Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czersk, Brusy, Chojnice, Konarzyny: Problem z budową ścieżek rowerowych

Michał Piepiorka
Andrzej Zgiet/Polskapresse
Sztandarowy projekt Starostwa Powiatowego w Chojnicach znowu przeżywa problemy. Budowa Kaszubskiej Marszruty, która już dawno powinna być realizowana, znowu odkładana jest w czasie.

Kaszubska Marszruta to inwestycja, która ma podnieść atrakcyjność turystyczną całego powiatu chojnickiego. W ramach projektu we wszystkich gminach powiatu, poza miastem Chojnice, miała powstać sieć ścieżek rowerowych. Na nowo miało zostać zbudowanych 81 kilometrów tras, a ponad 100 już istniejących miało doczekać się modernizacji.

Sieć ścieżek rowerowych w gminach Brusy, Chojnice, Czersk i Konarzyny miała powstać do końca 2011 roku. Inwestycja jednak od początku przeżywała ogromne kłopoty. Prace nad Kaszubską Marszrutą zaczęły się jeszcze w poprzedniej kadencji Zarządu Powiatu Chojnickiego.

Początki prac nad marszrutą to trudy w poszukiwaniu projektanta. Wyłanianie firmy odbywało się pięciokrotnie. W końcu udało się wybrać zwycięzcę. Firma z Konina nie zrobiła jednak praktycznie nic, tłumacząc się, że nie ma decyzji środowiskowej, bez której nie może rozpocząć prac.

Starostwo Powiatowe w Chojnicach i samorządy musiały więc szukać kolejnego projektanta, ale to znowu odsuwało w czasie inwestycję. Odwlekanie terminu rozpoczęcia dalszych prac groziło utratą unijnej dotacji w wysokości aż 10 mln zł.

Dla samorządowców z powiatu chojnickiego rozpoczął się wyścig z czasem. Praktycznie wszystkie samorządy w pojedynkę zaczęły gromadzić dokumentację, która była potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Po tym jak Kaszubska Marszruta znalazła się na liście rezerwowej, istniało zagrożenie, że inwestycja nie uzyska unijnego dofinansowania. Kolejny problem ukazał się po ogłoszonych przetargach. We wszystkich gminach sumy po przetargu grubo przekraczały możliwości samorządów.

Teraz ma zostać ogłoszony nowy wspólny przetarg. - Mamy pozwolenie od marszałka na okrojony zakres prac. Z ponad 8o kilometrów nowych tras zostanie nam 47 kilometrów. Modyfikacji może ulec także oznakowanie istniejących już ścieżek - mówi Marek Szczepański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki