Czarne: Przy Zakładzie Karnym powstanie nowa fabryka mebli. Będzie praca dla 400 osób

Piotr FurtakZaktualizowano 
mat. Meble Negro/zdjęcie ilustracyjne
Około 400 osób zatrudnionych zostanie w najbliższych latach w nowej fabryce firmy Negro Meble, która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Karnego w Czarnem. Połowę pracowników mają stanowić mieszkańcy miasta i powiatu. Pracę mają mieć także skazani.

Negro Meble funkcjonuje już w Czarnem od kilku lat. Początkowo produkcja w zakładzie odbywała się pod szyldem Gabi Meble. Rozbudowa zakładu będzie możliwa dzięki temu, że udało się tutaj stworzyć podstrefę Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Strefa umożliwia nam pewne ulgi podatkowe - mówi prezes Meble Negro. - Planujemy wybudowanie nowej fabryki przy Zakładzie Karnym w Czarnem. Chcemy zatrudnić około 200 pracowników z zewnątrz zakładu, czyli z terenu miasta, gminy, powiatu. Być może będzie pracowało również około 200 osadzonych. W zakładzie będziemy produkowali, podobnie jak do tej pory, meble tapicerowane.

Obecnie w fabryce, która już istnieje, zatrudnionych jest około 120 skazanych i 15 mieszkańców okolicy. Nowa fabryka ma powstać do końca 2015 roku.

W maju, po roku od momentu, gdy narodziła się inicjatywa stworzenia podstrefy w Czarnem, Rada Ministrów wyraziła zgodę na włączenie w Czarnem blisko 8 hektarów gruntów do strefy. Inwestycja, która powstanie w Czarnem, ma kosztować około 30 milionów złotych. Prezes firmy deklaruje, że prace budowlane rozpoczną się już na przełomie sierpnia i września.

- Pan marszałek dał nam zielone światło, radni z Czarnego podjęli stosowne uchwały - mówił Mirosław Kamiński, prezes Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Myślę, że wręczenie zezwolenia na działalność gospodarczą firmy meblarskiej to szczególny dzień dla mieszkańców Czarnego. Strefa daje bowiem bardzo duże możliwości na przyszłość. W pierwszym półroczu tego roku 14 stref zlokalizowanych w całej Polsce wydało ponad 400 zezwoleń na kwotę 21 miliardów złotych. W granicach 800 milionów złotych to udział naszej strefy. To nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim nowe miejsca pracy. W pierwszym półroczu w firmach zlokalizowanych na terenie stref zatrudnienie znalazło około 20 tysięcy ludzi.

Prezes zakładów meblarskich, które powstaną w Czarnem, podkreśla, że organizowane będą szkolenia dla nowych pracowników.
- Na pewno będziemy potrzebowali rąk do pracy - dodaje. - Będziemy szkolili pracowników. W Czarnem nie ma przecież supertradycji meblarskich i naszych pracowników będziemy musieli nauczyć zawodu.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie