Czy w sopockim urzędzie korupcja była normą?

  Czy w sopockim urzędzie korupcja była normą?

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Aferalna karuzela rozkręcona przez Sławomira Julkego przyspiesza. W świetle reflektorów są już nie tylko główni rozgrywający, ale także osoby niemające związku ze sprawą. We wtorek głośno zrobiło się o byłym wiceprezydencie kurortu - Cezarym Jakubowskim
  Media przypomniały, że on również jest przedmiotem zainteresowania śledczych.

  O sprawie pisaliśmy w lutym tego roku, informując, iż Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie przyjęcia przez sopockich urzędników korzyści majątkowych w zamian za decyzje o przyznaniu mieszkań komunalnych i innych miejskich lokali użytkowych.

  Z naszych ustaleń wynikało, że zeznania świadków obciążają kilku urzędników, w tym jednego, który w roku 2006 pełnił funkcję w zarządzie miasta. Wiceprezydentem odpowiedzialnym wówczas za sprawy lokalowe był Cezary Jakubowski z PO - dziś wiceprzewodniczący sopockiej Rady Miasta.

  Śledztwo wszczęto w październiku 2007 r., kiedy to osoba zeznająca w charakterze podejrzanego, przy okazji zupełnie innej sprawy, dotyczącej wyłudzeń kredytów bankowych, zeznała, iż wręczyła wysokiemu rangą urzędnikowi z sopockiego magistratu 30 tys. zł w zamian za otrzymanie korzystnej decyzji lokalowej.

  Wczoraj "Rzeczpospolita", która postanowiła przypomnieć sprawę, napisała, iż bardzo przypomina ona sytuację, w której znalazł się Sławomir Julke, czyli biznesmen, który oskarża Jacka Karnowskiego o próbę wymuszenia łapówki. Nam jednak udało się ustalić, iż obie sprawy zasadniczo się różnią.

  Julke chciał nadbudować poddasze, z kolei Paweł S., syn byłej senator Ewy Serockiej, starał się o pozwolenie na zagospodarowanie strychu jednej z kamienic przy al. Niepodległości. Różnica jest znacząca, gdyż inne organy wydają tego typu decyzje. Nadbudowę opiniuje Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta oraz miejski konserwator zabytków, zaś uchwałę dotyczącą strychu wydaje wspólnota mieszkaniowa.

  Problem w tym, iż w rzeczonej kamienicy część mieszkań należała do miasta, a, co za tym idzie, również urzędnicy musieli się podpisać pod uchwałą wspólnoty. Podpisy takie standardowo składali w takiej sytuacji naczelnik Wydziału Lokalowego oraz wiceprezydent miasta odpowiedzialny właśnie za sprawy lokalowe.

  - Osoba, która złożyła zeznania, stwierdziła, iż, aby przyśpieszyć decyzję, wręczyła, przez pośrednika, 30 tys. zł urzędnikowi z zarządu miasta - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

  Jak ustaliliśmy, sprawa zakończyła się zgodnie z wolą Pawła S., to znaczy podpisał on u notariusza umowę, która obligowała go do wykonania określonych prac remontowych w zamian za nieodpłatne przeniesienie na niego własności strychu. Prac tych jednak nigdy nie wykonał i wspólnota znalazła innego kontrahenta.

  Kwestia rzekomej łapówki wyszła dopiero później. - Syn miał problemy, bał się kolejnych zarzutów i chciał się oczyścić, dlatego powiedział o wszystkim śledczym - tłumaczy Ewa Serocka.

  Ci potraktowali sprawę bardzo poważnie. Najpierw zaangażowało się w nią CBŚ, a później, od lutego, CBA. Zabezpieczono dokumenty, do tej pory jednak nie przesłuchano ani jednego urzędnika.
  - Czynności z udziałem urzędników są planowane, ale dopiero po dokonaniu analizy dokumentów oraz przesłuchaniu świadków związanych z badanymi decyzjami lokalowymi - mówi Wawryniuk.

  Sam Cezary Jakubowski, którego pytamy o sprawę, twierdzi, iż o wszystkim dowiedział się wczoraj z mediów. - Nigdy nie widziałem na oczy Pawła S., nie kontaktowałem się także z nim ani z żadnym jego pełnomocnikiem. Z panią Serocką spotkałem się góra dwa razy, ale na pewno nie rozmawialiśmy na temat żadnego strychu - broni się radny PO.

  Prokuratura nie ujawnia, ilu urzędników dotyczy śledztwo, wiadomo jedynie, że łączna kwota przyjętych przez nich rzekomo łapówek to 130 tys. zł. Otrzymać je mieli między sierpniem a wrześniem 2006 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo