Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego bliski senior nauczył cię w życiu, a czego ty chcesz nauczyć seniora w internecie? Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Odkrywanie pasji, odnawianie starych znajomości, ale także wiele formalności – to dużo prostsze właśnie dzięki  internetowi
Odkrywanie pasji, odnawianie starych znajomości, ale także wiele formalności – to dużo prostsze właśnie dzięki internetowi fot. 123rf
Czego w życiu nauczył mnie bliski senior, a czego ja nauczę go w internecie? Na te pytania odpowiadali uczestnicy konkursu „e-Senior potrafi!”. Jury oceniło prace i wybrało 10 najciekawszych odpowiedzi. Poznajcie zwycięzców!

Do zabawy zaproszono tych, którzy chcieli wygrać laptopa dla swojego bliskiego seniora oraz nauczyć go poruszania się po cyfrowym świecie. Nadeszło wiele zgłoszeń, w których uczestnicy pokazali, jak ważne miejsce w ich życiu zajmują seniorzy. Jak wiele nauczyli i pokazali, jak iść przez świat.

Wybrane fragmenty prac. Każda historia jest wyjątkowa

Czego nauczył mnie senior

  • „Jest w moim życiu taka osoba, która od małego pokazywała mi, że nie należy się bać przełamywania schematów, a dokonywanie nieoczywistych wyborów w życiu potrafi dostarczyć wiele radości. Nauczyła mnie, żeby zawsze podążać za swoimi marzeniami, żeby wierzyć w siebie i starać się robić w życiu to co sprawia nam radość. Nie poddawać się po krytyce i pomimo porażek zawsze dążyć do celu.” – napisała Joanna o swoim tacie.
  • „Niedawno wpadł mi w ręce zeszyt w trzy linie, wypełniany przeze mnie, gdy miałem 4-5 lat. Kilka pierwszych stron zajmują w nim nazwy państw europejskich i ich stolic, pieczołowicie przepisywane z atlasu świata, który podarował mi dziadzia. Nie wiem jak to robił, ale potrafił tak zachęcić do studiowania map, że już w przedszkolu znałem stolice wszystkich krajów. Potem przyszła pora na Azję i inne kontynenty. Była to dla mnie forma zabawy, a dziadkowe odpytki dawały mnóstwo frajdy. Zwłaszcza, gdy znałem odpowiedzi. Stolice świata do dzisiaj mam w jednym w palcu.” – napisał Michał o swoim dziadku.
  • „Moja mama to petarda, która za często myśli o innych a za rzadko o sobie! Przekazała mi największą tajemnicę do osiągnięcia pełni szczęścia… i choć kiedyś myślałam, że to kariera, praca i piękny dom są najważniejsze w życiu, to dzięki niej odkryłam… że rodzina to filar… FILAR poczucia spełnienia!” – napisała o swojej mamie Ewa.

Czego bliscy chcieliby nauczyć seniorów w internecie

  • „Dziadek bardzo ceni sobie kontakt osobisty. Lubi wsiąść na rower i po prostu podjechać na chwilę, żeby klepnąć w ramię i upewnić się, że wszystko w porządku. Wiem jednak, że zwłaszcza teraz – w sezonie zimowym będziemy musieli zadbać o zdrowie szczególnie i nie chciałbym, aby konieczność zachowania dystansu wpłynęła na budowanie dystansu w naszych relacjach. Stąd pomysł, by stworzyć rodzinną komunikację, gdzie każdego dnia możemy drogą elektroniczną spojrzeć na siebie i wypić wspólnie herbatę po obu stronach ekranu oraz szukać wiadomości, które pozwolą się rozwijać i poznawać Świat z domu.” – napisał Kamil.
  • „Nauczyłabym ją, jak m. in. oglądać na bieżąco zdjęcia i filmiki ze swoją pierwszą prawnuczką, która urodziła się 2 miesiące temu i w której Babcia jest bezgranicznie zakochana. Pokazałabym również Babci, gdzie i jak mogłaby oglądać swoje ulubione seriale, gdyby zdarzyło jej się przegapić jakiś odcinek np. z powodu kolejnego wyjazdu niespodzianki dla niej. Chciałabym też pokazać jej, jak korzystać z bankowości elektronicznej, co zwłaszcza w dobie pandemii jest nad wyraz ważne oraz jak robić zakupy przez Internet, aby Babcia nie musiała wychodzić w tym celu z domu.” – napisała Natalia.
  • „Naszą pasją są podróże, ale ze względu na obecne ograniczenia, stan zdrowia, zasoby finansowe i bezpieczeństwo, nie jest to możliwe. Od tego są wirtualne spacery! Zwiedzanie za darmo, w dowolnej chwili, z córką obok. W jesienne wieczory obejrzymy filmy, posłuchamy muzyki z jej młodzieńczych lat. Na osłodę wynajdziemy pyszne przepisy i poczytamy ciekawostki ze świata natury. Bardzo ważne jest dla mnie nauczenie mamy odpowiedzialnego korzystania z technologii, tak by równoważyć czas „w realu” i świecie wirtualnym oraz by nie dać się złapać hakerom.” – napisała Małgorzata.

Nagrodzeni w konkursie „e-Senior potrafi!”

1. Joanna z Lipkowa
2. Marcin z Pruszkowa
3. Małgorzata z Olesna
4. Ewa z Warszawy
5. Kamil z Piły
6. Michał z Kutna
7. Anna z Warszawy
8. Kajetan z Żarowa
9. Natalia z Prażmowa
10. Łukasz z Jastrzębska Starego

Wspieraj seniorów

Pamiętajmy, że e-Seniorem może zostać każda babcia, dziadek, mama czy tata. Wystarczy zrobić pierwszy krok. Pomóżcie swoim bliskim i pokażcie im, że internet to morze nowych możliwości.

Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki