Czarne. Wieża sieci komórkowej budowana w tajemnicy

Piotr FurtakZaktualizowano 
Piotr Furtak
Mieszkańcy Czarnego będą protestować przeciwko budowie w pobliżu centrum miasta wieży telefonicznej o wysokości 62 metrów.

Mieszkańcy Czarnego zapowiadają walkę o wstrzymanie budowy wieży sieci Play. Twierdzą, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zablokują plac budowy. Na wstrzymanie inwestycji jest już jednak dość późno. Prace przy budowie wieży ruszyły i dopiero wówczas, gdy mieszkańcy okolicznych domów zauważyli ruch na placu budowy, dowiedzieli się o inwestycji.

- Nikt nie pytał nas o zdanie - mówiła podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Czarnem Lidia Bojar-Birosz, jedna z mieszkanek miasta. - Nie pozwolimy na to, żeby niemalże w centrum miasta, 150 metrów w linii prostej od najważniejszego placu w mieście powstała wieża o wysokości ponad 60 metrów.

Przeciwnicy budowy twierdzą, że inwestycja spowoduje znaczny spadek wartości działek budowlanych znajdujących się w pobliżu.

- Na pewno byłbym przeciwny takiej inwestycji, tym bardziej że mam wstawiony rozrusznik serca - mówi mężczyzna spotkany na jednej z ulic w Czarnem. - Sporo ludzi ma zresztą stymulatory serca. Jest pole elektromagnetyczne, które powoduje zakłócenia pracy takich urządzeń.

Wieża ma powstać na działce należącej do nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Jego przedstawiciel był na sesji, podczas której dyskutowano na temat inwestycji. Twierdził, że teren pod budowę został wydzierżawiony pod warunkiem, że wieża będzie wykorzystywana również w celach ochrony przeciwpożarowej. Leśnicy nie chcą być wplątywani w spór między mieszkańcami Czarnego a firmą budującą wieżę.

- My wyraziliśmy jedynie zgodę na dzierżawę terenu - mówił przedstawiciel nadleśnictwa. - Nie zajmowaliśmy się dokumentacją i pozwoleniami na budowę.

Pozwolenie na budowę zostało wydane przez starostę człuchowskiego. Piotr Zabrocki, burmistrz Czarnego, twierdzi, że o inwestycji dowiedział się dopiero 16 sierpnia, gdy budowa była już w toku.

Wygląda na to, że gmina Czarne może mieć narzędzia do tego, aby przynajmniej wstrzymać inwestycję. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika bowiem, że na działce, na której powstaje wieża, może powstać zabudowa o wysokości nie wyższej niż 12 metrów.

Redzikowo czeka na tarczę antyrakietową. Protestów nie będzie. Entuzjazmu - też nie [ZDJĘCIA]

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Sprawa została rozdmuchana przez obywatela, którego działki są w sąsiedztwie i na nich mniej zarobi

G
Gość

Mam nadzieję, że ci którzy protestują przeciwko budowie wieży sieci komórkowej telefonów komórkowych nie używają natomiast jeżeli telefony komórkowe używają to zachowują się jak przysłowiowy Kali - jak u Kalego na podwórku stanie wieża to jest źle, ale jak ta sama wieża stanie na podwórku sąsiada to jest dobrze

Dla nie zorientowanych
Mieszkam w bloku czteropiętrowym (czwarte piętro) od którego w odległości 80 metrów (w linii prostej) na dachu dziesięciopiętrowego budynku jest maszt ze stacją przekaźnikową telefonii komórkowej, jakieś dwa tygodnie temu konserwator stacji przekaźnikowej dokonywał pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego, pomiaru dokonywał m.in. u mnie w mieszkaniu a robił to w ten sposób że otworzył okno (szkło jak również inne materiały np.. beton, cegła - tłumią, osłabiają sygnał) a swój przyrząd pomiarowy skierował bezpośrednio w kierunku anten przekaźnikowych (jego przyrząd "widział" anteny) wynik pomiaru wynosił 1,1 jednostki (na 7 jednostek maksymalnego dopuszczenia) a więc wynik pomiarów był całkiem dobry (nie szkodliwy), dodam jeszcze, że natężenie pola elektromagnetycznego maleje wraz ze wzrostem odległości od jego źródła

Jaki z tego w niosek?
Ci którzy protestują w sprawie budowy wspomnianej wieży robią to dla tzw "checy" albo chcą zbić na tym proteście jakiś tylko im znany interes

A
Artur Pietras

Witaj dzielny Majk-u, miałem nie odnosić się do tego komentarza, lecz dodam kilka słów wyjaśnienia. Po pierwsze, nie zdajesz sobie sprawy z tego co piszesz, natomiast po sposobie w jaki komentujesz tę sprawę, domyślam się, że nie jesteś specjalistą uprawnionym w kwalifikowaniu kogokolwiek do tego czy jest ograniczony czy nie, a także specjalistą od spraw fizyki. Nie myśl sobie, że można obrażać bez konsekwencji kogokolwiek, ukrywając się za zasłoną internetu. A po drugie gdybyś troszeczkę uważniej słuchał lub czytał, wiedziałbyś, że interesuje Nas i moich sąsiadów inna lokalizacja, niekoniecznie w centrum miasta, przy posesjach mieszkańców, którzy sobie nie życzą 62 metrowej wieży. Państwowe Lasy oraz Miasto dysponują wieloma gruntami gdzie można taką wieżę, za uzgodnieniem z Mieszkańcami, postawić. Ale cóż, spraw o których powinieneś wiedzieć, aby móc wyrażać taką opinię, jest dużo więcej, nie masz o nich jednak "bladego pojęcia" a próbujesz w prymitywny, obraźliwy sposób odnosić się do nich. Po trzecie, obrażając mnie, obrażasz też Radnych Miasta i Gminy łącznie z Panem Burmistrzem i Panem Przewodniczącym Rady Miasta, którzy również złożyli podpisy na liście protestacyjnej jako dowód sprzeciwu powstania wieży w tej lokalizacji.
Pozdrawiam.

A
Andrzej Remus

Tak to już jest , że jak nie mamy odwagi się przedstawić to opluwamy innych jak tylko się da. Tylko kto tu jest ograniczony ??? Jak dla mnie sprawa do sądu za publiczną obrazę pana radnego. Znajdą Cię Majka ..... Pożarów lasu jakoś sobie w Czarnem nie przypominam zbyt wiele. Internet na poziomie to światłowód a nie radiowy.

M
M.

Na tym terenie mogą powstawać instalacje powyżej 12 metrów. Plan zagospodarowania tego terenu to przewiduje a plan klepnęło miasto.

I
Iwo

W końcu do nas dochodzi cywilizacja, może w końcu będziemy mięli porządny internet

I
Iwo

Może wreszcie jakiś porządny internet będzie

M
Majk

Cała ta szopka, jest nakręcona przez jedno małżeństwo oraz intelektualnie ograniczonego radnego, którzy chcą zbić na tym kapitał polityczny. W bardzo nachalny sposób nagabywali starszych ludzi aby podpisywali protest. Zero merytorycznych argumentów, chamstwo, ciemnogród i wywieranie presji. Na wiecu mniej niż 30 osób -tak to się mieszkańcy sprzeciwiają.
Pożary lasu koło Czarnego to plaga, a jakość usług internetowych jest na poziomie lat 90 tych. Tyle w temacie.

M
Milkman

Okoliczne działki moża poza sąsiadującymi chyba zyskają na wartoci a nie odwrotnie.....kto normalny w dzisiejszych czasach kupuje działkę na zadupiu bez sensownego łącza internetowego czy zasięgu GSM ? Oczywiście pomijam działki/pustelnie, które mają służyć odcięciu się od świata na weekend albo dłużej, ale chyba nie o takich mieszkańców gmina powinna zabiegać.

g
gość2

U mnie na Redłowie anteny są na kościele i diabła nie widać.

s
sj

System się rozbudowuje, a obywatel jest niewolnikiem. Burmistrz wybrany z woli mieszkańców powinien wstrzymać tą budowę.

Dodaj ogłoszenie