Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego
Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysław Świderski
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowali, że działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, przejęta przez Skarb Państwa, wróci do miasta. Powołują się na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego. Inaczej wyrok interpretuje druga strona. – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne – napisał prof. Grzegorz Berendt, który pełni obowiązki dyrektora MIIWŚ. Po tym komunikacie, kolejne oświadczenie wydało miasto Gdańsk, a w sobotę, 18.09.2021 r. wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska?

Aktualizacja, sobota, 18.09.2021 r.

Komunikat w sprawie sporu dotyczącego decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w sobotę, 18.09.2021 r. wydał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Poniżej publikujemy jego treść.

W nawiązaniu do publikowanych w mediach komentarzy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 września br., którym Sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 1794/20 oświadczam, że

prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpływa na uprawnienie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Decyzja Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pozostaje bowiem w obrocie prawnym i chociaż nie jest ostateczna, jest wykonalna, gdyż został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W tym miejscu koniecznym jest wskazanie, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ocenił zasadność nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, uznając za prawidłowe rozstrzygnięcie Wojewody w tym zakresie. Podkreślenia wymaga, że prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalający skargę kasacyjną od wyżej wskazanego wyroku WSA w Warszawie kończy jedynie sprawę na etapie postępowania sądowoa-dministracyjnego.

Z uwagi na treść wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskutek oddalenia skargi kasacyjnej został utrzymany w mocy, sprawa aktualnie jest na etapie postępowania odwoławczego prowadzonego przez Ministra Rozwoju i Technologi . Należy zaznaczyć, że z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednoznacznie wynika, że Sąd nie podzielił większości z zarzutów sformułowanych w skardze Gminy Miasta Gdańska, a uwzględniając zarzuty dotyczące spornych kwestii wskazał, że „(…) rzeczą organu odwoławczego będzie dokonanie dodatkowej korekty decyzji organu I instancji we wskazanym wyżej [w uzasadnieniu wyroku] zakresie”.

Wcześniej pisaliśmy:

Specustawa z 2019 r. pozwoliła na przejęcie miejskiego terenu na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej, czyli de facto Skarb Państwa. Autorzy specustawy tłumaczyli, że nowe przepisy usprawnią budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i zapewnią należytą pamięć bohaterom. Władze miasta powtarzały, że te działania są bezprawne. Ostatecznie w sierpniu ubiegłego roku Skarb Państwa sporny teren przejął. A uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbyły się już pod auspicjami władz centralnych i nie miały charakteru miejskiego.

Miasto zakwestionowało decyzję Wojewody Pomorskiego i Ministra Rozwoju, zgodnie z którą działka z pomnikiem została przejęta przez Skarb Państwa. Miejscy prawnicy wskazywali na błędy oraz niewypełnienie zobowiązań, jakie na inwestora nakłada specustawa. Poza tym, zdaniem przedstawicieli miasta, decyzje wojewody i ministra miały wady prawne.

Miasto zaskarżyło decyzję, a w piątek, 17 września podało, że wygrało sprawę i teren do niego wraca. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak czytamy w komunikacie gdańskiego urzędu, jest prawomocna i ostateczna.

– Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które, w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA, miało bardzo wątpliwe podstawy prawne – twierdzi Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora biura prezydenta Gdańska.

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej

Wyrok NSA zupełnie inaczej interpretuje druga strona, a więc przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, który pełni obowiązki dyrektora tej placówki, wydał 17 września oświadczenie w sprawie wyroku NSA. Publikujemy jego treść.

„W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

W związku z wydaniem 16 września 2021 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych – tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wydana przez sąd decyzja nie wpływa także na plany Muzeum co do przyszłości nieruchomości” – czytamy w oświadczeniu prof. Grzegorza Berendta, pełniącego obowiązki dyrektora MIIWŚ.

Kolejne oświadczenie miasta

Po opublikowaniu oświadczenia MIIWŚ, kolejny komunikat wydał Urząd Miejski w Gdańsku. Oto oświadczenie mec. Cezarego Chabla, pełnomocnika miasta Gdańska, który brał udział w ostatnim posiedzeniu sądu.

„W nawiązaniu do oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej z dnia 17 września 2021 roku informuję, że:

  • Po pierwsze, NSA nie uznał, że wniosek muzeum jest prawidłowy. Takie zdanie podczas ogłoszenia wyroku nie padło.
  • Po drugie, nie jest prawdą, że żaden argument gminy nie został potwierdzony, skoro od początku gmina miasta Gdańska zarzucała naruszenie warunków technicznych, a organy – czyli Wojewoda i Minister – to bagatelizowały.
  • Po trzecie, Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ nie ma (została uchylona) decyzji odpowiedniego ministra.
  • Po czwarte, skoro żaden z zarzutów gminy nie został potwierdzony, to czemu uchylono prawomocnie decyzję ministra?

To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują, że, mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu, nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali.

Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność), teren nie przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska” – napisał mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska.

Przedstawiciele miasta informują też, że podczas ogłoszenia wyroku NSA (16 września) nie był obecny przedstawiciel ministerstwa, którego decyzję podważało miasto Gdańsk. Był jedynie przedstawiciel inwestora, czyli MIIWŚ.

Dodajmy, że wątpliwości budzi też druga działka, na której MIIWŚ planuje w ciągu roku wybudować cmentarz wojskowy.

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Przywódca Chin z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Komentarz P. Rakowskiego

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie