Co szkodzi dziecku? Teoretycznie każdy rodzic ma na ten temat pewną wiedzę, w praktyce jednak każdemu z nas zdarzają się wpadki. Często chcemy dobrze, a wychodzi źle, dlatego warto wiedzieć, co może zaszkodzić dziecku, chociaż wydaje się być potencjalnie nieszkodliwe. Zagrożenia czyhają na każdym kroku!

Mało kto świadomie chce wyrządzić dziecku krzywdę, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że błahe sprawy mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych sytuacji. Czasami wręcz wydaje nam się, że robimy dobrze, ale brak wyobraźni lub wystarczającej wiedzy na temat fizjologii małego dziecka sprawia, że niestety mu szkodzimy.

Co szkodzi dziecku?

W każdej dziedzinie możemy nieświadomie wyrządzić dziecku krzywdę. Zawsze musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że organizm malucha nie jest w pełni ukształtowany - nie tak, jak u dorosłego człowieka i w związku z tym nie wszystko, co nie szkodzi dorosłym, nie zaszkodzi też dziecku.

Musimy też wykazać się wyobraźnią i przewidywalnością - wiele zabawek nie zaszkodziłoby dziecku, gdybyśmy wcześniej potrafili przewidzieć, w jaki sposób postanowi je wykorzystać młody człowiek. Inspekcja handlowa w 2017 roku miała zastrzeżenia prawie do co czwartej kontrolowanej zabawki, co oznacza, że kupując zabawki dla dziecka musimy wykazać się sporą czujnością i zwracać uwagę m.in. na to:

  • czy nie mają niebezpiecznych dla malucha elementów
  • czy posiadają odpowiednie atesty
  • czy producent umieścił znak CE

Zaszkodzić dziecku mogą też pozornie niewinne zabawy, a nawet teoretycznie zdrowa dieta. Co jeszcze? Zobacz w naszej galerii!

Zobacz galerię

Dzień Dziecka na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Dzieci opanowały stadion