Cud gospodarczy w gminie Kwidzyn

  Cud gospodarczy w gminie Kwidzyn

  Magda Węgrzecka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z 21 do 12 proc. spadło bezrobocie w gminie Kwidzyn. W ciągu roku liczba osób pozostających bez pracy z 814 zmniejszyła się tu niemal o połowę i wynosi obecnie 495.
  - Rodacy się wzięli do pracy - śmieje się Jerzy Bartnicki, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. - Gmina Kwidzyn sąsiaduje z Kwidzynem, więc jeśli przybywa miejsc pracy w mieście, to gmina jako pierwsza to odczuwa.

  A miejsc pracy przybywa, m.in. dlatego, że PUP udziela dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także refunduje pracodawcom koszty zatrudnienia nowych osób.

  - Dzięki pożyczce z urzędu pracy w powiecie kwidzyńskim powstało już ponad dwieście nowych firm - mówi Bartnicki. - W samej gminie Kwidzyn w ubiegłym roku 14 bezrobotnych zdecydowało się założyć własną działalność gospodarczą. Właśnie rozsyłamy ankiety do tych osób i mniej więcej za miesiąc będziemy wiedzieć, ile z tych firm przetrwało, jak sobie radzą i czy ich właściciele są zadowoleni, że zdecydowali się podjąć to ryzyko.

  W pozostałych gminach powiatu kwidzyńskiego bezrobocie także spada, ale już nie tak gwałtownie. Najwyższe jest w gminach Gardeja i Ryjewo, wynosi ponad 15 proc. Bez pracy pozostaje tam co czwarty mieszkaniec. Najlepiej sytuacja wygląda oczywiście w samym mieście Kwidzyn, gdzie bezrobocie na koniec maja wynosiło 8,8 proc. To blisko o procent mniej, niż wynosi średnia w województwie (9,7 na koniec kwietnia 2008 r.) Natomiast w powiecie kwidzyńskim bezrobocie wynosi obecnie 11,1 proc. i jest jednym z najniższych w województwie.

  - Martwi nas jednak to, że coraz mniej osób chce z nami współpracować. - komentuje szef PUP. - Na trzy osoby bezrobotne, tylko jedna jest zainteresowana podjęciem pracy. Na dwie pozostałe tracimy czas i pieniądze. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że bezrobotni zaczynają coraz częściej przynosić nam zwolnienia lekarskie. Jest ich cztery razy więcej niż w roku ubiegłym.

  Bartnicki dodaje, że ustawodawca powinien wprowadzić zmiany, które zdyscyplinują osoby rejestrujące się w urzędach tylko po to, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propaganda sukcesu? miasto rozwoju?

  maciej doliwiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  proaganda sukcesu? zobaczcie teraz co się dzieje w kwidzynie i w powiecie. Jabil będzie zwalniał, już któraś transza grupowych zwolnień. sukces zmienia się w porażkę.w 2008 roku spadło bezrobocie...rozwiń całość

  proaganda sukcesu? zobaczcie teraz co się dzieje w kwidzynie i w powiecie. Jabil będzie zwalniał, już któraś transza grupowych zwolnień. sukces zmienia się w porażkę.w 2008 roku spadło bezrobocie bo dużo ludzi wyjechało do roboty na zachód.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo