Kiedy rozebrać choinkę? To pytanie, które co roku zadaje sobie wiele osób. Co prawda nikt nie zabroni trzymać nam jej w pełnej krasie nawet do Wielkanocy, ale jest kilka zwyczajowych dat, kiedy z czystym sumieniem możemy pozbyć się drzewka.
Pierwsza sposobnością na usunięcie choinki i świątecznych ozdób to dni po Objawieniu Pańskim, czyli święcie Trzech Króli, które wypada 6 stycznia. Osoby, które pragną dłużej cieszyć się drzewkiem, mogą pozbyć się jej później - w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli (w tym roku wypadała 10 stycznia).
Zima 2021. Sypnęło śniegiem, to i są bałwany. Musisz je zoba...
Z reguły osoby najbardziej zżyte z bożonarodzeniowym drzewkiem rozbierają je dopiero w lutym. Ostatnia zwyczajowa data to święto Matki Bożej Gromnicznej, które wypada dopiero 2 lutego.
W wielu domach panuje jednak zwyczaj, że choinkę rozbiera się po wizycie duszpasterskiej. Ksiądz po kolędzie odwiedza mieszkańców w różnych terminach, więc jest to data ruchoma i zależna od parafii, do której należymy. Niektórzy zaś podchodzą do tego praktycznie i drzewka pozbywają się, gdy to zacznie gubić igły i usychać. To znak, że już najwyższy czas, by rozebrać choinkę.
Co zrobić z choinką?
Na stronie internetowej Lasów Państwowych zamieszczono kilka rad na temat tego, co zrobić z choinką po świętach. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się posadzenie choinki pod domem. Niestety nie można tego zrobić z każdą choinką.
Do posadzenia nadają się jedynie te, które kupiliśmy w doniczce. Doniczka nie powinna być za mała i należy sprawdzić system korzeniowy drzewka - nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki.
Czytaj także
Eksperci radzą również, by choinek, które chcemy zasadzić w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy też sadzić ich od razu, lecz poczekać do wiosny. W takiej sytuacji choinkę powinno przestawić się w chłodne miejsce. Jeżeli panuje w nim dodatnia temperatura, to nie wolno zapominać o podlewaniu. Jeśli zaś drzewko jest narażone na mróz, to najlepiej je wcześniej zabezpieczyć, np. słomą. Przechowywanie choinki do wiosny dla wielu osób może wydać się niestety kłopotliwe.
Jeżeli nie śmietnik czy sadzenie, to co?
Lasy Państwowe podkreślają również, że można zagospodarować także ścięte choinki. Takie drzewko można rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli będą to bardzo małe kawałki, z powodzeniem można ich użyć jako nawozu dla roślin w ogrodzie.
Jeżeli chcemy pozbyć się ściętej żywej choinki, to mimo iż drzewka - jak przypominają leśnicy - są w pełni biodegradowalne, nie wyrzucajmy ich byle gdzie. Najlepiej pozostawić je przy osiedlowym śmietniku, a nie wrzucać do kontenera. Takie drzewka zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne.
Warto pamiętać, że w miastach często organizowane są zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa mogą służyć do ogrzewania. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach urzędów gmin.