Czeka Cię budowa domu? Wszystko co musisz wiedzieć, przed rozpoczęciem budowy!

Materiał promocyjny ekspertów
Udostępnij:
Budowa domu wiąże się ze szczegółowym planowaniem oraz licznymi wydatkami. Jak zorganizować pracę oraz plan inwestycji, tak by nie przepłacić oraz obyć się bez zbędnego stresu? Od czego zacząć? Jak wybrać odpowiednią działkę? O czym pamiętać, podczas wyboru ekipy? Jeśli planujesz budowę domu, w Twojej głowie z pewnością pojawiły się te i inne pytania i wątpliwości. W poniższym materiale znajdziesz na nie odpowiedzi oraz poznasz wiele przydatnych porad i wskazówek.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jak wybrać działkę?
 • O czym pamiętać podczas tworzenia projektu domu?
 • Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy?
 • Co musisz wiedzieć o otoczeniu swojego domu?
 • Jakie sprawy urzędowe musisz załatwić podczas budowy domu?
 • Dlaczego ważne jest ubezpieczenie budowy?

Zdecydowaliście. Zapadła decyzja budujemy dom! Andrzej Kozłowski, doradca rynku nieruchomości Kozłowski Nieruchomości podpowiada co trzeba wiedzieć i jak postępować by uniknąć ewentualnych kłopotów:

 1. Wybieramy lokalizację.
 2. Szukamy działki, budowlanej najprościej z MPZP,
 3. Sprawdzamy dostępność mediów i dojazdu do działki.
 4. Sprawdzamy księgę wieczystą, szczególnie zwracamy uwagę na działy III i IV kw (dobrze jak KW przejży wasz notariusz).
 5. Występujemy do Urzędów o informacje o przeznaczeniu działki (tam otrzymamy wszystkie informację o warunkach pod budowę domu).
 6. Występujemy do Urzędu o informacje o warunkach zabudowy (w przypadku braku mpzp).
 7. Występujemy do Urzędów o informacje dot. zalesienia oraz rewitalizacji.
 8. Występujemy do Urzędów o pozwolenie na budowę (będzie potrzebna dokumentacja).
 9. Wybieramy dom np. wolnostojący, parterowy inne uwarunkowania wyboru domu.
 10. Poszukujemy odpowiedniego wykonawcy.
 11. Występujemy o kredyt.
 12. Rozpoczynamy budowę.

To tylko bardzo uproszczony schemat działań związanych z budową domu. Jak zwykle decydują szczegóły, które może rozwiązać osoba kompetentna, np. pośrednik w obrocie nieruchomościami z długoletnim doświadczeniem zawodowym. Ja na rynku nieruchomości pracuję od 1996 roku, otrzymałem solidne przygotowanie zawodowe i chętnie pomogę.

zdjecie
Andrzej Kozłowski, doradca rynku nieruchomości Kozłowski Nieruchomości

Jak wybrać działkę?

Większość osób planujących budowę domu zaczyna od znalezienia odpowiedniej działki. Lokalizacja jest niezwykle istotna. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu prawnego działki oraz zajrzeniu do ksiąg wieczystych! Zapoznaj się z terenem, na jakim ma stanąć Twój dom. Możesz to sprawdzić w wydziale urbanistyki i architektury w Twoim urzędzie gminy lub miasta.

Michał Puciński, ekspert firmy Expobud Domy Sp. z o.o. przypomina, że:

Przed zakupem działki należy koniecznie poruszyć trzy kwestie. Po pierwsze: trzeba wystąpić do gminy o warunki zabudowy, a po ich otrzymaniu sprawdzić, czy wybrany przez nas projekt domu spełnia parametry techniczne w nich wskazane (kąt nachylenia dachu, rodzaj dachu, wysokość do kalenicy, powierzchnia zabudowy itp.). Po drugie: należy wykonać badanie geotechniczne gruntu, aby poznać jego parametry. Może okazać się, że grunt jest nienośny lub jest wysoki poziom wód gruntowych i grunty te nie nadają się do posadzenia na nich budynku oraz że będzie trzeba je wymienić, a to generuje dodatkowe koszty dla inwestora. Po trzecie: musimy przyjrzeć się ukształtowaniu terenu na działce (spadki, wysokości względem drogi itd.).

zdjecie
Michał Puciński, ekspert firmy Expobud Domy Sp. z o.o.

Wybierając działkę, warto zwróć uwagę nie tylko na niską cenę. Potraktuj swój dom jak inwestycję! W tym przypadku istotna będzie również wartość rynkowa. Dlatego podczas wyboru działki zwróć uwagę na dojazd do działki, równie ważne jest sąsiedztwo, warto zorientować się, kto zostanie Twoim sąsiadem. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek! Jak wspomina Daniel Zawadzak, ekspert Biura Nieruchomości MILLENNIUM:

Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej, jest zdecydowanie się na działkę pod konkretny projekt domu oraz dokładne zweryfikowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Trzeba się upewnić, czy zezwalają na wybudowanie nieruchomości. Następnie trzeba sprawdzić dostępność mediów takich jak: woda, prąd, gaz oraz kanalizacja/szambo. Ostatnim ważnym elementem jest ukształtowanie terenu oraz badanie geologiczne gleby. Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować się z profesjonalistą, który wyszuka dla Państwa odpowiedniej działki i zweryfikuje parametry. Gdyby Państwo potrzebowali pomocy to zapraszam do kontaktu z naszymi doradcami.

zdjecie
Daniel Zawadzak, ekspert Biura Nieruchomości MILLENNIUM

Jeżeli chcesz wstrzymać się z decyzją kupna działki, istotnym krokiem jest zawarcie umowy przedwstępnej kupna. Pozwoli to zarezerwować posesję do czasu wydania i zatwierdzenia warunków zabudowy lub potwierdzenia otrzymania kredytu w banku.

O czym pamiętać podczas tworzenia projektu domu?

Po zapoznaniu się z MPZP będziesz mógł ustalić dokładny projekt domu odpowiadający zapisom uiszczonym w planie.

Na pewno w Twojej głowie zrodził się już projekt wymarzonego domu. Oczywiście najważniejsze są nasze osobiste preferencje, warto jednak chociaż trochę dopasować się do charakteru czy wyglądu okolicznych zabudowań. Na tym etapie warto rozważyć wielkość ogrodu, umiejscowienie garażu czy pomieszczeń gospodarczych. Odpowiedni projekt podniesie komfort użytkowania przestrzeni. Bardzo ważnym etapem jest również adaptacja projektu, czyli dostosowaniu naszego projektu do warunków panujących na naszej działce.

Co powinien uwzględniać projekt Twojego domu?

 • wielkość działki,
 • kształt działki,
 • otoczenie działki.

W procesie budowlanym niezastąpiona może okazać się pomoc geodety. Według mgr inż. Pawła Tarantowicza, geodety uprawnionego, biegłego sądowego, eksperta firmy Smart Geo:

Jedną z pierwszych decyzji przed rozpoczęciem inwestycji jest wybór geodety. Dla obiektów wymagających pozwolenia na budowę niezbędne jest wykonanie projektu zagospodarowania działki, sporządzonego na podkładzie mapy do celów projektowych wykonanej przez geodetę. Obiekty budowlane wykonywane na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy podlegają również geodezyjnemu wytyczeniu na działce. Następnie po zakończeniu budowy inwestor zleca geodecie sporządzenie mapy inwentaryzacji powykonawczej. Stanowi ona załącznik do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Jak widać geodeta pełni jedną z kluczowych ról w trakcie procesu budowlanego.

zdjecie
mgr inż. Paweł Tarantowicz, geodeta uprawniony, biegły sądowy, przedstawiciel firmy Smart Geo

Pamiętaj o uzbrojeniu działki! Sprawdź, czy w jej okolicach znajduje się sieć wodociągowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna i gazowa. Zapoznaj się z kosztami podłączenia poszczególnych sieci. Brak sieci gazowej będzie wiązał się z instalacją zasilania ze zbiornika gazu płynnego. Jeżeli na Twoim terenie nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji, wiąże się to z decyzją o budowie szamba lub przydomowej oczyszczalni.

Indywidualna oczyszczalnia ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba. Korzyści ekonomiczne trzeba jednak rozpatrywać w dłuższym okresie. Wybudowanie szamba kosztuje mniej niż zamontowanie oczyszczalni, ale jego eksploatacja jest znacznie droższa niż utrzymanie indywidualnej oczyszczalni. Inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Potem będzie już tylko przynosić korzyści.

Od pewnego czasu coraz większe uznanie klientów zyskuje budowa domu w technologii prefabrykowanej konstrukcji szkieletowej. Jak zapewnia Tomasz Krygier, właściciel firmy NTB Krygier :

Budowa domu w technologii prefabrykowanej konstrukcji szkieletowej niesie ze sobą szereg korzyści. Podczas realizacji inwestycji budowlanej są to m.in.: bardzo krótki czas budowy, możliwość wykonywania niektórych etapów symultanicznie i co ważne - budżet pod pełną kontrolą Inwestora! W codziennej eksploatacji domu niepodważalne atuty to m.in.: energooszczędność, świetne współczynniki termoizolacyjności przy stosunkowo niewielkiej grubości ścian, korzystny klimat w domu (zwłaszcza dla alergików), niska bezwładność cieplna (możliwość ogrzania domu w kilkadziesiąt minut), zastosowanie ekologicznych, odnawialnych surowców przy znikomej emisji CO2, trwałość i bezpieczeństwo (w tym pożarowe). Jak dotąd, nie wymyślono doskonalszego budulca niż drewno! Jesteśmy dumni, że województwo pomorskie plasuje się w czołówce regionów, gdzie powstaje coraz więcej domów realizowanych w technologii szkieletowej.

zdjecie
Krygier Domy Drewniane

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy?

Szukając podwykonawców, należy dokonać dokładnego researchu. Oczywiście, z reguły ciąży na nas presja czasu, nikt nie lubi przeciągających się remontów. Jednak niemal każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że szybko nie znaczy dobrze. Na pewno nie raz słyszałeś się przypadkach, podczas których nasi znajomi czy rodzina niezadowoleni z fachowców czy przedłużającego się czasu remontu kilkakrotnie zmieniali firmę remontową. Niestety, wybór odpowiednich fachowców to nie lada wyzwanie, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonej metody, czyli poczty pantoflowej. W ten sposób najszybciej możemy znaleźć solidnych i wyspecjalizowanych w swoim fachu ekspertów.

Przed rozpoczęciem budowy nie możesz zapomnieć o konsultacjach z doświadczonym geodetą. Według Przemysława Stoalrczuka Właściciela firmy GeoProjekt:

Istotnym elementem w procesie budowy każdego domu, jest współpraca z doświadczonym i profesjonalnym geodetą. Należy mieć na uwadze, iż współpraca na linii geodeta- inwestor jest długofalowa i składa się z kilku etapów. Przed przystąpieniem do projektowania wymarzonego domu konieczne jest wykonanie mapy do celów projektowych. Na tym etapie warto pamiętać o kilku szczegółach: sprawdzeniu zakresu mapy, wznowieniu/wskazaniu punktów graficznych działki, szczegółowym pomiarze ukształtowanego terenu. Po etapie mapy, projektowania domu, załatwieniu wszystkich formalności przychodzi czas na realizację projektu. Geodeta jest nam niezbędny do wytyczenia budynku na naszej działce. Ostatnim elementem współpracy z geodetą jest sporządzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Dokument ten jest nam niezbędny do zakończenia budowy i uzyskania zgody na użytkowanie. Profesjonalny geodeta pomoże nam przejść przez każdy etap budowy, będzie służył radą i pozwoli uniknąć kłopotliwych i poważnych komplikacji.

zdjecie
Przemysław Stoalrczuk, Właściciel firmy GeoProjekt

Warto też pamiętać o zasadzie – jak coś jest do wszystkiego, to bywa do niczego. Zgodnie z nią z ograniczonym zaufaniem traktujmy firmy, które reklamują się hasłem, że wykonują wszystkie prace na budowie. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie niż ludzi „od wszystkiego".

Zanim nawiążesz współpracę z firmą, nie zapomnij poprosić o sporządzeniu dokładnego kosztorysu (włącznie z niezbędnymi materiałami) oraz określenie jaki czas będzie potrzebny na wykonanie zlecenia. Pamiętaj o spisaniu umowy, której dokładnie przedstawisz prawa i obowiązki każdej ze stron. Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji podejmowania współpracy „na lewo”.

Jak wybrać materiały budowlane?
Sklepów oraz marketów z materiałami budowlanymi jest mnóstwo. Na rynku znajdziemy cały przekrój asortymentu w różnych cenach oraz o różnej jakości. Podczas wyboru odpowiednich materiałów nie warto kierować się jedynie niską ceną. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość oraz parametry użytkowe. W końcu dom ma przetrwać w dobrym stanie całe lata!

Na czym można oszczędzić podczas budowy domu?

Jeśli planujemy ekonomiczne rozwiązania podczas budowy domu, warto skorzystać z gotowego projektu domu. Kolejny element, na którym można zaoszczędzić, jest brak podpiwniczenia. Piwnica może zwiększyć ogólne koszty nawet o 15%. Warto postawić na najprostszy dach, skomplikowana konstrukcja zwiększy całkowitą cenę budowy to nawet 40%. Przeceny w marketach budowlanych oraz ich hurtowy zakup również świetna metoda na zaoszczędzenie sporej kwoty.

Na ostateczny kosztorys wpływa m.in. typ dachu. Im mniejsza jest liczba połaci, załamań i nietypowych rozwiązań, np. miejsc na okna dachowe o niestandardowym kształcie, tym tańsza będzie realizacja. Najtańsze w wykonaniu są klasyczne dachy dwuspadowe. Taki dach będzie też generował mniejsze straty ciepłego powietrza w porównaniu np. z dachem kopertowym.

Na czym nie wolno oszczędzać podczas budowy domu?

Na czym nie warto oszczędzać? Na jakości i bezpieczeństwie. Kiepskiej jakości materiały budowlane w czasie użytkowania mogą zaprocentować wieloma usterkami, pęknięciami czy uszkodzeniami. Popękana ściana, przeciekający dach to ostatnie rzeczy, których chcesz doświadczyć po przeprowadzce do nowego lokum. Kolejnym punktem, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać są specjaliści. Tani, nie znaczy dobry. Podczas wyboru architekta, geodety czy fachowców liczy się zaangażowanie i profesjonalizm.

Podczas budowy domu nie można zapomnieć również o kwestii instalacji elektrycznej, która powinna być powierzona profesjonalnej firmie. Robert Funk, prezes firmy Funk Solutions Sp. z o.o. zaznacza, że:

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie życia bez prądu, przy budowie domu bardzo istotnym elementem jest wcześniejsze zaplanowanie instalacji elektrycznej. Powinniśmy wybrać odpowiednią firmę, która doradzi nam, co warto wykonać i o czym pamiętać. Instalację elektryczną powinniśmy zacząć już przy budowie fundamentów tak, aby zadbać o, jak największe bezpieczeństwo. Często wydaje nam się, że dużo rzeczy możemy zrobić sami, w przypadku elektryczności powinniśmy zdać się na doświadczenie fachowców, ponieważ nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna stwarza duże zagrożenie dla nas i dla naszych bliskich. Właściwie wykonana instalacja musi gwarantować użytkownikom bezpieczeństwo.

zdjecie
Robert Funk, Prezes firmy Funk Solutions Sp. z o.o.

Twój wymarzony dom powinien być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również bezpieczny. Przypomina o tym Marek Wróbel, właściciel firmy Wróbel:

Bezpieczeństwo, estetyka i wygoda – warto o tym pamiętać przy projektowaniu domu, pomieszczeń firmowych. Systemy zabezpieczeń zewnętrznych typu rolety, żaluzje, bramy automatyczne czy witryny sklepów pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale też zabezpieczają przed nieproszonymi gośćmi. Instalacje do nich, uwzględnione w trakcie projektowania pozwolą uniknąć niepotrzebnych wydatków, przeróbek w trakcie budowy czy remontu. Tak zaoszczędzone środki można wykorzystać do zakupu sprawdzonych, markowych produktów, które zapewnią nam wieloletnie bezproblemowe użytkowanie, ewentualnie ich fachową i sprawną obsługę serwisową.

zdjecie
firma Wróbel

Ekologiczny dom

Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w ekologiczne rozwiązania dla swojego domu. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie i dbanie o środowisko jest oczywiście montaż instalacji fotowoltaicznej. Nic dziwnego, panele fotowoltaiczne to wiele plusów, o których wspomina Jerzy Baranowski, Prezes firmy B & Z PROENERGY S.C.:

Ludzie powoli zaczynają zauważać, że fotowoltaika się im po prostu opłaca. Wystarczy tylko chcieć a sprawdzona firma fotowoltaiczna zrobi wszystko, aby to było możliwe. Sam mam fotowoltaikę i od 7 lat nie płacę już żadnych rachunków za prąd i nie zanieczyszczam środowiska. Dostawca usług fotowoltaicznych może załatwić wszystko za Ciebie – od zgłoszenia, montażu po dotacje oraz dobranie źródła finansowania. Instalacja fotowoltaiczna, która działa bezobsługowo nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów obsługi, a żywotność modułów fotowoltaicznych jest bardzo długa, nawet 50 lat. Wybierz doświadczoną firmę i dołącz do ekologicznej rodziny!

zdjecie
Firma B & Z PROENERGY S.C.

Co musisz wiedzieć o otoczeniu swojego domu?

Czy wiesz jaki rodzaj gruntu znajduje się pod Twoim domem? Czy gleba pod Twoim domem jest sucha, piaszczysta czy podmokła? W tym celu należy zajrzeć do ewidencji gruntów i budynków, przyda się również wgląd w mapy geologiczne lub hydrologiczne, które są dostępne w urzędzie gminy.

Poznaj swoich sąsiadów! Sprawdź, czy oprócz domków jednorodzinnych w Twojej okolicy nie znajduje się źródło hałasu oraz brzydkich zapachów, np. wysypisko śmieci, ubojnia drobiu, duża fabryka czy oczyszczalnia ścieków, sortowni śmieci czy fabryki.

Co znajduje się w Twojej okolicy? Jeśli jesteś osobą zmotoryzowaną, pobliski sklep, szkoła podstawowa czy ośrodek zdrowia może nie być dla Ciebie najważniejszy. Warto jednak pamiętać, że decydując się na budowę domu, prawdopodobnie wiążesz się z danym miejscem na wiele lat. Warto więc myśleć perspektywicznie mając na uwadze, że w przyszłości takie udogodnienia mogą okazać się bardzo istotne.

Dariusz Palach, właściciel firmy Bilders podkreśla, że:

Istotny jest dostęp do infrastruktury: szkoła, sklepy, opieka zdrowotna, komunikacja i przyłącza z mediami, zagrożenia naturalne, to należy wziąć przede wszystkim pod uwagę ukształtowanie terenu:

 • działka na górce w samotności bez drzew i sąsiadów, to ciągłe wiatry i przeciągi, za to nie grozi nam tu powódź i nie musimy się martwić o deszczówkę;
 • działka w dolinie możliwe, że będziemy mieli spokój, jeśli chodzi o wiatry czy też opady deszczu, jeśli tylko mamy gdzie tę wodę odprowadzić. Taka działka w dolinie powinna być troszkę większa, aby słońce docierało nam na nasz teren i żadne drzewo u sąsiada nie zasłoni nam nieplanowo słońca;
 • lokalizacja sąsiednich budynków – tzw. plomba gwarantuje spokój i dostęp do wszystkich mediów, bo inni już to zrobili za nas.
 • cena i grunt-czasami zakup wydaje się atrakcyjny, więc trzeba zachować czujność, bo np. budowa i eksploatacja działki w terenie gliniastym jest o 30% droższa w budowie niż w piaszczystym.

zdjecie
Bilders

Sprawdź, czy dojazd do Twojej posesji nie jest utrudniony! Brak asfaltowej drogi, może stanowić duże utrudnienia w okresie jesienno-zimowym. A brak przystanku autobusowego w Twojej okolicy w przyszłości może być dużym utrudnieniem dla Twoich dzieci.

Jakie sprawy urzędowe musisz załatwić podczas budowy domu?

Ważne dokumenty podczas budowy domu
Pamiętaj, księgi wieczyste w przeciwieństwie do prawa własności obowiązują przez ograniczony czas (są wydawane na 99 lat). Właściciel nieruchomości, który posiada wieczyste prawo użytkowania, może wystąpić do starosty o nadanie własności. Opłata za przekształcenie zależy od wartości nieruchomości, którą określa rzeczoznawca majątkowy.

Niezwykle istotną sprawą jest odpis aktu notarialnego zakupu nieruchomości. Stanowi podstawowy dokument prawny uprawniający do dysponowania posesją oraz obowiązuje on aż do momentu wpisu do księgi wieczystej.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu nieruchomości!
Przed zakupem ubezpieczenia warto polegać na specjaliście i niekoniecznie kierować się najniższą ceną, bo te wcale nie są wysokie w przypadku ubezpieczenia domów w stadium budowy. Ogień, silne wiatry, wypadek i inne anomalia pogodowe mogą spowodować duże straty. Spalone mury, zerwany dach, czy kradzież zainstalowanych już urządzeń czy instalacji to niekiedy kolejne wyzwania...

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę domu? Budując dom jednorodzinny, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki, zgodnie z nowymi przepisami, zamiast pozwolenia możesz złożyć zgłoszenie z projektem budowlanym. Dodatkowo do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informację o obszarze oddziaływania obiektu, projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym instalacji wykonany przez projektanta.

Natomiast, jeżeli jesteś inwestorem, którego budowa wykracza poza obszar oddziaływania projektu, obowiązuje Cię uzyskanie pozwolenie na budowę. Wówczas do pozwolenia na budowę dołączamy, m.in.:

 • 4 kopie projektu budowy domu,
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych,
 • oświadczenia o dostawie mediów oraz warunkach przyłączenia do sieci (wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej),
 • oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną,
 • opinię geotechniczną,
 • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Budowa domu to temat, który wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami do podjęcia. Proces powstawania wymarzonego domu jest trudny oraz może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Dlatego, zanim zdecydujesz się na budowę, warto stworzyć dokładną strategię oraz plan, według którego będziesz mógł działać. Należy pamiętać, że budowa domu wymaga cierpliwości. Warto kierować się jakością wykonania oraz postawić na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.

Własny dom można wybudować już w cenie przeciętnego mieszkania. To większa przestrzeń do życia, własny ogród, spokój od miejskiego zgiełku i lepsza "izolacja" od sąsiadów. Trzeba pamiętać, że dom wymaga też większego zaangażowania. Dlatego dużo osób decyduje się na dom, dopiero gdy dzieci się usamodzielnią i będzie więcej czasu na dbanie o nieruchomość.

Partnerzy artykułu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki