Czersk. Za przedszkole płacą mniej

Maria Sowisło, (AT)Zaktualizowano 
Radni z Czerska nie będą się odwoływali od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie opłaty stałej za przedszkole.

Sędziowie uznali, że jest ona niezgodna z prawem. Podobne opłaty funkcjonują, czasem pod innymi nazwami, na mocy uchwał rad gmin i miast w całej Polsce. Po wyroku w sprawie uchwały z Czerska obniżyły się znacznie koszty posyłania dzieci do placówek w tej miejscowości. Zniknęła bowiem opłata stała w wysokości 124 zł.

- Zawiesiliśmy pobieranie tej opłaty za przedszkole, ale gwarantuję, że przedszkola z pewnością nie będą bezpłatne - przyznaje Jan Gliszczyński, zastępca burmistrza Czerska.
Urzędnicy przygotowują więc nowy projekt uchwały regulującej opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu.

Przypomnijmy, że rodzice przedszkolaków w Czersku nie mogli się pogodzić z drastyczną podwyżką opłaty, którą "zafundowali" im miejscy radni. Znaleźli wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uznał, że nie wolno pobierać pieniędzy za przedszkole, nie uzależniając wysokości kwoty od czasu pobytu dziecka w placówce czy korzystania z dodatkowych, ponadprogramowych zajęć. Rodzice zaskarżyli więc uchwałę do Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Ten uznał, że uchwała jest niezgodna z prawem, bo na dobrą sprawę rodzic nie wie, za co płaci. Sąd powołał się na ustawę oświatową, która stanowi, że opłata dodatkowa za przedszkole nie może mieć charakteru stałego. Niestety, jest ona stała i jest znacznym obciążeniem domowych budżetów Pomorzan.

Więcej w środowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie