18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery lata w cieniu katyńskiej brzozy, czyli polskie społeczeństwo nadal jest podzielone

Barbara Szczepuła
Wczoraj minęła czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej. Wracamy myślami do ludzi, którzy wtedy zginęli, do prezydenta i jego małżonki, do polityków, do osób prezydentowi i politykom towarzyszących, do dowódców wojskowych, do pilotów i członków załogi rządowego tupolewa. Do wszystkich dziewięćdziesięciu sześciu osób. Bez wyjątku.

Pamięć przywołuje ich twarze, starsze i młode, uśmiechnięte i poważne, ale czas robi swoje - rysy się zacierają.
Myślimy o wdowach i wdowcach, o dzieciach, rodzicach, przyjaciołach, których w ten rocznicowy czas przepytują dziennikarze mediów elektronicznych.
Odłamki samolotu ciągle kaleczą i ranią.

W książce "Smoleńsk" Teresa Torańska pisze: "Żałoba jest jak mgła: otula ofiarę. Niedobrze, jeśli przenika i paraliżuje żywych, jeśli zamiast współczucia i uszanowania, wyzwala złość, poczucie krzywdy, prowadzi do pragnienia zemsty. Wszystko to miało i ma miejsce w Polsce. Z żałobą się nie dyskutuje, ale żałoba nie zwalnia od myślenia".

Z badań przeprowadzonych dla Faktów TVN przez pracownię Millward Brown wynika, że w zamach ciągle wierzy dziesięć procent badanych, zaś kolejne piętnaście procent uznaje go za prawdopodobny. To przede wszystkim elektorat PiS. Większość hipotezę zamachu odrzuca. To głównie ci, którzy głosują na PO i SLD. Nie jest to zatem kwestia wiedzy, ale - o czym wiadomo nie od dziś - wiary albo poglądów politycznych. A dokładniej - wiary, która jest wykorzystywana do celów politycznych. Jej kapłan, Antoni Macierewicz, wskazuje palcem wroga, którego należy nienawidzić. I szeroką rzeką rozlewa się po kraju nienawiść. Wystarczy zajrzeć do internetu, by się przekonać, że nie przesadzam. Niezliczone hejty, opluwanie, obrażanie, kąsanie, walenie na odlew, obrzucanie błotem, nękanie, obrzydzanie... W wywiadzie dla "Polityki" pisarka Dorota Masłowska, autorka słynnej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", mówi: "Gdyby do polskiej nienawiści podłączyć elektrownię, można by sprzedawać prąd na cały świat"...

Ale - jak pokazują badania - w ostatnim roku coś się w Polsce zmieniło. Religia smoleńska traci wyznawców. Być może dlatego że poznaliśmy kompetencje ekspertów Macierewicza? Jeden z nich, specjalista od czytania zdjęć satelitarnych, pomylił brzozę ze stertą desek. Inny... nie, o innych już nie wspomnę, bo nie warto przypominać o parówkach i zgniatanych puszkach po coca-coli.

Tymczasem rzecznik PiS Adam Hofman wie swoje: - Prezydent Kaczyński sprzeciwił się Putinowi, więc Putin uznał, że należy go usunąć...
W tych rocznicowych dniach, które są jednocześnie czasem przedświątecznym, lepiej chyba pomilczeć, pomodlić się, powspominać, ale już nie jątrzyć. Łagodzić ból mogą księża, jeśli podczas rocznicowych mszy i nabożeństw będą zachęcać do modlitw, nie zaś mówić o zbrodni zaplanowanej z zimną krwią.
Może przypomną sobie, że sukces antyklerykalnej partii Palikota w ostatnich wyborach parlamentarnych był, zdaniem politologów, reakcją na zachowanie wielu księży i biskupów po katastrofie smoleńskiej.

Spotkanie autorskie z Barbarą Szczepułą

W bibliotece oliwskiej odbędzie się dziś tj. w piatek 11.04. 2014 spotkanie autorskie z Barbarą Szczepułą.
Katedra Reportażu Oliwskiej Akademii Sztuki zaprasza wszystkich zainteresowanych na godzinę 18 do Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Opata J. Rybińskiego 9. Na spotkaniu Barbara Szczepuła opowie m.in. o swych bohaterach i inspiracjach. Być może zdradzi też, jak wygląda codzienna praca reportażysty. Będzie też można zapytać o jej zainteresowania losami pomorskich i gdańskich pokoleń, uwikłanych w historię, politykę, zmiany ekonomiczne. Spotkanie poprowadzi dziennikarka radiowa Anna Sobecka.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki