Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zakażeń w szpitalach. Najgroźniejsze szczepy bakterii zapalenia płuc i sepsa. Niepokojący raport NIK

gram
Wśród krajów europejskich Polska zajmuje ostatnie miejsce pod względem praktykujących lekarzy specjalistów w dziedzinie mikrobiologia - bakteriologia
Wśród krajów europejskich Polska zajmuje ostatnie miejsce pod względem praktykujących lekarzy specjalistów w dziedzinie mikrobiologia - bakteriologia Jan Hubrich/archiwum
W szpitalach coraz częściej dochodzi do zakażeń – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z najnowszego raportu Izby wynika, że wzrost liczby pacjentów zarażonych np. lekoopornymi szczepami bakterii zapalenia płuc był niemal trzykrotnie wyższy niż rok wcześniej.

Największym zagrożeniem dla chorego w szpitalu jest Klebsiella pneumoniae, czyli pałeczka zapalenia płuc. Oprócz płuc jest w stanie atakować inne narządy. Klebsiella może doprowadzić do stanu zapalnego układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych oraz układu pokarmowego.

Wciąż groźna jest również sepsa.

Czytaj również: Wojewoda pomorski powołał grupę do walki ze spec-bakterią wywołującą ciężkie zapalenie płuc oporne na leczenie antybiotykami

Zakażenia szpitalne dotyczą od 5 do 10 proc. pacjentów. Zakładając, że w polskich szpitalach ulega zakażeniom tylko 5 proc. pacjentów to i tak daje to ok. 400 tys. osób – oblicza NIK. Tymczasem w kontrolowanych przez NIK szpitalach - mimo spadającej liczby pacjentów, wzrosła liczba zakażonych.

Do grupy osób najbardziej narażonych na zakażenia wewnątrzszpitalne należą pacjenci np. po przeszczepach, z zaburzeniami odporności po terapii przeciwnowotworowej, po rozległych oparzeniach, dzieci do pierwszego roku życia i starsi pacjenci.

Sepsa atakuje. Wzrost liczby chorych

W badanym przez NIK okresie liczba dorosłych hospitalizowanych z powodu sepsy wyniosła:

  • 2015 r. - 19 053,
  • 2016 r. - 21 522 a
  • w pierwszej połowie 2017 r. - 10 962.

W tym okresie Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za leczenie sepsy w ramach kontraktów prawie 450 milionów złotych.

Zakażenia w szpitalach na Pomorzu

W województwie pomorskim w tym czasie hospitalizowanych z powodu sepsy było 5533 pacjentów, z czego 811 dzieci. Więcej było tylko na Mazowszu – 9550 osób.

Na szczęście w przypadku zakażeń bakterią Klebsiella Pneumoniae na Pomorzu jest zdecydowanie lepiej – w badanym okresie stwierdzono w pomorskich szpitalach 9 przypadków zakażeń. To drugi najlepszy wynik w Polsce. Na Mazowszu było to natomiast 2757 przypadków zakażeń!

Tymczasem – jak podaje raport NIK - wśród krajów europejskich Polska zajmuje ostatnie miejsce pod względem praktykujących lekarzy specjalistów w dziedzinie mikrobiologia - bakteriologia.

W pomorskich szpitalach w badanym okresie pracowało siedmiu lekarzy tej specjalności. Brakuje też pielęgniarek tej specjalności.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki