reklama

Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi i czy "rak boi się noża"? RAK. FAKTY I MITY Prof. Jacek Jassem o mitach na temat metod leczenia raka

Tomasz Kubik
Tomasz Kubik
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi i czy "rak boi się noża"? W kolejnym odcinku naszego programu profesor Jacek Jassem, znany onkolog z Gdańska, mówi o kolejnych mitach na temat leczenia nowotworów.

Rozmawiała: Dorota Abramowicz
Produkcja: Tomasz Kubik, Szymon Szewczyk

Rak. Fakty i mity. Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Współczesna medycyna od kilkudziesięciu lat prowadzi nierówną walkę o leczenie, które skutecznie wyeliminowałoby problem nowotworów. Pojawiają się sukcesy, takie jak w przypadku szczepionek na wirusa HPV eliminującej jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy czy nowoczesnych terapii molekularnych, które blokują nowotworzenie. Cały czas jednak pacjenci borykają się z szeregiem nowotworów, które wymykają się farmakoterapii. Powoduje to, że teorie niekonwencjonalne o nieuzasadnionej naukowo skuteczności, stają się popularne. O największe mity i półprawdy medyczne zapytaliśmy jednego z najbardziej wpływowych i rozpoznawanych onkologów w naszym kraju.

Rak. Fakty i mity. Czy rak "boi się noża"?

W tym odcinku profesor Jacek Jassem mówi o powtarzanych często mitach na temat chemioterapii oraz o tym, czy operacje są skuteczne.

Dorota Abramowicz: Czytam często informacje na forach internetowych, że chemioterapia zabija więcej pacjentów niż leczy. Czy to prawda?

Prof. Jacek Jassem: Jest taki pan, który taką teorię wymyślił, który stosuje inne metody i w związku z tym w ten sposób odstrasza chorych od leczenia, które ratuje życie.

Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów. Ostra białaczka limfo-blastyczna u dzieci była kiedyś nieuleczalną chorobą, a w tej chwili jesteśmy w stanie wyleczyć prawie 90 procent dzieci.

Medycyna jest jedna, nie ma medycyny alternatywnej. To tak jak chemia i alchemia, chemia jest nauką a alchemia to są czary.

Jesteśmy w stanie wyleczyć nowotwory jądra w stanie rozsiewu. Znana jest historia Lance’a Armstronga, kolarza, który miał rozsianą chorobę nowotworową. Poddany chemioterapii wrócił do zdrowia i później siedem razy wygrał Tour de France. To pokazuje, że choroby, które były nieuleczalne, dzięki chemioterapii stały się całkowicie uleczalne. Chemioterapia poprawia wyniki leczenia ogromnej większości nowotworów. Bez chemioterapii nie leczylibyśmy skutecznie raka piersi, raka jelita grubego, raka płuca i wielu wielu innych chorób. W związku z tym opowiadanie takich bzdur jest karygodne. To powinno być wręcz karane. Jeśli chory zrezygnuje pod wpływem takiej retoryki z leczenia, jego rodzina może wytoczyć sprawę takiemu człowiekowi, który go przekonał. Myślę, że to jest do załatwienia.

A Pan jako biegły wystąpiłby w takiej sprawie?

Ja występuje bardzo często jako biegły, bo jestem postrzegany jako osoba, która bardzo aktywnie walczy z tymi czarami marami, bo ja tak to nazywam. Bo medycyna jest jedna, nie ma medycyny alternatywnej. To tak jak chemia i alchemia, chemia jest nauką a alchemia to są czary.

Ja bardzo często występuję w procesach sądowych przeciwko tym uzdrowicielom, ale niestety kilkakrotnie miałem do czynienia z tego typu procederem uprawianym przez moich kolegów lekarzy – moich kolegów oczywiście nie w tym sensie … mówię o zawodzie lekarza.

Opowiadanie takich bzdur jest karygodne. To powinno być wręcz karane.

I to powinno być zdecydowanie piętnowane, wszystkimi metodami. Łącznie z usunięciem z zawodu. Takie precedensy już mamy. To jest ewidentnie sprzeniewierzenie się misji lekarza. Jest słynne hasło primum non nocere, które jest dramatycznie łamane przez takie osoby.

Bez chemioterapii nie leczylibyśmy skutecznie raka piersi, raka jelita grubego, raka płuca i wielu wielu innych chorób.

Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że „rak boi się noża”, że usunięcie raka może spowodować jego rozprzestrzenienie się?

To jest właśnie taki kolejny mit. Na szczęście już niewielu ludzi wierzy w to. On się bierze stąd, że po leczeniu operacyjnym, owszem tak jak po każdym leczeniu może dojść do nawrotu choroby. Ale przyczyną nie jest zabieg operacyjny, tylko po prostu jest to naturalny przebieg choroby. Jest wiele nowotworów, których nie da się inaczej wyleczyć niż chirurgicznie. To jest.. To jest najważniejsza metoda leczenia nowotworów.

Większość wyleczeń w onkologii zawdzięcza sukces metodzie chirurgicznej

Większość wyleczeń w onkologii zawdzięcza sukces metodzie chirurgicznej. Słyszę że niektórzy chorzy boją się biopsji, bo też może to spowodować rozsiew. Ryzyko rozsiewu w wyniku biopsji jest mikroskopijne, ryzyko, że będziemy źle leczyli chorego bez biopsji, a często nie jesteśmy w stanie w ogóle rozpocząć leczenia, jest w ogóle nieporównywalne.

Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi i czy

Rak - fakty i mity. Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka

Zobacz wszystkie odcinki programu:

  • 5 grudnia - ODC. 8: Genów nie da się oszukać!
  • 12 grudnia - ODC. 9: Czy rak to wyrok?

ZOBACZ TAKŻE: Profesor Jacek Jassem o Polskiej Lidze Walki z Rakiem i jej inicjatywach edukacyjnych:

Zobacz stronę Polskiej Ligi Walki z Rakiem, o której mówił profesor Jacek Jassem: KLIKNIJ TUTAJ

Prof. Jacek Jassem jest autorem kilkuset publikacji naukowych wydanych zarówno w polskich, jak i międzynarodowych czasopismach. Ponadto aktywnie działa w towarzystwach medycznych i redakcjach naukowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych. Wysiłki profesora sprawiły, że dzisiejsze przystanki, restauracje, puby czy kawiarnie są wolne od dymu tytoniowego.

Prof. Jacek Jassem - sylwetka, osiągnięcia. Kim jest jeden z...

Liczba zgonów powodowanych nowotworami. Gdzie na Pomorzu rak...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pan Profesor jest umysłowo mądry inaczej. Skoro to takie świetne to niech Pan leczy swoją rodzinę. To działa na 3% populacji. 3% ogółu. Czyli to jest nic. Karane to powinno być to co Pan bredzi. To praktyki nazistowskie. Wtedy były prowadzone te eksperymenty którego pokłosie mamy dzisiaj propagowane przez takich ludzi jak Pan z ręką w kieszeni farmaceutycznej. Pan właśnie łamie te wszystkie zasady!!! Na szczęście jest w śród ludzi coraz mniej oszołomów którym Pan kultywuje!!! Pan jest jak KOŃ w dorożce. Dobrze że Panu nikt w rodzinie nie umarł na raka. Pewnie inaczej by Pan się wymądrzał. Za takie poglądy kiedyś będzie się palić na stosie.

B
Bartosz

Moja 62-letnia ciocia miała operację wycięcia nowotworu mózgu - glejaka 3 stopnia, po operacji powróciła do domu w stanie dobrym, następnie po ok 1,5 tygodnia była wezwana na 6 tygodniowy cykl chemioterapii i radioterapii. Ze względu na słabe wyniki krwi nie otrzymała już ostatnich 3 dawek chemioterapii, tylko samą radioterapię. W piątek została wypisana ze szpitala onkologiczbego, czuła się coraz gorzej, złapała zapalenie płuc, po 10 dniach od wyjścia ze szpitala w poniedziałek pogotowie zabrało ciocię do szpitala powiatowego, gdzie w sobotę miała podane płytki krwi, a w niedzielę krew, jednak mimo tego we wtorek zmarła. Praktycznie trochę ponad 2 tygodnie od wyjścia ze szpitala onkologicznego wystarczyło, aby ciocia zmarła. Przed rozpoczęciem brania chemioterapii miała dobre wyniki krwi. Chemioterapia zniszczyła jej odporność i doprowadziła do śmierci :( Gdyby można było cofnąć czas i wiedziałbym więcej o zagrożeniu chemioterapii to mocno odradzałbym jej przyjmowanie chemioterapii.

G
Gość

Chemioterapia ???? Organizm chory, w którym powstał nowotwór powinien być odtruty od wszelkich metali ciężkich zalegających w organizmie. Jego układ immunologiczny powinien być postawiony na nogi i leczony, żeby organizm mógł walczyć z chorobą.

A co robią lekarze w szpitalu ?? Obcinają pierś kobiety, podają chemię i odliczają do 5 lat przeżycia, żeby ująć ją w statystykach wyleczeń. MASAKRA

Dziękuję dr Jaskowskiemu za jego filmiki na you tube, że otworzył mi oczy na wszechobecny spisek firm farmaceutycznych i zakłamaniu środowiska lekarskiego.

G
Gość

Myślałem e to jakiś quiz a tu więcej pytań nie ma.

G
Gość

Ja z takim zapytaniem. Hormonoterapia -np.leczenie tamoxifenem -dla raka hormonozależnego piersi .Dlaczego ten lek podaje sie tylko na 5-10 lat, a nie do konca zycia. Mam taki dylemat , bo jak rak hormonozalezny , to juz same słowo mówi, ze zalezny jest od hormonów. Przerwanie leczenia po 5 np latach powoduje nawrót choroby -spotkalam sie z kilkoma takimi przypadkami . Kiedys rozmawialam z panią , która miala raka j.w. leczona w latach 90 , do tej pory bierze hormony i nawrotów nie ma

Dodaj ogłoszenie