezygnuje z rozdawania swojemu zespołowi drogich prezentów – to przecież oczywiste. Oczekujemy, że dla odpowiedzialnych za finanse publiczne takie samo postępowanie z budżetem centralnym będzie równie oczywiste” – napisała organizacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki