Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czy antyszczepionkowcy prowadzą masową akcję, której celem jest zmarnowanie jak największej liczby szczepionek na Covid-19?

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Przeciwnicy szczepień chwalą się na stronach internetowych liczbami dawek, które udało im się zmarnować poprzez masową akcję blokowania punktów szczepień. Mają to robić poprzez rejestrowanie się na szczepienia, tylko po to, by się potem w wyznaczonym terminie nie pojawić.

- To osoby skrajnie nieodpowiedzialne, ale ich działanie w realny sposób nie przekłada się na realizację programu szczepień - uważa minister Michał Dworczyk.

- Z informacji, które docierają do nas z przychodni w dużych miastach wynika, że na szczepienia nie zgłasza się nawet powyżej 10 procent pacjentów - mówi dr Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Trudno powiedzieć, czy to antyszczepionkowcy. Na pewno są to osoby nieodpowiedzialne.

Antyszczepionkowcy mają chwalić się celowym blokowaniem punktów szczepień - poinformował w ostatni weekend na jednym z portali społecznościowych lekarz Bartosz Fiałek. Zasugerował przy tym, że - jeśli jest to prawda - sprawą powinny zająć się odpowiednie organy państwa.

Sabotaż grup antyszczepionkowców?

"Patent" miałby polegać na rejestrowaniu się na szczepienie, a następnie na niepojawieniu się w wyznaczonym punkcie. Celem takich działań miałoby być doprowadzenie do zmarnowania największej liczby dawek szczepionek.

Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie mediów. Odniósł się do niej na poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, który powiedział, że zna ten problem z mediów społecznościowych i choć są to działania osób nieodpowiedzialnych, ich działanie w realny sposób nie przekłada się na realizację programu szczepień.

- Weryfikowaliśmy liczbę tych rezygnacji na poziomie kwietnia i to jest ok. 1,5 proc. w stosunku do wszystkich osób zarejestrowanych. To na szczęście niezbyt duży odsetek - stwierdził minister Dworczyk.

Najlepsze MEMY o antyszczepionkowcach. Internauci obśmiewają teorie antyszczepionkowcówZobacz na kolejnych slajdach >>>

Najlepsze MEMY o antyszczepionkowcach. Internauci obśmiewają...

O marginalnym problemie mówi także Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich, które organizują szczepienia w Gdyni, Gdańsku i Wejherowie.  

- Maksymalnie są to 2-3 osoby dziennie - dodaje Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus (szczepienia w AmberExpo w Gdańsku). - Wolne miejsca zapełniamy innymi ludźmi.

Najwięcej nieobecności jest w przychodniach

Większe kłopoty mają jednak przychodnie prowadzące szczepienia w większych miastach. Tu skala "nieusprawiedliwionej nieobecności" bywa naprawdę duża.

- W ostatnich dniach na 120 pacjentów wykruszyło się 25 - mówi dr Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Tylko w sobotę nie przyszło 10 osób. Wszyscy po potwierdzeniu terminu szczepienia. Nie dzwonią, nie informują o tym, nie czują się odpowiedzialni. Nie mówię już o wcześniejszych przypadkach, gdy połowa pacjentów zaproszonych na szczepienie nie chciała skorzystać z produktu firmy AstraZeneca. Cały czas musimy kompletować listę na godzinę "zero", bo ktoś się wykrusza. To jakaś masakra. Pacjenci uważają, jeśli nie przyjdą na umówiony termin, nic się nie stanie. Będę się zastanawiał, czy nie zrezygnować ze szczepień w soboty.

Po ostatnich doświadczeniach dr Zapaśnik zainicjował grupową dyskusję na ten temat na forum grupowym Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Z dyskusji wynika, że z podobnym problemem muszą mierzyć się przychodnie w dużych miastach, takich jak Gdańsk czy Wrocław, gdzie skala tego typu przypadków sięga powyżej 10 procent. Są też mniejsze miejscowości, np. na Podlasiu, gdzie nie widać problemu.

Czy jednak można to przypisać antyszczepionkowcom blokującym specjalnie miejsca?

- Nie umiem tego powiedzieć - twierdzi ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W przeważającej mierze nie jest to zapewne akcja antyszczepionkowców, tylko możliwość skorzystania z wielu innych punktów szczepień. Pacjenci wybierają miejsca, gdzie zaszczepią się szybciej, przy tym nie informują punktów, gdzie wcześniej się zapisali. Na pewno jest to zachowanie nieodpowiedzialne, które dezorganizuje prace zespołu, przy tym bez żadnych konsekwencji dla pacjenta. Niektóre punkty szczepień mają w tej sytuacji problem z chaosem organizacyjnym. Koszt pracy pracowników, którzy muszą wykonywać dziesiątki telefonów, by zabezpieczyć szczepionki, jest niebagatelny. W Szwecji pacjenci ponoszą koszty niestawienia się do lekarza. Warto rozpatrzyć i u nas podobne rozwiązania.

Kara za nieusprawiedliwioną nieobecność na umówionym szczepieniu?

Pojawiają się też głosy, że świadome blokowanie miejsc na szczepienia powinno spotkać się ze zdecydowaną reakcją państwa.

- Uważam, że działanie utrudniające dostęp do szczepień innym osobom, powodujące narażenie ich życia i zdrowia, powinno być bezwzględnie ścigane przez służby - mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. Jest to sytuacja niedopuszczalna. Można ją porównać z zablokowaniem dostępu do operacji ratującej życie i zdrowie chorego. To nie jest happening, tylko kryminalna działalność.

Minister Michał Dworczyk poinformował, że władze nie przewidują obecnie wprowadzania żadnych sankcji wobec osób, rezygnujących bez zapowiedzenia w ostatniej chwili ze szczepień.

Szczepionki na koronawirusa, podobnie jak większość szczepionek, nie zapewniają 100% ochrony przed COVID-19. Coraz częściej mówi się o przypadkach zakażenia koronawirusem nawet po zaszczepieniu przeciw COVID-19 dwiema dawkami. Większość osób zaszczepionych przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy albo bardzo łagodny. Niepowodzenie ma miejsce wtedy, gdy osoba zachoruje na infekcję, mimo że jest przeciwko niej zaszczepiona.Jakie osoby mają największe szanse zachorować mimo szczepienia? Kto jest w grupie ryzyka? Jak można się zarazić COVID nawet po szczepieniu? Jakie są powody, przez które szczepionka może nie być w pełni skuteczna? Zobacz, co na ten temat mówią eksperci >>>>>

Tak możesz złapać COVID-19, nawet po zaszczepieniu. Kto jest...

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki