Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czepiec chłodzący dla pacjentów Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni leczących się onkologicznie. Wielki dar od prywatnej osoby

Piotr Kallalas
Specjalistyczny sprzęt schładza płyn wewnątrz czepka do -5 st. C
Specjalistyczny sprzęt schładza płyn wewnątrz czepka do -5 st. C Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.
Nowoczesny sprzęt trafił właśnie do użytku pacjentek leczących się onkologicznie na gdyńskim oddziale. Chodzi o aparaturę do chłodzenia skóry głowy, której zadaniem jest ograniczenie oddziaływania cytostatyków używanych w trakcie leczenia na cebulki włosowe. Prezent kosztował przeszło 100 tys. zł i jest wynikiem dobroci serca i hojności darczyńcy, który nie ujawnił swojej tożsamości.

- To dla nas szczególny dar. Wyjątkowy, bo ufundowany przez prywatną osobę. Mamy bowiem świadomość, że szczególnie dla naszych pacjentek, włosy to ważny element zewnętrznego wyglądu. Ich utrata niejednokrotnie ma negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie pacjentów, powodując obniżenie nastroju oraz negatywne nastawienie, które może mieć swoje odzwierciedlenie w skuteczności leczenia. Cieszymy się, że dzięki działającym teraz w szpitalu dwóm czepcom, które cieszą się wyjątkową popularnością, możemy sprawić, że nasze pacjentki będą czuły się bardziej komfortowo. W ich imieniu, w imieniu lekarzy i swoim bardzo dziękuję osobie, tak hojnej i wrażliwej na potrzeby dotkniętych chorobą – powiedział dr n. med. Dariusz Nałęcz, Wiceprezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”.

To drugi taki czepiec chłodzący w gdyńskim szpitalu. Natomiast w Polsce wykorzystuje się łącznie jedynie 13 takich aparatur. Jak działa aparatura?

Specjalistyczny sprzęt schładza płyn wewnątrz czepka do -5 st. C. W ten sposób obkurczają się naczynia krwionośne i tym samym chemioterapia nie dociera w pełnym zakresie do cebulek włosowych. Celem takiej praktyki jest ograniczenie wypadania włosów podczas leczenia. Sesja przyjmowania cytostatyków trwa około 4-5 godzin, natomiast pacjentki nakładają czepiec pół godziny przed rozpoczęciem i zdejmują go do półtorej godziny po zakończeniu terapii. Sprzęt umożliwia znaczną regulację rozmiaru i dopasowanie do kształtu głowy.

- Metoda nie gwarantuje 100% skuteczności. Włosy mogą się przerzedzić, mogą być słabsze, bardziej łamliwe, ale nie wypadają w całości. Użycie czepca jest całkowicie bezpieczne i w żaden sposób nie pogarsza skuteczności leczenia,nie ma też wpływu na rokowanie - podkreśliła dr n. med. Iwona Danielewicz, specjalista onkologii klinicznej ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

Metoda nie gwarantuje 100% skuteczności. Włosy mogą się przerzedzić, mogą być słabsze, bardziej łamliwe, ale nie wypadają w całości. Użycie czepca jest całkowicie bezpieczne i w żaden sposób nie pogarsza skuteczności leczenia.

W 2016 roku system Paxman został zaaprobowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), jako bezpieczna i skuteczna metoda wspomagająca leczenie nowotworów.

- Urządzenie jest ogólnodostępne w Europie i USA, ale nie wszyscy chorzy mogą z niego korzystać. Przede wszystkim, dedykowane jest dla pacjentek leczonych z powodu raka piersi, których w naszym ośrodku jest najwięcej - mówi podkreśliła dr n. med. Iwona Danielewicz.- Jeśli chodzi o standardy leczenia chirurgicznego, chemioterapii i radioterapii tego nowotworu, osiągnęliśmy najwyższy poziom profesjonalizmu, co zostało potwierdzone przyznaniem międzynarodowego certyfikatu SIS. Teraz skupiamy się nad minimalizowaniem działań niepożądanych leczenia, temu właśnie służy między innymi system PAXMAN – podkreśliła dr n. med. Iwona Danielewicz, specjalista onkologii klinicznej ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki