MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wisła grozi wylaniem? Sytuacja na razie jest stabilna

Kry
Po bardzo niepokojących informacjach z Płocka, okazuje się, że na razie na Pomorzu nie ma powodów do niepokoju. Od wysokości Włocławka, do ujścia poziom wody jest w strefie stanów średnich. Rano 10.02.2021 na Wisłę wypłyną lodołamacze. Mają przepłynąć trasę aż do Mostu Knybawskiego. Zapytane o sytuację związaną z pokrywą lodową wokół Mostu Tczewskiego, Wody Polskie, podkreślają, że na bieżąco monitorują ten odcinek. Przyznają, że jest ona niepokojąca, ale na razie w miarę stabilna.

Po bardzo niepokojących informacjach z Płocka okazuje się, że na razie na Pomorzu nie ma powodów do niepokoju. W Płocku woda dostała się na sąsiadującą z bulwarami ulicę Gmury - podtopiona jest jezdnia oraz kilka budynków.

Jak czytamy na stronie płockiego magistratu: „Podtopione zostały także nieruchomości i droga na ul. Gmury na osiedlu Borowiczki. Na bieżąco monitorowane są wszystkie zabezpieczenia przeciwpowodziowe – przegroda boczna Borowiczki oraz wały w rejonie osiedla Radziwie i Popłacina”. Poziom Wisły rośnie tam nawet o kilkanaście centymetrów na godzinę. To istotny powód, aby zainteresować się sytuacją przeciwpowodziową w woj. pomorskim.

- Od wysokości Włocławka, do ujścia Wisły woda jest w strefie stanów średnich - informuje Bogusław Pinkiewicz, Wody Polskie Gdańsk. - Na bieżąco monitorujemy sytuację na Wiśle. Jutro (10.02) na Wisłę wypłyną nasze trzy lodołamacze: nowe - Puma i Narwal oraz starszy - Foka. Jednostki będą patrolować koryto rzeki na odcinku aż do Mostu Knybawskiego.

Przypomnijmy, Narwal i Puma, to nowe jednostki, zwodowanego pod koniec ubiegłego roku, dla których jutrzejszych rejs będzie pierwszym roboczym rejsem. Foka już jest sprawdzonym lodołamaczem.
Zapytaliśmy Wody Polskie o sytuację związaną z pokrywą lodową wokół Mostu Tczewskiego. Warto zauważyć, że w nurcie rzeki jest tymczasowe przęsło i starostwo już od dawna podkreśla, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

- Sytuacja Mostu Tczewskiego jest nam znana, na bieżąco monitorujemy ten odcinek - mówi Bogusław Pinkiewicz. - Obecnie sytuacja jest niepokojąca, ale w miarę stabilna.
Wiatr na szczęście jest sprzyjający i kra nie układa się wokół tymczasowej podpory, na której oparte są przęsła ESTB. Aktualnie na Wiśle koryto pokryte jest pokrywą lodową, a właściwie śryżem, w 40 proc. Wody Polskie zapewniają, że jeśli będzie taka potrzeba to lodołamacze podpłyną jeszcze bardziej na południe.

- Niepokojąca sytuacja w Płocku uległa poprawie już na wysokości Włocławka - wyjaśnia rzecznik Wód Polskich. - Na naszym odcinku jest stabilnie i co ważne bezpiecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki