Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce. Jakie straty powodują? Czy można się od tego ubezpieczyć?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polskie lato to czas największych burz i najwyższych temperatur.
Polskie lato to czas największych burz i najwyższych temperatur. Dariusz Bloch/ Polska Press
Nasilające się z roku na rok ekstremalne zjawiska pogodowe, skutkują zarówno ofiarami w ludziach, jaki i bardzo często ogromnymi stratami materialnymi. – Koszt ubezpieczenia od skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych, to często ułamek kosztów, jakie musi ponieść poszkodowany w wyniku tych zjawisk – wskazuje Marcin Limanowski, Unilink.

– W ciągu ostatnich pięciu lat (2017-2021) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 480 276 miejscowych zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, najwięcej – 61 716 – w województwie mazowieckim. Drugim regionem pod względem liczby miejscowych zagrożeń było województwo śląskie (57 999), a trzecim małopolskie (47 094) – czytamy w raporcie o wyzwaniach pogodowych dla Polski przygotowanym przez Unilink wspólnie z SW Research i ekspertami IMGW oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Toruniu.

Straty spowodowane miejscowymi zagrożeniami pogodowymi

Autorzy raportu podają, że najwięcej interwencji było spowodowanych huraganami, silnymi wiatrami i tornadami (349 289 zagrożeń, co stanowi 73 proc. interwencji). Najwięcej zdarzeń związanych z tym zagrożeniem zostało odnotowanych w 2017 r. (105 490 – 78 proc. miejscowych zagrożeń). W 2018 r. liczba ta spadła do 41 177, jednak w ciągu ostatnich 4 lat obserwujemy ponowny, stały wzrost liczby zagrożeń związanych z tymi zjawiskami pogodowymi.

Na podstawie danych Państwowej Straży Pożarnej, w latach 2017-2021 wysokość strat spowodowanych miejscowymi zagrożeniami pogodowymi wyniosła aż 1 063 659 900 zł w skali kraju. Średnia roczna suma strat w ostatnich pięciu latach wynosiła 212 731 980 zł – wynika z raportu Nawigator Ubezpieczeniowy.

Polskie lato to czas największych burz i najwyższych temperatur.

Coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce. Jaki...

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w ciągu roku, z powodu wyładowań atmosferycznych Straż Pożarna odnotowuje nawet ponad 400 pożarów domów.

– Gdy piorun trafia w budynek przedostaje się do instalacji elektrycznej. Przepływa przez nią wtedy kilkaset razy więcej energii niż zwykle, a to powoduje wzrost napięcia i uszkodzenie urządzeń elektrycznych. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do pożaru. Aby uszkodzić wrażliwy sprzęt wyładowanie nie musi nawet trafić w sam budynek – wystarczy, że nastąpi to w pobliżu domu. Szkody będą mniejsze, ale i tak mogą się okazać kosztowne – ostrzega Bartłomiej Jaworski, Eaton.

Regiony z największymi startami wywołanymi zjawiskami pogodowymi

Z raportu wynika, że największe straty odnotowano w województwie podkarpackim – ich suma za ostatnich 5 lat to 176 148 800 zł. W województwie mazowieckim było to 147 066 200 zł, a w województwie zachodniopomorskim – 137 435 700 zł.

Starty wywołane przez wiatr w latach 2017- 2021 dały sumarycznie niebagatelną kwotę - 611 519 200 zł. Największa suma została odnotowana w województwie zachodniopomorskim (112 164 800 zł), następnie w województwach: dolnośląskim (64 759 400 zł) oraz kujawsko-pomorskim (62 196 600 zł).

W przypadku opadów, zarówno deszczu jak i śniegu, w latach 2017- 2021, straty oszacowano na 264 879 800 zł. Największe łączne kwoty, zostały wskazane w województwach: mazowieckim (84 818 500 zł), śląskim (26 095 600 zł) i zachodniopomorskim (24 805 000 zł).

– Zmieniający się klimat sprawia, że nasz kraj, coraz częściej nawiedzają groźne zdarzenia pogodowe, a ich efektem są poważne straty, w tym między innymi uszkodzenia budynków czy mienia ruchomego. Odpowiedzialne funkcjonowanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu jest pierwszym z elementów zarządzania ryzykiem meteorologicznym, kolejny to ubezpieczenie mienia, które co prawda nie zatrzyma zmian klimatycznych, ale zabezpieczy nasz majątek przed finansowymi skutkami silnych wiatrów czy gradobicia – komentuje wyniki Maciej Łoboz, Unilink.

Straty wyrządzone przez żywioły

Średnia wysokość strat, na interwencję związaną z silnym wiatrem za lata 2017-2021, wyniosła 1751 zł. Z raportu Nawigator Ubezpieczeniowy wynika, że najwyższe kwoty odnotowano w województwie zachodniopomorskim (16 708 zł w 2020 r., 8 849 zł w 2021 r., 4 567 zł w 2017 r.).

Opady atmosferyczne przyniosły średnie straty rzędu 2 168 zł. Na tle ostatnich pięciu lat wyróżnia się rok 2019, kiedy średnia strata wyniosła 47 936 zł w województwie mazowieckim, 6 041 zł w województwie opolskim oraz 4 435 zł w województwie śląskim.

– Koszt ubezpieczenia od skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych, to często ułamek kosztów, jakie musi ponieść poszkodowany w wyniku tych zjawisk – wskazuje Marcin Limanowski, Unilink. – Roczna składka polisy ubezpieczenia nieruchomości i mienia ruchomego, w zależności od zakresu ochrony i towarzystwa ubezpieczeniowego, zaczyna się już od 300 zł – dodaje.

Finansowy bilans szkody. To musi zawierać

Eksperci przyznają, że koszty związane ze szkodą, to nie tylko kwota opiewająca rachunek remontu czy napraw. W finansowym bilansie powinniśmy uwzględnić także te koszty, związane z niezbędnymi pracami porządkowymi po przejściu huraganu, deszczu, czy pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna - np. zakup plandeki służącej zadaszeniu budynku czy najem pomp wypompowujących wodę z zalanych budynków.

Wiele strat powstaje także w trakcie działań podejmowanych przez odpowiednie służby - np. zalanie mienia w trakcie działań ratowniczo - gaśniczych Straży Pożarnej - bez odpowiedniego wsparcia administracji samorządowej – to naszym udziałem stanie się ich finansowanie.

– Zazwyczaj wydatki współtowarzyszące i wynikające z zaistniałej szkody nie są wliczane do ogólnej sumy ubezpieczenia. Wprowadzenie do umowy odrębnych limitów na koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie i zabezpieczenia własności, jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ ubezpieczony z góry wie, jaką kwotą dysponuje, co w razie szkody pozwala mu na zaplanowanie tej operacji, bez ryzyka, że suma ubezpieczenia nie wystarczy na pokrycie tych kosztów, co może się zdarzyć, jeśli szkoda będzie w znacznych rozmiarach – zauważa Łoboz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce. Jakie straty powodują? Czy można się od tego ubezpieczyć? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki