Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wszystko z dopiskiem „eko” czy „bio” naprawdę jest ekologiczne?

Opracowała: Agnieszka Jereczek
Konsumenci coraz bardziej doceniają ekologiczne produkty spożywcze. W sklepach możemy coraz łatwiej nabyć naturalne soki owocowe, warzywa z ekologicznych upraw i wędliny „z własnej wędzarni”. Jednak czy wszystko z dopiskiem „eko” czy „bio” naprawdę jest ekologiczne? Skąd mieć pewność , że dany produkt spełnia normy i wymogi ekologicznej produkcji? Odpowiednie oznaczenia gwarantują nam, że dany produkt został skontrolowany.

Jednym z obowiązkowych oznaczeń, które należy umieścić na opakowaniu produktów opatrzonych terminem odnoszącym się do ekologicznej metody produkcji (ekologiczny, bio, org/organic) to „unijne logo produkcji ekologicznej” (prezentujemy je na zdjęciu).Ma ono umożliwiać lepszą identyfikację przez konsumenta produktów ekologicznych objętych certyfikacją.

Produkty wieloskładnikowe nie mogą być oznakowane jako ekologiczne, jeśli składniki ekologiczne stanowią mniej niż 95%. W takiej sytuacji można umieścić informację, o zawartości składników ekologicznych w składzie surowcowym, z zaznaczeniem jaki procent wszystkich składników pochodzenia rolniczego stanowią.

Produkt przetworzony musi składać się w co najmniej 95% z surowców pochodzących z rolnictwa ekologicznego, natomiast pozostałe 5% składników może być pochodzenia nieekologicznego , pod warunkiem, że składniki te nie są dostępne w jakości ekologicznej oraz wymienione są w załączniku IX Rozporządzenia Komisji WE nr 889/2008.

Cechy produkcji ekologicznej

  • Brak GMO – zakaz stosowania w produkcji genetycznie modyfikowanych organizmów,
  • Dobrostan zwierząt na wysokim poziomie – dostęp do pastwisk, wybiegów, brak antybiotyków ani stymulatorów w żywieniu zwierząt,
  • Uprawa bez chemii – zakaz stosowania syntetycznych nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin,
  • Ochrona bioróżnorodności – właściwy płodozmian, okrywy zielone, miedze śródpolne, zadrzewienia, wykorzystywanie starych odmian roślin i ras zwierząt

Prawidłowe oznaczenie produktów ekologicznych wiąże się z rozpowszechnianiem unijnego logo produkcji ekologicznej oraz podnoszeniem świadomości konsumenckiej. Jednak zdarza się, że nazwa „ekologiczny”, „bio” czy „organic” bywa nadużywana i wtedy traci się zaufanie konsumentów. Dlatego też wprowadzono kary pieniężne za nieprawidłowe znakowanie produktów odnoszących się do produkcji metodami.

Unijnym logo produktów ekologicznych mogą się posługiwać tylko ci rolnicy i przedsiębiorcy, którzy pozytywnie przejdą proces certyfikacji.

Źródło: Pomorski Ośrodek Poradztwa Rolniczego

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki