Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas wielka przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu w Gdańsku

Maciej Pietrzak
Marzec 2016: Początek prac związanych z rewitalizacją Głównego Miasta. Na żółto oznaczone miejsce, które się zmieni
Marzec 2016: Początek prac związanych z rewitalizacją Głównego Miasta. Na żółto oznaczone miejsce, które się zmieni Przemyslaw Swiderski
Władze Gdańska poinformowały, że dwie pracownie projektowe: gdańska Architekci Gzowski & Gzowski i warszawska Palmett złożyły dokumentację dotyczącą przebudowy ulic Długiej i Długi Targ, czyli najważniejszego remontu ostatnich dziesięcioleci.

- Przedstawione koncepcje ocenione zostaną przez przedstawicieli powołanej przez prezydenta Gdańska Rady Programowej, przedstawicieli SARP oraz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. W kolejnym etapie postępowania firmy, które złożyły koncepcję przebudowy, przedstawią oferty cenowe na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej dla wybranej przez komisję koncepcji. Z wykonawcą, który złoży najkorzystniejszą ofertę, podpisana zostanie umowa na opracowanie projektu z terminem do 4 grudnia 2017 roku - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego magistratu.

Mimo niewątpliwie trudnego zadania, jakim jest koncepcja przebudowy ścisłego centrum Gdańska, to pojawiają się pytania, czy zaledwie dwie koncepcje wystarczą.

- Dobrze, że nie zgłosiła jedna, bo mogłoby się to źle skończyć. W sytuacji jednak, gdy same założenia tej przebudowy zostały już tak dokładnie przygotowane z udziałem mieszkańców, ten przetarg nie jest raczej konkursem na pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni i liczy się głównie to, czy firma wywiąże się ze zlecenia. Gdyby to był konkurs na wizję zupełnie „od zera”, dwie oferty to byłoby zdecydowanie za mało, ale projekt i tak powstaje przy udziale mieszkańców i pod nadzorem konserwatora zabytków, a oczekiwania są już mocno doprecyzowane - komentuje dla „Dziennika Bałtyckiego” Paweł Mrozek, urbanista ze stowarzyszenia Formu Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Długie Pobrzeże nad Motławą. Widoczne zabytkowe kamienice. W oddali średniowieczny Żuraw1969-04-08 - 1969-04-09

27 zdjęć Gdańska, które przenoszą w czasie. Niezwykłe fotogr...

Przypominamy, że zgodnie z założeniami władz miasta remont „Salonu Gdańska” najpóźniej rozpocząć ma się we wrześniu 2018 r. Szacowany koszt inwestycji to ok. 50 mln zł.

Jak według już przygotowanych ramowych wytycznych zmienią się Długa i Długi Targ? Priorytetem jest ujednolicenie nawierzchni. Prawdopodobnie zachowane zostaną płyty balastowe, które zarówno zdaniem ekspertów, jak i mieszkańców, nadają Drodze Królewskiej wyjątkowy charakter. Nie będzie za to powrotu istniejących tu do II połowy XIX wieku przedproży ani tramwaju (tory zostały zlikwidowane w 1972 roku). W ramach przebudowy, głównie na Długim Targu, ma się pojawić więcej drzew, najprawdopodobniej lipy drobnolistne, oraz kwiatów. Mają one być ulokowane tak by nie przesłaniać fasad kamienic.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki