reklama

Czas pracy w 2020 roku. Ile godzin przepracujemy w przyszłym roku? Który miesiąc będzie najbardziej pracowity? Sprawdź!

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Podaje się, że wymiar pracy w przyszłym roku wyniesie 2024 godziny. W 2020 roku dwa święta wypadają w weekend - mowa o 15 sierpnia i 26 grudnia, co oznacza, że pracodawcy będą zobowiązani wyznaczyć dodatkowe dni wolne od pracy dla pracowników w przyszłym roku! Który miesiąc będzie najbardziej pracowity, a który najmniej? Sprawdź! Pixabay
Podaje się, że wymiar pracy w przyszłym roku wyniesie 2024 godziny. W 2020 roku dwa święta wypadają w weekend - mowa o 15 sierpnia i 26 grudnia, co oznacza, że pracodawcy będą zobowiązani wyznaczyć dodatkowe dni wolne od pracy dla pracowników w przyszłym roku! Który miesiąc będzie najbardziej pracowity, a który najmniej? Sprawdź!

Wymiar czasu pracy w 2020 roku

Według Kodeksu Pracy, czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. W oparciu o te zapisy ustala się liczbę godzin do przeprowadzenia przez pracownika w danym okresie. Aby tego dokonać niezbędne jest podjęcie 3 kroków:

 1. Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni, czyli 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego przypadających do przepracowania w tym okresie. Podaje się, że dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4.
 2. Kolejnym krokiem jest dodanie do otrzymanej liczby, ilość dni pozostałych - wykraczających poza pełne tygodnie - przypadających na okres czasu od poniedziałku do piątku.
 3. Następnie odejmujemy po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, przypadające na dzień inny niż niedziela.

Wymiar czasu pracy w 2020 roku. 113 dni wolnych od pracy

Z dostępnych informacji wynika, że najbardziej pracującym miesiącem w 2020 roku będzie lipiec, w którym przepracujemy aż 23 dni, czyli 184 godziny. Najmniej godzin w pracy spędzimy w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Po ostatecznym uwzględnieniu wszelkich świąt oraz weekendów w 2020 roku wypada 113 dni wolnych od pracy.

Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny n...

W 2020 roku przepracujemy 253 dni, czyli o 2 dni dłużej niż w 2019 roku. Na odpoczynek będziemy mieli o jeden dzień mniej. A wszystko to dlatego, że 2020 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że zamiast trwać 365 dni, będzie on wydłużony o jeden dzień.

Wymiar czasu pracy w 2020 roku. Święta ustawowo wolne od pracy

Rok 2020 przyniesie 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Sześć z nich przypada w sobotę lub niedzielę, a siedem wypada w dni robocze. Święta, które wiążą się z dniem wolnym wypadają w styczniu, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu, listopadzie i grudniu. W przyszłym roku dni ustawowo wolnych od pracy nie będzie tylko w trakcie pięciu miesięcy - w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku.

Poniżej zamieszczamy spis dni ustawowo wolnych od pracy w 2020 roku:

 • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
 • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli
 • 12 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
 • 13 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (piątek) - Święto Pracy
 • 3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 31 maja (niedziela) - Zielone Świątki
 • 11 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
 • 15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego / Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (dzień I)
 • 26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie (dzień II)

Czytaj także

Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., w sytuacji kiedy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowe dnia wolnego. Termin dodatkowego dnia wolnego wyznacza pracodawca.

W 2020 roku cztery święta wypadają w niedzielę - Wielkanoc, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki i Wszystkich Świętach. W przypadku świąt wypadających w niedzielę, pracownikowi niestety nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Za podstawę prawną tego precedensu uznaje się Kodeks pracy art. 130. §2.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie