Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na dom, którym zarządzasz przez smartfona

Zbigniew Biskupski AIP
mat. prasowe
Technologie stosowane w tzw. inteligentnych budynkach poprawiają nie tylko bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz pozwalają na ogromne oszczędności energii, ale sprawiają, że wiele czynności urządzenia wykonują za mieszkańców. Na dodatek można nimi sterować lub je programować poprzez smartfona.

Budynek, który dynamicznie reaguje na bodźce zewnętrzne i jest w stanie dopasować się do potrzeb jego użytkowników – ta wizja przestała być już tylko pomysłem rodem z filmów science fiction. Dzięki możliwościom współczesnej technologii możemy wyposażyć dom w szereg usprawnień znacznie polepszających komfort użytkowania.

Początków technologii stosowanej w inteligentnych budynkach należy szukać w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Protoplastami automatyki budynkowej były tam systemy wykorzystywane w produkcji, do kontroli i nadzoru maszyn, a także w przemysłowym ogrodnictwie, gdzie monitorowały warunki rozwoju roślin. Dzięki olbrzymiemu postępowi w dziedzinie informatyki, współcześnie inteligentne domy są w Polsce coraz powszechniejsze, a w krajach zachodnich rozpoczęły już wypieranie tradycyjnych instalacji.

Czujniki dobre na wszystko

Dzięki szeregowi czujników zamontowanych w wielu miejscach domu, może on reagować na zmieniające się warunki i dynamicznie dostosowywać się do zaistniałych sytuacji. W chwili obecnej technologia inteligentnego budynku umożliwia odbieranie wielu różnych rodzajów sygnałów, od warunków atmosferycznych po wykrywanie ludzkiej obecności.

- Różnorodność i ilość odbieranych sygnałów pozwala na dostosowanie pracy urządzeń w domu do np. bieżącego nasłonecznienia. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła słonecznego, inteligentny dom pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej o nawet o 20 - 30 proc. – mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom, dostarczającej rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej.

Istotny jest również fakt, że rozmieszczone w domu czujniki mogą wykryć awarie, takie jak wyciek gazu czy wody, samoczynnie zamknąć odpowiednie zawory i powiadomić właściciela lub niezbędne służby. Sensory wykrywające obecność przyczyniają się natomiast do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa, poprzez wykrycie intruza, ale też natychmiastowe powiadomienie o włamaniu policję i właściciela, działając jak system alarmowy.

Niech maszyny pracują za ciebie

Na inteligentny budynek składają się także urządzenia, wykonujące pracę za domowników. Odpowiadają one m.in. za sterowanie pracą okien, rolet, bram garażowych, funkcjonowanie oświetlenia czy też regulację temperatury i wentylacji. Praca urządzeń RTV i AGD również może być sprzężona z systemem zarządzającym budynkiem i przez to dostosowana do potrzeb jego użytkowników.

- Urządzenia w inteligentnym domu bardzo często pracują samoczynnie, bazując na preferencjach użytkownika, co pozwala podnieść zarówno komfort, jak i prestiż życia. Domownik w każdej chwili może też ręcznie korygować działanie takich urządzeń i konfigurować je w zależności od swoich potrzeb – mówi Marek Smolik.
Wyposażenie domu w system automatyki budynkowej pozwala także rozszerzyć jego funkcjonalność. Dla przykładu, dzięki połączeniu działania elementów takich jak światło i regulacja temperatury z odtwarzaczem muzycznym, można wytworzyć całe spektrum „scen” dostępnych w budynku. Rano, domowników mogą obudzić energiczne dźwięki, a pomieszczenie może być jasne i rześkie. Z kolei wieczorem – ciepłe światło i przyjemna temperatura, wraz z nastrojową muzyką, mogą uspokajać i relaksować.

Czytaj też:
Frank szwajcarski jest tani jakim nie był od miesięcy. Ale czy warto w związku z tym przewalutować kredyt? Sprawdź wyliczenia eksperta

Wszystkie mechanizmy w inteligentnym domu są niezależne i mogą być pod nadzorem jednego systemu, który daje użytkownikowi kompleksową kontrolę nad budynkiem. W chwili obecnej sterowanie domowymi sprzętami może odbywać się zarówno poprzez przycisk na ścianie, pilota, komputer jak i pojedynczą aplikację w smartfonie. Pozwala to na maksymalizację wygody użytkowania oraz na zarządzanie domem z każdego miejsca na ziemi, co jest szczególnie istotne w przypadku długiej nieobecności domowników. System zarządzania domem może być także odpowiedzialny za naukę zachowań użytkowników.
– Dzięki temu, że system może nauczyć się zwyczajów domowników, jest w stanie coraz lepiej dopasowywać się do ich potrzeb. Ponadto, nauka ta jest także wykorzystywana w procesie „symulowania obecności”, czyli sprawiania, by pusty dom zachowywał się tak, jakby ktoś ciągle w nim przebywał. Mechanizm ten skutecznie podnosi bezpieczeństwo poprzez zniechęcanie potencjalnych złodziei – mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom.

Systemy inteligentnego budynku pozwalają na znaczne podniesienie zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa, ale - dzięki możliwości kreowania odpowiedniego nastroju - wyraźnie podnoszą też estetykę i prestiż domu. Liczne korzyści, płynące z ich użytkowania, połączone z coraz większą dostępnością tego typu rozwiązań, z pewnością stanowią jeden z istotniejszych powodów rosnącej popularności inteligentnych domów.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Chcemy sklepów bez kolejek do kas i dlatego niestraszne są nam żadne nowe technologie zakupowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na dom, którym zarządzasz przez smartfona - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki