Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kierowców-przedsiębiorców obowiązuje limit czasowy jazdy? Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku odpowiada

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Pexels
Osoby, które są zatrudnione na umowę w firmach transportowych, obowiązuje norma pracy. A co w sytuacji, kiedy dana firma zleca wykonanie przewiezienia pasażerów prywatnej osobie (przedsiębiorca) posiadającej własny autobus? Czy kierowców-przedsiębiorców obowiązują normy godzinowe?

- Oczywiście normy czasu pracy obowiązują poprzez obowiązek zapewniania przerw w czasie pracy, zapewnienie maksymalnego wymiaru tygodniowego czasu pracy, a jeśli praca odbywa się w porze nocnej, to ograniczenie tego czasu do 10 godzin. - informuje Patrycja Potocka-Szmoń, zastępca ds. organizacyjno-prawnych Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku. - Jeśli kierowca sam jest przedsiębiorcą, to o ile jego czas pracy przypada na porę dzienną, to teoretycznie ograniczeń nie ma, ale proszę pamiętać, że pojęcie czasu pracy jest szersze i zawiera w sobie jako jeden z elementów czas prowadzenia pojazdu, a ten jest ograniczony przepisami.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1473) reguluje kwestie związane z czasem pracy przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe, do których ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 roku. Według art. 6 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin - jednakże może on zostać przedłużony nie więcej niż 10 godzin nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Dodatkowo tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 56 godzin. Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 90 godzin.

Takim przepisom podlega m.in. przejazd pojazdami przeznaczonymi do przewozu osób, które ze względu na typ konstrukcyjny i wyposażenie nadają się do przewozu powyżej dziewięciu osób łącznie z kierowcą i są do tego celu przeznaczone. Kierowcy-przedsiębiorcy we własnym zakresie powinni również prowadzić ewidencję czasu pracy i przechowywać ją przez okres 2 lat po zakończeniu okresu nią objętego. Kierowcy są zobligowani do zapisów na wykresówkach. Ponadto do przechowywania wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego oraz plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, a także innych dokumentów, które potwierdzają czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności.

Jakie czynności zaliczają się do czasu pracy kierowców-przedsiębiorców? Czas pracy nie liczy się tylko podczas samego prowadzenia pojazdu.[/b] Do działań, jakie podejmują w trakcie pracy osoby świadczące usługę przewozu drogowego, zaliczają się dodatkowo nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, niezbędne formalności administracyjne, utrzymanie pojazdu w czystości oraz inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy.

ZOBACZ TAKŻE: Zawodowi kierowcy. Jak często muszą się badać? Czy wiek ma znaczenie? Osoby starsze są najszybciej rosnącą grupą kierowców

- Czasem pracy takiego kierowcy jest również czas, w którym pozostaje on na stanowisku w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem, albo przed rozpoczęciem danego okresu - zaznacza Patrycja Potocka-Szmoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki