Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie rządu odwiedzili Pomorze [WIDEO,ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński, Marta Irzyk, Aneta Niezgoda, Marek Adamkowicz, Łukasz Kłos
Premier Ewa Kopacz w Przywidzu
Premier Ewa Kopacz w Przywidzu Marta Irzyk
W poniedziałek na Pomorze przyjechali ministrowie. Przez cały dzień odbyło się mnóstwo spotkań i konferencji z członkami rządu.

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów

Obrady odbywały się w jednej z reprezentacyjnych sal stadionu PGE Arena. Tłumacząc przyjazd do Gdańska, premier powołała się na 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych oraz przypadającą na dziś rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Jest coś, co te rocznice bardzo mocno łączy. Zarówno Sierpień '80, jak i Wrzesień '39 przypominają nam, że my, Polacy, jesteśmy narodem kochającym wolność. Chciałabym, by te rocznice łączyły, a nie dzieliły Polaków. Głęboko wierzę, że nikt nie ma prawa mówić, kto jest dobrym, a kto złym Polakiem - mówiła premier Ewa Kopacz.

Posiedzenie rządu rozpoczęła informacja ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny na temat krwawych zamieszek pod ukraińskim parlamentem. Następnie minister sportu Adam Korol przedstawił założenia nowego rządowego programu aktywizacji sportowej. Z kolei Maria Wasiak, minister infrastruktury, zapowiedziała dwukrotny niemal wzrost nakładów na program wzmocnienia brzegów morskich, do blisko jednego miliarda złotych.

Głównym tematem posiedzenia miał być rozwój polskich portów.

Po posiedzeniu rządu premier raz jeszcze spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Tym razem odniosła się do słów Beaty Szydło, która przekonywała, że premier próbuje skłócić Polaków. - Przyzwyczaiłam się, że pani Beata Szydło jako świetny uczeń pana prezesa Kaczyńskiego posługuje się takim językiem - mówiła szefowa rządu. - Bardzo często słyszę, kiedy poseł Szydło apeluje z różnych części Polski o to, żebym się wzięła do pracy, żebym załatwiła jeden czy drugi problem. Jednocześnie ignoruje, że ja się tym właśnie zajmuję i rozwiązuję te problemy. W przeciwieństwie do Beaty Szydło, która ogranicza swoją pracę do apeli. Ja nie chcę, aby Polska stała się wielkim placem apelowym.

Na koniec szefowa rządu oceniła, że tegoroczne oficjalne uroczystości sierpniowe miały służyć promowaniu jednej partii - PiS.

Minister środowiska o iperycie i hałdzie w Wiślince

Przebywający w Gdańsku minister środowiska Maciej Grabowski odwiedził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zapoznał się z problemami neutralizacji broni chemicznej w Bałtyku, a także zabezpieczeniem hałdy fosfogipsów w Wiślince.

– Na razie nie mamy informacji, żeby działo się coś złego w związku z zatopioną po wojnie bronią chemiczną, ale musimy myśleć przyszłościowo – mówi Maciej Grabowski. – Dlatego przygotowujemy program inwentaryzacji tego, co się znajduje w najbliższej nam okolicy, czyli w Głębi Gdańskiej. Współpracujemy w tym przedsięwzięciu między innymi z Akademią Marynarki Wojennej, Wojskową Akademią Techniczną i Instytutem Morskim.

Środki na inwentaryzację miałyby pochodzić z Brukseli. Stosowny wniosek Polska złoży jeszcze w tym roku.

– Liczymy, że proponowany przez nas program zyska międzynarodowe poparcie, bo też problem dotyczy nie tylko naszego kraju – wskazuje Maciej Grabowski. – Wiadomo, że zrzutowiska broni chemicznej znajdują na przykład w okolicach Bornholmu i Gotlandii.

Jak niebezpieczne są tego rodzaju pozostałości wojenne, przekonali się rybacy z Władysława, którzy kilkanaście lat temu wyciągnęli z morza iperyt. Zostali ciężko poparzeni.

Niestety, podobnych przypadków może być więcej, zwłaszcza że dokumentacja dotycząca broni jest nieprecyzyjna. Nie wiadomo dokładnie ile jej jest, i w którym miejscu została zatopiona. Stąd tak duże znaczenie ma decyzja o rozpoznaniu składowisk.

O ile zlokalizowanie i opracowanie metod kontroli zatopionej broni to zadanie przyszłościowe, o tyle, jak mówi szef resortu środowiska, udało się już rozwiązać problem hałdy fosfogipsów w Wiślince. Teren został zrekultywowany, obsadzony zielenią i dwa razy do roku jest badany przez specjalistów. Równie rygorystycznej kontroli podlega Rafineria Gdańska, odnośnie której pojawiają się głosy, że emituje szkodliwe dla środowiska pyły i inne substancje.

– Rafineria to zakład, który podlega szczególnemu nadzorowi – zapewnia Zbigniew Macczak, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, z którym spotkał się minister Grabowski. – Oczywiście, jesteśmy otwarci na sygnały od mieszkańców i będziemy na nie reagować.

Wizyta na Pomorzu minister Marii Wasiak

Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju mówiła we wtorek o tym, jak ważną inwestycją jest budowa mostu nad Martwą Wisłą. - Zależy nam, by polskie porty morskie były bardziej dostępne zarówno od strony lądu, jak i od morza. Chcemy, by poprawiająca się infrastruktura transportowa wspierała rozwój portów. Jestem przekonana, że realizowana inwestycja przyczyni się do poprawy oferty przewozowej, a w konsekwencji zwiększenia ilości klientów Portu Gdańsk i konkurencyjności kolei – podkreślała szefowa MIiR. Dzięki nowej przeprawie wzrośnie bezpieczeństwo, a pociągi pojadą szybciej – do 100 km/h i będą mogły przewozić cięższe ładunki.

Maria Wasiak odwiedziła także Gdański Park Naukowo-Technologiczny. - To jedna z ważniejszych inwestycji w Programie Innowacyjna Gospodarka. Jego budowa została dofinansowana kwotą blisko 100 mln zł ze środków europejskich – mówiła M. Wasiak.

Jak mówiła minister Wasiak, w nowej perspektywie środki przeznaczone na rozwój sektora badań i rozwoju będą jeszcze bardziej znaczące. - Akcent położymy na działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na wiedzy, kapitale intelektualnym oraz rezultatach przemian cyfrowych . Pieniądze z nowej perspektywy muszą być angażowane w taki sposób, by generowały rzeczywisty wzrost konkurencyjności naszych firm i całej gospodarki. Duża część funduszy trafi na wsparcie badań naukowych, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarkę niskoemisyjną.

Minister sprawiedliwości Borys Budka wizytował gdańską Służbę Więzienną

Borys Budka spotkał się dzisiaj z przedstawicielami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej oraz Aresztu Śledczego w Gdańsku. Goście mogli zobaczyć zmodernizowane budynki zakwaterowania dla tymczasowo aresztowanych i skazanych, zapoznać się z rozwiązaniami zabezpieczeń techniczno – ochronnych oraz sposobem funkcjonowania i wyposażeniem szpitala działającego na terenie gdańskiego aresztu śledczego.

- Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce. Wasza praca z osobami pozbawionymi wolności jest bardzo trudna i dlatego mam ogromny szacunek dla tego co robicie – powiedział na zakończenie spotkania Borys Budka.

Minister Małgorzata Omilanowska w Tczewie

Minister kultury, prof. Małgorzata Omilanowska, gościła dzisiaj w Tczewie na budowie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego typu funduszy. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Po budowanej przez firmę Skanska placówce oprowadzał minister kultury dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

- To bardzo ambitny projekt, któremu towarzyszę od samego początku powstania - powiedziała prof. Małgorzata Omilanowska. - Istotne jest to, abyśmy potrafili zadbać o nasze dziedzictwo, także to nietypowe, jak marynistyczne. Pomysł dyrektora Litwina, aby stworzyć magazyn studyjny otwarty dla zwiedzających, jest nowatorski w skali kraju. Wierzę, że placówka w Tczewie będzie pełnić ważną rolę edukacyjną i spowoduje wzrost zainteresowania samym miastem wśród turystów i miłośników żeglarstwa.

Czytaj więcej: Minister kultury w Tczewie na budowie Centrum Konserwacji Wraków Statków [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grzegorz Schetyna w Gdańsku

Szef MSZ Grzegorz Schetyna w poniedziałek zwiedzał Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Gdańsku. Następnie spotkał się z mediami na ulicy Wartkiej. Ostatnim przystankiem będzie Góra Gradowa, gdzie zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Związkiem Harcerstwa Polskiego ws. promocji World Scout Jamboree w Gdańsku.

Premier Ewa Kopacz w Przywidzu

Ewa Kopacz odwiedziła nie tylko Gdańsk, ale także Przywidz. Premier przespacerowała się bulwarem Czerwonych Gitar, wysłuchała występu w Gminnym Ośrodku Kultury oraz zajrzała na budowę hali widowiskowo-sportowej.

Czytaj więcej: Premier Ewa Kopacz odwiedziła Przywidz [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki