Czarne złoto ogrodników dla mieszkańców Gdańska. Tona lub pół tony kompostu za złotówkę i z dostawą do domu

Oprac. Anna Kowalska
123f
Udostępnij:
Mieszkańcy Gdańska mają okazję zamówić za symboliczną złotówkę Czarne złoto ogrodników, czyli tzw. kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów BIO. Mieszkańcy jednorazowo mogą skorzystać z promocji i zamówić tonę lub pół tony kompostu, a produkt bezpłatnie dostarczy im w maju spółka Gdańskie Usługi Komunalne. Wszystko to w ramach kolejnej edycji akcji. Zapisy rozpoczęły się dzisiaj [19 kwietnia 2021 r.].

Czarne złoto ogrodników to oferta łączoną dwóch spółek miejskich: Zakładu Utylizacyjnego i Gdańskich Usług Komunalnych. Zakład oferuje w promocyjnej cenie produkt SK-8, czyli środek poprawiający właściwości gleby, a Gdańskie Usługi Komunalne uzupełniają ofertę o darmowy transport pod wskazany adres w obrębie Gdańska.

W tym roku akcja przebiega w dwóch fazach: od 19 do 30 kwietnia zbierane są zamówienia poprzez stronę Czarne Złoto, a od 10 maja następuję dowóz zamówionego towaru.

W ramach inicjatywy, z wykorzystaniem bezpłatnego transportu, gdańszczanie mogą zamówić minimalnie 500 kg a maksymalnie 1 tonę środka zarejestrowanego pod nazwą SK-8, przeznaczonego do nasadzeń roślinnych i trawników. Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu.

- W tym roku do akcji chcemy zaprosić aż 300 gospodarstw domowych. Obok wsparcia dla odradzającej się wiosną przyrody, akcja Czarne złoto ogrodników ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Jasno pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego

- mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego.

Oferta dotyczy mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. Od 19 do 30 kwietnia Zakład Utylizacyjny na stronie Czarne Złoto przyjmuje zamówienia na tzw. kompost. Aby zabezpieczyć bezpłatny dowóz kompostu do 300 gospodarstw domowych, na stronie istnieje dzienny limit przyjmowania zgłoszeń. Produkt będzie dostarczany od 10 maja pod adresy wskazane w zamówieniach. Po kompost można również od 19 kwietnia przyjechać do zakładu osobiście i korzystając z własnego transportu zakupić 1 tonę za symboliczną złotówkę.

- Do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, dostarczymy wskazaną ilość tzw. kompostu już w maju

– mówi Bartosz Piotrusiewicz prezes Gdańskich Usług Komunalnych.

Zastosowanie kompostu

Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak jest produkowany

Kompost w Zakładzie Utylizacyjnym produkowany jest w hermetycznej kompostowni. Proces rozpoczyna się od przyjęcia odpadów w tzw. hali przyjęcia. To tu przygotowywany jest wsad, czyli odpowiednie skomponowanie materiałów do kompostowania. Drugim etapem jest dynamiczne kompostowanie, które trwa około 5 tygodni. Odbywa się ono w komorach intensywnego kompostowania, gdzie odpady biodegradowalne są wymieszane w odpowiednich proporcjach z materiałem strukturalnym (ścinki gałęzi, kora, itp.). Materiał po fazie kompostowania dynamicznego trafia do hali dojrzewania, gdzie dojrzewa przez 3 tygodnie. Po tym czasie produkt przesiewany jest na sicie gwiaździstym (średnica materiału poniżej 8 mm) i materiał jest gotowy do dystrybucji.

Uwaga!

Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.

Zamówienia można składać tutaj:

Złożenie zamówienia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu akcji i regulaminu transportu.
Pełna treść regulaminu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie