Czy mieszkańcy Pomorza przekonali się do e-recept? Miesięcznie nawet 400 tys. pacjentów korzysta z e-usług

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W tym tygodniu mija pół roku od wejścia w życie obowiązkowego wystawiania e-recept. Do tej pory w całym kraju wygenerowano już 275 mln elektronicznych druków, z których skorzystało około 25 mln pacjentów. System sprawdził się zwłaszcza w kontekście rozwoju epidemii, która wymogła ograniczenie bezpośredniego kontaktu także w przypadku opieki medycznej. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?

W czerwcu nawet 95 proc. wystawianych recept stanowią druki elektroniczne. Przygotowywana od lat rewolucja cyfrowa w usługach medycznych przynosi wyraźne efekty w postaci zwiększającej się liczby odbiorców. System zadział bez większych problemów technicznych. Ministerstwo Zdrowia nie kryje, że rozwój systemu e-recept został wsparty też przez szalejącą epidemię.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz wprowadzenie systemu e-recept?

― Konsekwentnie realizowane działania wsparte pakietem zachęt finansowych i regulacji prawnych przyspieszyły proces informatyzacji i przyniosły oczekiwane rezultaty. Pandemia była punktem zwrotnym, który przyspieszył tempo ich wdrożenia i powszechność e-recepty - Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Na horyzoncie są już kolejne zmiany. Od 08.01.2021 r. wejdą w życie obowiązkowe e-skierowania.

E-recepty. Korzystają pacjenci w każdym wieku.

Podstawową wątpliwość, związaną z e-transformacją, stanowiło pytanie: czy seniorzy poradzą sobie nowym systemem? Wszystko wskazuje, że pomogło wprowadzenie wydruku numeru, jednak coraz więcej osób zagląda również do Internetowego Konta Pacjenta. Obecnie z cyfrowych usług korzystają pacjenci w każdym wieku.

- Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę liczył sobie do tej pory 112 lat, a najmłodszy otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku. Najwięcej e-recept wystawia się pacjentom w grupie wiekowej od 61 do 70 lat. Od początku pandemii w Polsce we wszystkich grupach wiekowych zaobserwowano wzrost udziału e-recept. Największy wystąpił w grupie od 18 do 30 lat.

Pół roku od wprowadzenia e-recept. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?

Po pół roku od wprowadzenia systemu elektronicznych recept, wyraźnie rośnie liczba wystawionych e-druków na rzecz malejącej liczby tradycyjnych, papierowych dokumentów. W przypadku Pomorza najwięcej, bowiem przeszło 1,3 mln e-recept zostało wystawionych w marcu. Natomiast w każdym miesiącu liczba ta oscyluje w okolicach 1 miliona.Oznacza to, że miesięcznie ponad 400 tys. mieszkańców Pomorza korzysta z tej usługi.

Lepiej rozwój nowej platformy obrazuje jednak wspomniany spadek papierowych druków. Jeszcze w styczniu pacjenci otrzymali około 1,8 mln tradycyjnych recept, a w ostatnich miesiącach liczba ta spadła do 250 tys. - 300 tys.

Równolegle liczba pomorskich aptek, w których są realizowane elektroniczne druki przekroczyła 700 placówek.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie