Czy profesor Chazan jest moralnym potworem? [KOMENTARZ]

  • Dziennik Bałtycki

Jarosław Zalesiński

Profesor Bogdan Chazan, odwołany wczoraj przez prezydent Warszawy jest ideologicznym potworem. Najpierw przedłużał procedury, a potem zakomunikował ciężarnej kobiecie, że nie może zgodzić się, z powodu konfliktu sumienia, by w jego szpitalu abortowano jej obarczone ciężką wadą dziecko.

Ciąży nie można już było legalnie usunąć, dziecko przyszło na świat w innym szpitalu, było straszliwie zdeformowane, jego cierpienia trzeba łagodzić morfiną.

Ponieważ jednak prezydent Gronkiewicz-Waltz, uzasadniając swoją decyzję, powiedziała, że jest od sprawdzania procedur, a nie od ideologii, spróbujmy odsunąć na bok ten portret ideologicznego potwora i przyjrzyjmy się procedurom. Główny zarzut przeciwko prof. Chazanowi dotyczy pozbawienia matki prawa do informacji o terminie, w jakim przeprowadzenie legalnej aborcji było jeszcze możliwe. Tak, ale tego obowiązku nie dopełniono także w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie matka przechodziła badania. Nad tym jednak w uzasadnieniu decyzji odwołania prof. Chazana przechodzi się do porządku. Dlaczego?

Drugim zarzutem przeciwko prof. Chazanowi wydaje się być to, że dysponując już częścią wyników badań dziecka, z których, zdaniem specjalistów, jasno wynikało ciężkie uszkodzenie płodu, niepotrzebnie czekał na wyniki kompletne, które nadeszły wtedy dopiero, gdy na przeprowadzenie aborcji było już za późno. Czy prof. Chazan czekał na te wyniki niepotrzebnie, wiedzieć nie mogę, ocenić to potrafiliby jedynie specjaliści. Ale może jakąś motywację miał?

W całej burzliwej dyskusji wokół prof. Chazana zwróciłem uwagę na pewien wątek poboczny: opowieść matki, która była przekonywana przez ginekologów, że powinna usunąć dziecko, bo ma ono jakąś ciężką wadę. Matka nie zdecydowała się na aborcję, trafiła do szpitala prof. Chazana, gdzie urodziła zdrowe dziecko. Może więc dałoby się zrozumieć ostrożność prof. Chazana w przesądzaniu o losie dzieci?

Jak by chciał tego rodzaju problemy rozwiązać sam prof. Chazan? Jego wypowiedzi niestety nie pasują do portretu ideologicznego sadysty, który chce matki i dzieci zmusić do cierpień znoszenia okaleczonego życia. Chodzi mu o to, żeby "jeśli już koniecznie mają być przeprowadzone [legalne aborcje - red.], były wykonywane przez placówki prowadzące diagnostykę". Innymi słowy, prof. Chazan chciałby, aby takie zabiegi brali na swoje sumienie ci sami lekarze, którzy dziecko zdiagnozowali. Z tych samych powodów prof. Chazan uchylił się od przewidzianego w klauzuli sumienia obowiązku poinformowania matki, gdzie może przeprowadzić aborcję (w tym przypadku naruszenie procedury jest akurat oczywiste). Że to jednak obowiązek dziwny, przyznają nawet niektórzy przeciwnicy prof. Chazana.

Drastyczność tej historii przed każdym z nas stawia pytanie, czy w swoim sumieniu godzimy się na pozbawienie życia takiego dziecka, które cierpiało w szpitalu bielańskim. Ale skoro to tylko sprawa procedur, pomyślmy o zasadach, które pozwolą każdemu na decyzje zgodne z jego sumieniem.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

polecane: "Bez ściemy" o prawnikach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.02.2018, 02:04

Decyduj o sobie jesli potrafisz...innych zostaw w spokoju, miala prawo usunac. Ty nie masz prawa sie wypowiadac

13.07.2014, 10:06

Aborcyjnej rzezniczki

13.07.2014, 08:47

Popaprancy i komunistyczna cholota zbrukana krwią niewinnych istot proszę o adres siostry akuszerki gronkiewicz waltc

13.07.2014, 08:46

Łapy z krwi

13.07.2014, 08:45

Popaprancy i komunistyczna cholota zbrukana krwią niewinnych istot proszę o adres siostry akuszerki gronkiewicz waltc

12.07.2014, 05:38

Pedal z dobranocki- Rumcajs dostal od Krola z liscia jak Boni (tez szpicel) od Korwina Mikkego. Obliz sie dziwko, bo dzis deszcz nie pada, padalcu, rzygowino, zydlaku, czlekoksztaltny tryglodyto, karykaturo czlowieka, pedofilu i cwelu z wydziargana kropka pod okiem.

11.07.2014, 17:29

Brawo Krolu KiK.Pojeba#niec Rumcajs straszyl, tamanil, przestrasza, az mu Krolu smignales szabla kolo ucha i z zucha mamy zajaca. To byla wyjatkowa wsza, padalec kato-ubek i nawiedzeniec szkalujacy formulowiczow. Bezdenny kretyn, tuman, kibol trzecioligowej Lechii i rekonwalescent ze Srebrzyska. Totalne dno. Debilowi, trutniowi, wszy lonowej, wierzchniej warstwie gnijacej torfowiska, alfonsowi i mendzie mowimy do widzenia. Rumcajsy przechodza na smietnik historii. Won smieciu.

11.07.2014, 08:27

Jestes dziwka i pedziem, pryszczaty, niedokonczony gimnazjalisto i smrodzie. Pewnie ciagniesz d#uta wikaremu, bo proboszcz chodzi na uciechy pod czerwona latarnie, a ciebie gnido na to nie stac, ty zalosny brandzlu. Jeszcze raz rozdzawisz swoja przepruta penisami jadaczke to dostaniesz piacha w twoj pedalsko- ubecki ryj Rumcajscie za dyche.

11.07.2014, 08:20

Bodajbys zdychal na mrowisku z przebitym sercem, ktorego nie masz- wtedy poznasz sens slow bycia poszarpanym w bolu. Ty Pojebie po Ryzym Furerze.

10.07.2014, 16:57

a nie zywcem POszarpane w bolu w trakcie morderstwa aborcyjnego

10.07.2014, 16:19

Żryj szczaw z nasypu- gnido rogata! Tyle w tobie rozumu co sensu w tym twoim bełkocie!

10.07.2014, 16:19

Katol?

10.07.2014, 16:08

A najwięcej płaci na KK w tym, katechetów, kapelanów,a już zapłaciła przez komisę majątkowa.

10.07.2014, 16:05

Tak

10.07.2014, 15:49

Potwory moga sie rodzic BEZ zabiegu in vitro! Czy mohery o tym wiedza?

10.07.2014, 15:39

Potwory moga sie rodzic po zabiegach In-Vitro,czy ludzie od ideologi o tym wiedza.......

10.07.2014, 15:33

dlaczegoś biedny? Bos g*****. Lewacy zrobili ludziom lobotomię.
I tak każdy z was płaci, w zalezności od tego, co sobie wymysli lewacka żeńszczyna i na co ma ochotę.
1) za aborcję
2) za in vitro jak po antykoncepcji lub aborcjach mieć juz nie moża, a nagle chce
3) odszkodowanie, jak produkcja z próbówki, czyli in vitro, wczesniej przez was zapłacone, nie wyszło.

I tak na okrągło, a ty głupolu płać i zmuszaj lekarza, zeby był mordercą

10.07.2014, 15:02

Dobrze, że są jeszcze dziennikarze myślący, a nie kopiujący w swych artykułach nakazane "słuszne" tezy.

10.07.2014, 11:12

Typowy sprzedawczyk i partyjniacka wsza spod znaku PZPR. Zobaczyl iz KK jest pierwsza wladza w Polsce to zydlak przeniosl sie z synagogi na biskupie palace, koscioly i kaplice. Gnoju i rzezancu, plac teraz z wlasnej kasy. Lapowek i wziatek wszak ci dostatek. Idz sie je#ac komusza wszo.

10.07.2014, 11:12

A co z lekarzem,który takie dziecko stworzył w probówce ? Czy on zapłaci za zch....nie roboty?