Czy psychiatrzy ze Srebrzyska zawieszą protest? Wicemarszałek Agnieszka Kapała-Sokalska apeluje o zawieszenie decyzji o rezygnacji z dyżurów

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Zaktualizowano 
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Czy lekarze zawieszą protest? Karol Makurat
Kilka godzin trwało piątkowe spotkanie z lekarzami z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, którzy zagrozili rezygnacją z dyżurów i odejściem z pracy. Psychiatrzy żądają odciążenia odciążenia z dyżurowania Srebrzyska przez dwa gdańskie szpitale - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i 7 Szpital Marynarki Wojennej. Zwracają też uwagę, że nie można na zaledwie dwudziestoosobową obsadę medyczną zrzucać odpowiedzialności za opiekę nad półtoramilionową populacją.

- Wicemarszałek Agnieszka Kapała-Sokalska zaapelowała do lekarzy, by dać nam jeszcze cztery tygodnie na rozwiązanie problemu - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Wobec wcześniejszej odmowy przejęcia dyżurów przez UCK i Szpital MW na Polankach w sytuacji, gdy jedna z placówek podlega ministerstwu zdrowia, druga MON, pomorski samorząd nie miał większego pola do manewru. Obecny na spotkaniu Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki, zadeklarował powtórne rozmowy z przedstawicielami obu szpitali. Padła także propozycja zwiększenia liczby łóżek w szpitalu psychiatrycznym w Kocborowie.

Czytaj także

- W poniedziałek rano okaże się, czy apel pani marszałek odniósł skutek - mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, Leszek Trojanowski.

Szpital na Srebrzysku odczuwa skutki wieloletniego niedofinansowania psychiatrii i braku lekarzy. W ostatnim czasie pojawiły się bulwersujące informacje o gwałcie na piętnastolatce i molestowaniu dwóch trzynastolatek w gdańskim szpitalu.

Dziewczynki z powodu braku miejsc na oddziale dziecięcym zostały umieszczone na koedukacyjnym oddziale dla dorosłych, gdzie ze względu na liczbę pacjentów (50 osób) i brak personelu medycznego trudno było zapewnić im bezpieczeństwo. Pozwolił na to komunikat Centrali NFZ z marca br. pozwalający w przypadku pełnego obłożenia oddziałów młodzieżowych na umieszczanie niepełnoletnich na oddziale dla dorosłych.

Czytaj także

W czwartek wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia i Centrali NFZ pytanie, czy treść komunikatu była konsultowana z Ministerstwem Zdrowia, a jeśli tak, to kto wydał zgodę na tego typu działania? Do końca tego tygodnia nie otrzymaliśmy z obu instytucji odpowiedzi.

Ile jest łóżek na oddziałach psychiatrycznych w województwie...

"Negocjacje trwały blisko 3 godziny, jednak uczestnikom udało się dojść tylko do częściowego porozumienia - czytamy w piśmie przysłanym do naszej redakcji przez Michała Piotrowskiego, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Dzięki intensywnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, pod nadzorem i koordynacją wicemarszałek Agnieszki Kapały-Sokalskiej udało się:

  • Uzyskać zapewnienie 4 dodatkowych miejsc w szpitalu w Kościerzynie, oraz podobnej liczby w Starogardzie Gdańskim;
  • Doprecyzować zasady współpracy z Pogotowiem Socjalnym w Gdańsku (instytucja podległa UM w Gdańsku);
  • Dopracować współpracę z koordynatorem systemu (służby Wojewody Pomorskiego) dotyczącą kierowania ruchem pacjentów w województwie;
  • Podnieść wycenę świadczeń na Izbie Przyjęć od 1 lipca 2019 r. (decyzja pomorskiego oddziału NFZ);
  • Trwa również poszukiwanie dodatkowej kadry medycznej.

Lekarze zobowiązali się do przemyślenia propozycji zabezpieczenia pracy Izby Przyjęć Szpitala, pod warunkiem realnego postępu dotyczącego warunków funkcjonowania placówki.
Oczekujemy na decyzję lekarzy do poniedziałku."

Zobacz wideo: Szpital psychiatryczny w Gdańsku nie będzie więcej przyjmował dzieci na oddziały dla dorosłych. "Myśmy zawsze mówili, że to jest nieprawidłowe i tak nie powinno być"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hahaha protest? Dziennikarze sie skonczyli, same zdjecia budynkow, gdzie ten protest? Naprawde potrzeba bylo 28 zdjec obiektow?

l
lol poszukują kadry

dlaczego nie bylo w tym rokuw Pomorskim ani jednego miejsca na specjalizację z psychiatrii dziecięcej? Dlaczego?

Dodaj ogłoszenie