Czy generał Sikorski został zamordowany?

  Czy generał Sikorski został zamordowany?

  Jakub Mielnik, Łukasz Krajewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tajemnica śmierci generała Sikorskiego zostanie wyjaśniona. Ekshumacji chcą i prezydent Lech Kaczyński, i premier Donald Tusk. Zbadanie zwłok ma dać odpowiedź na pytanie: czy Sikorski został zamordowany?
  O zgodę na ekshumację wystąpili warszawscy członkowie Towarzystwa Miłośników Historii. Zgodził się na nią wstępnie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który jest opiekunem katedry na Wawelu, w której od 1993 r. mieści się grób Sikorskiego.

  Autorzy dokumentalnego filmu "Generał" twierdzą, że mają dowody na to, iż Władysław Sikorski został zamordowany na Gibraltarze za zgodą i wiedzą Brytyjczyków. Dla zatarcia śladów zbrodni Brytyjczycy mieli upozorować wypadek bombowca Liberator, na którego pokładzie podróżował szef polskiego rządu na uchodźstwie.

  Współautorem filmu jest historyk Dariusz Baliszewski. Z informacji, do których dotarli filmowcy, wynika, że generał został uduszony, a jego dwaj najbliżsi współpracownicy, szef sztabu polskiej armii, gen. Tadeusz Klimecki, i szef dowództwa operacyjnego, płk Andrzej Marecki, zostali zastrzeleni.

  Historycy od ponad pół wieku kwestionowali oficjalne ustalenia brytyjskich śledczych, według których generał zginął w wypadku lotniczym spowodowanym awarią sterów. Podejrzewano zamach agentów sowieckich, spisek sanacyjnych oficerów i udział aliantów, którym Sikorski przeszkadzał w sojuszu ze Stalinem.

  Najnowsze ustalenia po części tłumaczą każdą z tych hipotez. 4 lipca 1943 roku Sikorski wracał przez Gibraltar z inspekcji armii Andersa ewakuowanej z ZSRR na Bliski Wschód. Popularny na Zachodzie generał, który dowodził jedną z największych armii sojuszniczych walczących z Hitlerem, był jednym z głównych oponentów zbliżenia aliantów z ZSRR.

  Zaledwie trzy miesiące wcześniej naziści ujawnili zbrodnię katyńską. Sikorski próbował wyjaśnić jej okoliczności za pośrednictwem Czerwonego Krzyża, ale Stalin zerwał stosunki z rządem londyńskim. Jednocześnie naciskani przez Stalina Brytyjczycy zaczęli urabiać Sikorskiego, by zgodził się na oddanie ZSRR Kresów Wschodnich. Tylko pod tym warunkiem Stalin gotów był poprowadzić ofensywę Armii Czerwonej przeciw Hitlerowi.

  Autorzy filmu "Generał", który ma pokazać jesienią TVN, twierdzą, że Sikorski został zgładzony rękami polskich oficerów za wiedzą i zgodą Brytyjczyków. Znalezienie wrogów premiera w szeregach polskiej armii nie było trudne. Wspierającym endecję oficerom nie podobało się, że generał próbował powołać w ramach armii Andersa składający się z polskich Żydów legion żydowski i tępił antysemityzm wśród polskich żołnierzy.

  Ciągle niewyjaśniony zostaje udział wywiadu sowieckiego w śmierci polskiego premiera. Szefem brytyjskiego MI6 na obszar Morza Śródziemnego był wówczas Kim Philby, podwójny agent na usługach Moskwy. O udziale Kremla w zamachu na generała mogą świadczyć powtarzające się po wojnie pogłoski, że jego córka Zofia Leśniowska była więziona w Moskwie. Faktem jest, że ciała Leśniowskiej, która zawsze towarzyszyła ojcu w podróżach jako tłumaczka, nie znaleziono we wraku liberatora. W 1945 roku więziony przez Sowietów cichociemny Tadeusz Koby-liński miał ją widzieć w łagrze.

  Szczegóły śledztwa w sprawie śmierci Sikorskiego są jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic w Wielkiej Brytanii. Rząd Jej Królewskiej Mości od 65 lat broni historykom dostępu do akt. Niedawno klauzulę tajności akt przedłużono o kolejne 50 lat. Nie było autopsji ciała, którego pochowano pospiesznie zawiniętego w wojskowy koc w Newark. Gdy w 1993 roku przenoszono Sikorskiego na Wawel, jego ciało było zmumifikowane w stanie nienaruszonym od chwili śmierci. Ekshumacja i dokładne badania mogłyby pomóc wyjaśnić największą zagadkę wojny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co Anglicy są nadal naszymi najlepszymi sojusznikami..

  wojas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  generał Sikorski miał wizję Polski.. miał też obok siebie człowieka który nigdy go nie odstępował i zawsze był tam gdzie on. Nagle nie poleciał tym samolotem? Czy ta sytuacja czegoś Wam ludzie...rozwiń całość

  generał Sikorski miał wizję Polski.. miał też obok siebie człowieka który nigdy go nie odstępował i zawsze był tam gdzie on. Nagle nie poleciał tym samolotem? Czy ta sytuacja czegoś Wam ludzie nie przypomina.. Lało Lecha Kaczyńskiego cały czas był przylepiony człowiek.. miał lecieć razem z Lechem i w ostatniej chwili się wycofał.. doszło do katastrofy... ktoś na czyjeś polecenie zmienił decyzje co do samolotu którym miał lecieć Lech i reszta. Ktoś zdecydował że mają lecieć wszyscy najwyżsi oficerowie ze sztabu.. wbrew wszelkim zasadom bezpieczeństwa wojskowego.. Ci generałowie wykonali polecenie bez sprzeciwu.. Ktoś wcześniej doprowadził do rozbicia samolotu z mniej ważnymi dowodzącymi. Ważna osoba która nie poleciała z Lechem ciągle liczy ilu jeszcze zostało niespacyfikowanych oficerów z mnio0nego okresu w wojsku. Część odchodzi, część jest zwalniana ,niektórzy nagle popełniają samobójstwa .. Co wie pan Macierewicz.. kogo ona tak naprawdę reprezentuje lub kogo się boi ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Generał Sikorski

  Rafał Kubara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  Sprawa odtajnienia akt brytyjskich dotyczących śmierci gen.Sikorskiego powinna stać się przedmiotem każdorazowych rozmów polsko-brytyjskich.Nie można budować parterskich stosunków w sytuacji gdy...rozwiń całość

  Sprawa odtajnienia akt brytyjskich dotyczących śmierci gen.Sikorskiego powinna stać się przedmiotem każdorazowych rozmów polsko-brytyjskich.Nie można budować parterskich stosunków w sytuacji gdy Anglicy tak obsesyjnie i arogancko bronią się przed ujawnieniem prawdy.Nie powinniśmy potulnie czekać aż za 50 lat Anglicy raczą coś ujawnić.
  Może to być kamyczek do ogródka min. Sikorskiego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo