Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„CZADakcja” w Gdyni. Czujniki tlenku węgla trafią do mieszkańców. To urządzenia ratujące życie

red
Wysłużone urządzenia grzewcze są jedną z najczęstszych przyczyn ulatniania się tlenku węgla.
Wysłużone urządzenia grzewcze są jedną z najczęstszych przyczyn ulatniania się tlenku węgla. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
W Gdyni rozpoczęło się właśnie rozdawanie czujników tlenku węgla w ramach programu "CZADakcja". Ich fundatorem jest Stena Recycling. Urządzenia trafią do budynków, których lokatorzy najbardziej narażeni są na zatrucie ulatniającym się czadem.

Akcja prowadzona jest w porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni i urzędnikami z gdyńskiego Ratusza. Łącznie rozdysponowanych zostanie ponad 800 czujników czadu, monitorujących stężenie tlenku węgla w powietrzu.

Dzięki współpracy z pracownikami Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Gdyni wytypowano domy najbardziej narażone na ulatnianie się śmiercionośnej substancji. Ustalono, że na terenie miasta może znajdować się nawet dwa tysiące budynków z piecami starego typu. To właśnie wysłużone urządzenia, nie posiadające dodatkowo aktualnych przeglądów, są najczęstszą przyczyną ulatniania się czadu.

Mieszkańcy, którzy otrzymali zaproszenie do odebrania czujników, mogą zgłaszać się po nie w każdą środę w godz. 8-13 do siedziby gdyńskiego Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych przy ul. Kołłątaja 1 na Grabówku. Przekazywane będą do wyczerpania zapasów.

- Czujnik w momencie detekcji tlenku węgla wydaje sygnał dźwiękowy skalibrowany w taki sposób, że obudzi nawet śpiącą osobę - wyjaśnia kpt. Piotr Kołodziejczyk z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. - Należy wówczas jak najszybciej opuścić budynek i wezwać pomoc. Czad jest bezwonny i bezbarwny, dlatego jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Każdego roku notujemy w Gdyni interwencje, podczas których okazuje się, że stężenie tlenku węgla przekracza dopuszczalne normy.

Tylko w poprzednim sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarły w Polsce 43 osoby, a 1187 zostało poszkodowanych. Detektor tlenku węgla jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zapobiegnięcie tragedii. Ceny takich urządzeń nie są specjalnie wygórowane. Detektory tego typu, jakie rozdawane są mieszkańcom Gdyni w ramach "CZADakcji", nabyć można już za nieco ponad sto złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki