MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kolorów. Makieta Koszalina w 3D nabiera rumieńców [ZDJĘCIA]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia.
Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia. archiwum/Radosław Brzostek
Ponad 9 metrów kwadratowych – na takiej powierzchni będzie prezentowana makieta przedwojennego Rynku Staromiejskiego w Koszalinie wydrukowana w technologii druku 3D. W maju i czerwcu odbędą się prezentacje, w czasie których zobaczymy aktualny stan prac nad tym projektem.

O jego realizacji pisaliśmy już wielokrotnie. Jak postępy prac wyglądają na chwilę obecną?

- Mamy wydrukowany prawie cały Rynek Staromiejski z przełomu lat 30 i 40 XX wieku wraz z katedrą. W najbliższym czasie wydrukowane zostaną jeszcze 4 narożniki, pomnik pruskiego króla Fryderyka Wilhelma, który wtedy stał na rynku w jego centralnym punkcie oraz fragment kamienic, które przed wojną stały blisko katedry, przy dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego – wymienia Grzegorz Kruk ze Stowarzyszenia Projekt Koszalin, które tworzą znani w mieście miłośnicy historii i lokalnej przeszłości.

To właśnie oni jakiś czas temu wpadli na pomysł, aby taką makietę stworzyć. Od tamtej chwili projekt ten jest krok po kroku realizowany. Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia.

- Chcemy, aby powstało coś wyjątkowego, co by wyróżniało Koszalin. Coś, co go w znaczny sposób turystycznie uatrakcyjni - mówi Grzegorz Kruk.

- Makieta będzie oświetlona, pojawią się postacie ludzi, modele aut. Tak, aby oddać uliczny ruch z lat 30 - podkreśla.

Makieta zostanie też w odpowiedni sposób pomalowana, do tej pory kolory udało się położyć na jednej czwartej powierzchni wydrukowanego Rynku Staromiejskiego. Grzegorz Kruk zdradza też, że oprócz samych zabudowań inżynierowie z Meden-Inmed przygotowują odpowiednią podstawę o powierzchni ponad 9 metrów kwadratowych, na której makieta docelowo zostanie postawiona.

- Nie będzie to jednak zwykła podstawa. Zostanie ona skonstruowana w taki sposób, aby były widoczne na niej imitacja bruku, który wtedy leżał na koszalińskich ulicach oraz ślady torów, po których jeździły tramwaje - wymienia nasz rozmówca.

Dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wydrukowany rynek będzie gotowy do publicznych pokazów i zwiedzania w 2025 roku (w pełni ukończona makieta na stałe będzie prezentowana w dawnej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej przy ulicy Jana z Kolna). Wcześniej jednak czekają nas prezentacje makiety na poszczególnych etapach jej powstawania. Pierwsza z nich odbędzie się w czasie majowych Dni Koszalina w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Druga została zaplanowana na 30 czerwca w koszalińskim Muzeum.

Oprócz firmy Meden-Inmed w projekt zaangażowali się też Bartosz Warzecha , autor komputerowej wizualizacji Rynku Staromiejskiego, Monika Zawierowska-Łozińska, odpowiedzialna za nałożenie kolorów na makietę (oboje to pracownicy Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej) oraz Andrzej Muszyński, wspierający cały pomysł merytorycznymi konsultacjami historycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera