Czy rak to wyrok? RAK. FAKTY I MITY Prof. Jacek Jassem o mitach na temat metod leczenia nowotworów

Tomasz Kubik
Tomasz Kubik

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
- W Polsce jesteśmy w stanie wyleczyć około połowy nowotworów. W Stanach Zjednoczonych to jest znacznie powyżej 60 proc. Rak nie jest już wyrokiem - mówi profesor Jacek Jassem, znany onkolog z Gdańska, w ostatnim odcinku naszego programu. - Chorzy żyją z rakiem, ale nie umierają z tego powodu. Umierają czasem z innych przyczyn.

Rozmawiała: Dorota Abramowicz
Produkcja: Tomasz Kubik, Szymon Szewczyk

Rak. Fakty i mity. Rak to nie wyrok, badajmy się

Współczesna medycyna od kilkudziesięciu lat prowadzi nierówną walkę o leczenie, które skutecznie wyeliminowałoby problem nowotworów. Pojawiają się sukcesy, takie jak w przypadku szczepionek na wirusa HPV eliminującej jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy czy nowoczesnych terapii molekularnych, które blokują nowotworzenie. Cały czas jednak pacjenci borykają się z szeregiem nowotworów, które wymykają się farmakoterapii. Powoduje to, że teorie niekonwencjonalne o nieuzasadnionej naukowo skuteczności, stają się popularne. O największe mity i półprawdy medyczne zapytaliśmy jednego z najbardziej wpływowych i rozpoznawanych onkologów w naszym kraju.

Rak. Fakty i mity. Czy rak to wyrok? [treść rozmowy]

Dorota Abramowicz: Kiedyś mówiono, że rak to wyrok. Co dzieje się w nauce wiedzy medycznej co pozwala nam zmienić to powiedzenie i powiedzieć, że część pacjentów ma szansę na wyleczenie, a wielu na dłuższe życie.

Prof. Jacek Jassem: Historycznie rak kiedyś był wyrokiem. W opisach starożytnych mówiono, że rak piersi jest nieuleczalną chorobą. Rak piersi jest jednym z "najstarszych" nowotworów, bo był opisywany już w czasach egipskich. Możemy opisy na papirusach zobaczyć. To się bardzo zmienia. Mogę powiedzieć, że od czasu kiedy zacząłem uprawiać onkologię - czyli od połowy lat 70-tych, do roku 2019, możliwość wyleczenia nowotworów wzrosła ponad dwukrotnie. W tej chwili w Polsce jesteśmy w stanie wyleczyć ok. połowy nowotworów. W Stanach Zjednoczonych to jest znacznie powyżej 60%, zbliża się do 70%. My też osiągniemy ten poziom.

To jest kwestia czasu, między innymi większej świadomości społecznej, dbania o swoje zdrowie, poddawania się badaniom przesiewowym i również postępowi w medycynie, który jest dramatycznie szybki.

Jednak jeszcze nie nadążamy ze wszystkim, nie mamy jeszcze wszystkich możliwości, które daje współczesna medycyna, ale to się bardzo poprawia. W związku z tym rak nie jest już wyrokiem. Rak jest już chorobą uleczalną - to dotyczy ponad połowy chorych - ale staje się chorobą przewlekła w coraz większym stopniu. Bywa tak, że jesteśmy w stanie trzymać raka, który jest zaawansowany, w ryzach długi czas. Nawet przez kilka lat. Czyli chorzy żyją z tym rakiem, ale nie umierają z tego powodu. Umierają czasem z innych przyczyn. Więc rak staje się taka chorobą jak np. cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność nerek, z którymi chorzy żyją i jesteśmy w stanie utrzymać ich przy życiu przez wiele lat. Choć te choroby czasem trudno wyleczyć.

Czy można wybrać zawód, który da nam gwarancję, że nie będziemy pacjentami kliniki onkologii. Może są zawody, które są ryzykowne? Czy kiedyś ktoś na ten temat zrobił jakieś opracowanie, badał to?

Można powiedzieć tak - praktycznie dzięki postępowi technicznemu, te zawody, które kiedyś były związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe, już nimi nie są. Niech każdy wybiera sobie zawód, który lubi i mogę zapewnić, że zawody są dzisiaj wszystkie bezpieczne, jeśli chodzi o ryzyko raka.

Rak - fakty i mity. Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka

Zobacz wszystkie odcinki programu:

ZOBACZ TAKŻE: Profesor Jacek Jassem o Polskiej Lidze Walki z Rakiem i jej inicjatywach edukacyjnych:

Zobacz stronę Polskiej Ligi Walki z Rakiem, o której mówił profesor Jacek Jassem: KLIKNIJ TUTAJ

Prof. Jacek Jassem jest autorem kilkuset publikacji naukowych wydanych zarówno w polskich, jak i międzynarodowych czasopismach. Ponadto aktywnie działa w towarzystwach medycznych i redakcjach naukowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych. Wysiłki profesora sprawiły, że dzisiejsze przystanki, restauracje, puby czy kawiarnie są wolne od dymu tytoniowego.

Prof. Jacek Jassem - sylwetka, osiągnięcia. Kim jest jeden z...

Liczba zgonów powodowanych nowotworami. Gdzie na Pomorzu rak...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie