Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy genisteina pomoże wyleczyć chorobę Alzheimera? Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego z patentem

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Ewa Piotrowska /UG
Obiecujące badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego dotyczące wykorzystania genisteiny w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych zostały zwieńczone patentem. To znacznie zwiększa możliwości dalszych badań i pozwala myśleć o przyszłym zastosowaniu substancji w celach terapeutycznych.

Pojawiła się decyzja Urzędu Patentowego, na którą czekali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Chodzi o zgłoszony wynalazek - koncepcję wykorzystanie genisteiny, która jest zawarta w roślinach strączkowych, w celu leczenia choroby Alzheimera. Specjaliści z Katedry Biologii Molekularnej mają nadzieję na przełom w terapii chorób neurodegeneracyjnych, które jak sami podkreślają - stanowią cały czas wielkie wyzwanie dla świata nauki.

Choroby neurodegeneracyjne wywołują w organizmie szereg ciężkich objawów stanowiąc poważne wyzwanie medyczne naszych czasów - mówi zaangażowana w projekt dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG. - A to dlatego, że neurony, czyli komórki nerwowe posiadają bardzo słabe właściwości regeneracyjne. Raz zepsute, prawie nie ulegają samonaprawie, tak jak w przypadku komórek skóry czy wątroby. Okazuje się, że uszkodzenie oraz śmierć komórek nerwowych może wynikać z akumulacji patologicznych białek w tych komórkach. Teoretycznie stosunkowo prostym rozwiązaniem wydawałoby się usunięcie takich białek z neuronów, co poprawiłoby ich funkcjonowanie. Podejście to okazało się jednak bardzo trudne w praktyce, gdyż substancja, która by do tego doprowadzała, musiałaby charakteryzować się wieloma właściwościami, nie tylko usuwać patogenne białka ale także przekraczać barierę krew-mózg i być bezpieczna dla pacjentów.

Zespół specjalistów, w skład który wchodzą prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Karolina Pierzynowska, dr Lidia Gaffke, dr Magdalena Podlacha oraz pracownicy Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka, dr Dorota Myślińska i dr Irena Majkutewicz, jest zdania, że rozwiązaniem może okazać się genisteina, która występuje między innymi w soi.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera i zacznij uważnie obserwować swoich bliskich.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą świadczyć o demencji. Sprawdź 10 głównych sym...

Genisteina aktywuje procesy, które mogą usuwać patogenne białka nieselektywnie, nie usuwając przy tym białek, które funkcjonują prawidłowo – tłumaczy dr Karolina Pierzynowska. - Rozpoczęliśmy już badania na modelach zwierzęcych dwóch chorób neurodegeneracyjnych, choroby Huntingtona i Alzheimera, które obecnie trwają. W obu chorobach testowaliśmy, czy zwierzęta uda się wyleczyć z zaburzeń pamięci, zaburzeń zachowań lękowych, anomalii motoryki. Testy behawioralne ostatecznie wskazały, że genisteina prowadzi do poprawy stanu chorych zwierząt, a pod niektórymi aspektami zwierzęta leczone tym izoflawonem były zupełnie nieodróżnialne od zwierząt zdrowych. Wyniki naszych prac wskazują na poprawę zarówno zachowania się zwierząt jak i na spadek poziomu toksycznych białek w mózgu.

Wszystko wskazuje, że jest to dopiero początek długiej drogi, jednak już teraz trwają rozmowy w kontekście przyszłego wykorzystania substancji do celów terapeutycznych. Ponadto, uczelnia rozpoczęła współpracę z Polską Akademią Nauk i jednym z uniwersytetów medycznych w celu opracowania możliwości przyszłego wdrożenia genisteiny do leczenia Alzheimera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki