Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mieszkańcy Pomorza przekonali się do e-recept? Miesięcznie nawet 400 tys. pacjentów korzysta z e-usług

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W tym tygodniu mija pół roku od wejścia w życie obowiązkowego wystawiania e-recept. Do tej pory w całym kraju wygenerowano już 275 mln elektronicznych druków, z których skorzystało około 25 mln pacjentów. System sprawdził się zwłaszcza w kontekście rozwoju epidemii, która wymogła ograniczenie bezpośredniego kontaktu także w przypadku opieki medycznej. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?

W czerwcu nawet 95 proc. wystawianych recept stanowią druki elektroniczne. Przygotowywana od lat rewolucja cyfrowa w usługach medycznych przynosi wyraźne efekty w postaci zwiększającej się liczby odbiorców. System zadział bez większych problemów technicznych. Ministerstwo Zdrowia nie kryje, że rozwój systemu e-recept został wsparty też przez szalejącą epidemię.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz wprowadzenie systemu e-recept?

― Konsekwentnie realizowane działania wsparte pakietem zachęt finansowych i regulacji prawnych przyspieszyły proces informatyzacji i przyniosły oczekiwane rezultaty. Pandemia była punktem zwrotnym, który przyspieszył tempo ich wdrożenia i powszechność e-recepty - Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Na horyzoncie są już kolejne zmiany. Od 08.01.2021 r. wejdą w życie obowiązkowe e-skierowania.

E-recepty. Korzystają pacjenci w każdym wieku.

Podstawową wątpliwość, związaną z e-transformacją, stanowiło pytanie: czy seniorzy poradzą sobie nowym systemem? Wszystko wskazuje, że pomogło wprowadzenie wydruku numeru, jednak coraz więcej osób zagląda również do Internetowego Konta Pacjenta. Obecnie z cyfrowych usług korzystają pacjenci w każdym wieku.

- Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę liczył sobie do tej pory 112 lat, a najmłodszy otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku. Najwięcej e-recept wystawia się pacjentom w grupie wiekowej od 61 do 70 lat. Od początku pandemii w Polsce we wszystkich grupach wiekowych zaobserwowano wzrost udziału e-recept. Największy wystąpił w grupie od 18 do 30 lat.

Pół roku od wprowadzenia e-recept. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?

Po pół roku od wprowadzenia systemu elektronicznych recept, wyraźnie rośnie liczba wystawionych e-druków na rzecz malejącej liczby tradycyjnych, papierowych dokumentów. W przypadku Pomorza najwięcej, bowiem przeszło 1,3 mln e-recept zostało wystawionych w marcu. Natomiast w każdym miesiącu liczba ta oscyluje w okolicach 1 miliona.Oznacza to, że miesięcznie ponad 400 tys. mieszkańców Pomorza korzysta z tej usługi.

Lepiej rozwój nowej platformy obrazuje jednak wspomniany spadek papierowych druków. Jeszcze w styczniu pacjenci otrzymali około 1,8 mln tradycyjnych recept, a w ostatnich miesiącach liczba ta spadła do 250 tys. - 300 tys.

Równolegle liczba pomorskich aptek, w których są realizowane elektroniczne druki przekroczyła 700 placówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki