COVID nie omija ciężarnych. Władze UCK w Gdańsku: "Dotychczas przyjęliśmy 7 porodów od zakażonych pacjentek"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Powszechność zakażeń wirusem SARS-CoV-2 sprawia, że szpitale coraz częściej wychwytują na oddziałach pacjentów z dodatnim wynikiem testu. Do takich sytuacji dochodzi także na porodówkach. - Dysponujemy odpowiednimi pomieszczeniami oraz sprzętem - zakażone pacjentki są izolowane i nie mogą rodzić w towarzystwie partnera - zapewniają władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W UCK w Gdańsku każda pacjentka Kliniki Położnictwa jest badana na obecność koronawirusa. Wymaz jest pobierany na izbie przyjęć, a kobieta trafia do osobnej sali, gdzie czeka na wynik. Rezultat jest znany już po kilku godzinach. Do tej pory w przypadku 7 rodzących pacjentek była potrzeba zastosowania dalszej izolacji.

- Zgodnie z decyzją Wojewody Pomorskiego dysponujemy 9 łóżkami przeznaczonymi dla pacjentek położniczych i ginekologicznych z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. - informuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. Aktualnie wszystkie są wolne. Dotychczas przyjęliśmy 7 porodów od zakażonych pacjentek, hospitalizowaliśmy także 12 pacjentek z pozytywnym wynikiem testu - były to panie na wczesnym etapie ciąży lub cierpiące na schorzenia ginekologiczne.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach nie uda się opanować zagrożenia epidemiologicznego. Dlatego szpitale wdrażają działania mające na celu zabezpieczenie pacjenta i udzielenie opieki medycznej nawet w przypadku rozpoznania patogenu. Jak widać, takie sytuację będą miały miejsce, a wysokie przyrosty liczby zakażeń zwiastują, że pacjentów weryfikowanych na oddziałach będzie jeszcze więcej. Specjaliści podkreślają, że system opieki zdrowotnej musi nauczyć się funkcjonować w nowych warunkach.

- Od wybuchu epidemii minęło już trochę czasu, dość szybko udało nam się wdrożyć równolegle funkcjonujące procedury zapewniające bezpieczeństwo zarówno zdrowym rodzącym, jak i tym zakażonym Covid-19 - podkreśla Jakub Kraszewski - Dysponujemy odpowiednimi pomieszczeniami oraz sprzętem - zakażone pacjentki są izolowane i nie mogą rodzić w towarzystwie partnera. Każdy poród jest wydarzeniem stresującym dla kobiety. Staramy się, by mimo tych trudnych okoliczności pandemii, każda z rodzących pań mogła przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów swojego życia w warunkach bezpiecznych i w życzliwej atmosferze, która jest równie ważna w tej sytuacji.

Władze szpitala podkreślają, że po porodzie noworodki są poddawane testom na koronawirusa, a w przypadku dodatniego wyniku, placówka zapewnia im opiekę w Klinice Neonatologi.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie