Ćwiczenia w domu. Joga na zgrabna sylwetkę. Wypróbuj te pozycje na wyciszenie i rozciągnięcie ciała. Poradnik na kwarantannę

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Paweł Gutral
Kiedy siedzenie w domu bardzo dokucza, a ulubione kluby fitness są pozamykane i nie wiadomo już, jak dbać o zdrowe ciało, z pomocą przychodzi joga. Tych kilka pozycji pomoże Ci się wyciszyć, rozciągnąć ciało i spalić trochę kalorii. Do treningów online w ramach koronawirusowej akcji #zostanwdomu zachęca Paweł Gutral, założyciel Akademii Redukcji Stresu w Gdańsku, i pokazuje, jak krok po kroku rozpocząć przygodę z jogą.

Joga w domu. Jak zacząć?

Joga ma tę niebywałą zaletę, że aby ją praktykować wystarczy 2-3 m2 i mata do ćwiczeń (ostatecznie kocyk). Poza tym, stosując się do obligatoryjnej akcji #zostanwdomu, idealnie wpisuje się w jej ramy. Motywacje ludzi by rozpocząć, czy też kontynuować jogę mogą być różne. Tak jak różne są style i szkoły jogi – mówi Paweł Gutral, założyciel Akademii Redukcji Stresu, w której uczy, jak trenować umysł i ciało.

Joga – co wybrać?

Paweł Gutral dodaje, że podczas trenowania jogi można skupić się na wzmocnieniu aerobowym i wydajnościowym, inni położą nacisk na uelastycznienie i rozciągnięcie, a jeszcze inni skoncentrują uwagę na wyciszeniu i rozluźnieniu.

W sytuacji, jaka ma miejsce obecnie, być może przyszedł czas, aby poszerzyć swoje doświadczenia jogiczne o aspekty do tej pory pomijane bądź marginalizowane. Mam na myśli świadomy oddech (pranayama), pogłębione relaksacje (pratyahara) i praktyki koncentracji i wyciszania umysłu (dharana i dhjana). Niewątpliwie działanie wielopłaszczyznowe, holistyczne da najlepsze rezultaty. Już od 6 kwietnia zaczynam regularne zajęcia Joga na stres online 3x w tygodniu – zapewnia założyciel Akademii Redukcji Stresu.

Joga w domu? Spróbuj. #zostanwdomu i #trenujwdomu

Domowa kwarantanna może być trudna i stresująca. Brak możliwości wychodzenia z domu i całe tygodnie w czterech ścianach źle wpływają na nasze samopoczucie. Jednak i na to jest rozwiązanie. Joga to nie tylko zdrowe ciało, ale też zdrowy umysł. Jak podkreśla Paweł Gutral, połączenie oddechu i pracy z ciałem, w łagodnej wersji z rozciąganiem, poprzez rozluźnianie, będzie wspaniałym wstępem do praktyk oswajających strach i redukujących stres.

Zintegrowanie aspektu emocjonalno-psychicznego i fizyczności na równi z transcendencją (duchowością), mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia samego siebie, a co za tym idzie, do lepszego samopoczucia i poradzenia sobie z tą niespotykaną sytuacją, która jest wyzwaniem dla każdego z nas – mówi trener technik redukcji stresu.

10 minut dla zdrowia w domu

Joga ma wiele zalet. M.in. zapobiega depresji, zmniejsza lęk i pomaga walczyć z bezsennością. A to ważne, by zdrowo przetrwać kwarantannę. Jogę można trenować bez wychodzenia z domu. Wystarczą:

  • mata,
  • butelka wody,
  • Internet.

Ćwiczenia są supper. Ćwiczę tak prawie codziennie, super – piszą osoby, które już spróbowały domowej jogi w czasie kwarantanny.

Joga w domu. Jak ćwiczyć?

Joga w domu nie musi być nudna i trudna. Ten trening z Pawłem Gutralem to sposób na zdrowe ciało i dobre samopoczucie.

Poradnik, jak ćwiczyć i szczegółowy opis pozycji. Zobacz naszą galerię:

TOP 10 pozycji jogi na zgrabną sylwetkę. Tak przetrwasz kwar...

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie